LucasFilm

Solo: Star Wars Story, minulost Hana Sola

Společnost Lucasfilm představuje snímek Solo: Star Wars Story, který mapuje dobrodružnou minulost Hana Sola, legendárního galaktického darebáka a jednoho z nejoblíbenějších filmových hrdinů v dějinách kinematografie. Během série odvážných dobrodružství v samém temném nitru nebezpečného podsvětí se Han Solo seznamuje se svým budoucím kopilotem Chewbaccou a potkává vyhlášeného hazardního hráče Landa Calrissiana, to vše na pouti, která rozhodne o budoucnosti jednoho z nejsvéráznějších hrdinů série Star Wars.

O filmu Solo: Star Wars Story

V hledáčku kamery se ve filmu Solo: Star Wars Story, po celosvětovém hitu Rogue One: Star Wars Story z roku 2016 již druhém samostatném filmu společnosti Lucasfilm, ocitá Han Solo, legendární pašerák s dobrým srdcem.

Producentka Kathleen Kennedy popisuje, proč je Han Solo tak legendární a oblíbenou postavou a proč inspiroval společnost Lucasfilm k natočení samostatného filmu: „Je velice autentický. Je to darebák, je to svéráz a působí do jisté míry tajemně. Pohledný, neuvěřitelně charismatický a okouzlující – to je v případě akčního hrdiny ze světa Star Wars neodolatelná kombinace.

Je poměrně zajímavé, že právě snímek Solo byl jedním z prvních, o kterých se George Lucas zmínil, když nastiňoval Kennedy své plány na sérii samostatných filmových příběhů. Oba se shodli na tom, že napsat k tomuto snímku scénář nemůže nikdo jiný než Lawrence Kasdan, scenárista filmů Impérium vrací úder a Návrat Jediho. „Larry Kasdan zná Hana Sola lépe než kdokoliv jiný,“ míní Kennedy. „Vzhledem k jeho dlouholetému poutu se světem Star Wars a podrobné znalosti postavy Hana Sola bychom jen stěží našli někoho lepšího, kdo by mohl tento příběh vyprávět a zachovat ducha a atmosféru původních filmů.

Lawrence Kasdan byl z možnosti napsat scénář k dalšímu filmu ze série Star Wars nadšený ihned, jakmile se dozvěděl, že se jedná o snímek o Hanovi Solovi. „Vždycky mě zajímala minulost tohoto svérázného hrdiny, se kterým se setkáme poprvé v baru v Mos Eisley. Z mého pohledu se jedná o nejzajímavější postavu celé ságy. Je nepředvídatelný. Je zbrklý. Není to žádný génius. Říká věci, které není schopen ničím podložit. Vrhne se do boje v situaci, kdy by se měl držet zpátky. Nic není zajímavějšího než zkrachovalec, který má dobré srdce, ale usilovně se to snaží nedávat najevo.

Kasdanovi jako spoluautor scénáře vypomáhal jeho syn Jonathan Kasdan. Jednalo se o jejich první scenáristickou spolupráci a jejich vzájemný vztah dodává tomuto scénáři ojedinělý a zajímavý náhled, který tematicky dokonale ladí s ústředním tématem celé této filmové ságy, tedy příběhem rodiny. „Jon vyrůstal v domácnosti, prostoupené Star Wars,“ vysvětluje Kasdan. „Je to obrovský fanoušek Star Wars a dvojnásob Hana Sola. Znovu ve mně rozdmýchal nadšení, které ve mně tahle postava vyvolávala na samém počátku své cesty.

Jonathan Kasdan zjistil, že s otcem dokázali najít pracovní rytmus, který byl velice osvěžující a podporoval jak jejich tvůrčí instinkty, tak i příběh samotný. „Podílím se na tomto projektu jako fanoušek, který je přesvědčený, že ty příběhy jsou zcela nedotknutelné, zatímco Larry k nim přistupuje spíše jako dramatik a pracuje s nimi jako s nástroji. Myslím, že moje úcta k nim se s Larryho sebevědomím při psaní scénáře ideálně doplňovaly.

Režisér Ron Howard, sám velký fanoušek Star Wars, který se s Georgem Lucasem přátelí již od dob vzniku Lucasova raného filmu Americké graffiti z roku 1973, oceňoval přínos scenáristického týmu, tvořeného otcem a synem. „Larry Kasdan je úžasným zdrojem materiálu, nejen v kontextu Star Wars, ale obecně po stránce filmové tvorby a filmových hrdinů, kdy jsou velkolepé akční scény doplněny zajímavými postavami a testují jejich možnosti po stránce, jež je tematicky zajímavá a někdy i dojemná a překvapivá. Jon filmy miluje a vyzná se v nich lépe než leckterý odborník. Zcela jednoznačně chápe, čím jsou Star Wars tak výjimečné a co je zajímavého na Hanovi Solovi coby klasické filmové postavě. Ale z kritického hlediska disponuje také velmi vytříbeným smyslem pro humor a moderním přístupem k věci. Tento snímek je prostoupený mladistvou energií a stylem, a ačkoliv musel odpovídat estetickému a charakternímu pojetí světa Star Wars, chtěli jsme také posunout laťku dál a zpřístupnit náš film mladým divákům, aby se jim přiblížil a neutápěl se v nostalgii.

A přesto se svým způsobem z pohledu fanoušků jedná o první skutečnou studii postav z této galaxie,“ dodává Howard. „Příběh filmu velmi výrazným způsobem reflektuje atmosféru původních filmů plných hravosti a tematického zaměření, kombinovaných s výjimečnými akčními scénami ve světě, který je fascinující, zajímavý, zábavný a také trochu vybízí k zamyšlení.

Snímek Solo se zaměřuje na klíčová léta života tohoto hrdiny a sleduje jeho osudy během série zásadních setkání, a spojuje v sobě témata důvěry, loajality, lásky a zrady s lehkomyslným humorem, vtipnými hláškami a napínavými akčními scénami. „Jedná se o jakési zkoušky z dospělosti v podání Star Wars a setkáme se zde s řadou témat, která diváky dokáží oslovit,“ vysvětluje Howard. „Sledujeme vývoj jedné konkrétní postavy, jsme svědky toho, jak se vypořádává s ojedinělými výzvami, kterým je nucena čelit, a jak jedná s nejrůznějšími postavami, se kterými se setkává, aby se z ní stala právě ta postava, kterou tak dobře známe.

Ve snímku Solo: Star Wars Story se představuje pozoruhodný herecký tým herců jak začínajících, tak i velmi zkušených.

Tvůrci filmu stáli před nelehkým úkolem obsazení role samotného Hana Sola. „Harrison Ford je tak ojedinělý a je s tou postavou za ty dlouhé roky natolik spjatý, že pokusit se mu vyrovnat je skutečně gigantický úkol,“ vysvětluje Kennedy. „Nehledali jsme někoho, kdo by vypadal jako Harrison; nechtěli jsme, aby se jednalo o Harrisonova imitátora nebo někoho, kdo imituje Hana Sola. Toužili jsme po herci, který by dokázal odhalit všechny ty vlastnosti, které Hana Sola činí tak oblíbeným a tak nespoutaným.

Alden Ehrenreich byl jedním z prvních herců, se kterými se tvůrci při obsazování této role setkali. Divákům zatím nebyl příliš známý, ale tvůrce filmu, stejně jako kritiky, na sebe dokázal upozornit svými ojedinělými výkony ve filmech Ave Caesar!, Jasmíniny slzy a Pravidla neplatí.

Alden je velice hloubavý,“ říká o hvězdě filmu Ron Howard. „Je to umělec a svou práci velmi intenzivně prožívá na velice základní úrovni. Nesnažil se při práci na této postavě imitovat Harrisona Forda, ale pokoušel se pochopit vazby mezi Harrisonem, postavou Hana Sola a svými vlastními instinkty, které ho s onou postavou mohou podobným způsobem propojit.

Jakožto velký fanoušek filmů ze série Star Wars byl Ehrenreich nadšený, že se mu roli podařilo získat. „Je pro mě opravdu výjimečné stát se součástí série, která je tak emocionální a která pro diváky tolik znamená, a mít možnost si zahrát tak komplexní postavu z tohoto světa.

Na Oscara třikrát nominovaný Woody Harrelson obohatí svým šarmem, svérázem i nebezpečností postavu Becketta, profesionální zločince, zloděje a pašeráka. „Woody do svých rolí vždy vkládá maximum díky své upřímnosti,“ míní Howard. „Má skvělý smysl pro humor a pozoruhodného tvůrčího ducha. Rád objevuje detaily, díky kterým bude daná postava zajímavější a zábavnější. Pokud se lze něčemu v dané scéně zasmát, on to dokáže objevit.

Harrelson vztah mezi Beckettem a Hanem Solem vysvětluje následně: „Han se k Beckettovi a jeho skupině připojí. Snaží se provést jisté loupeže, ale objevuje se řada komplikací a myslím, že během toho Beckett Hanovi předá řadu zkušeností, které se pro život velice hodí – možná se nejedná o zrovna pozitivní věci, jako například že nemáte každému důvěřovat nebo že máte střílet vždycky první, ale tyto zkušenosti vytvoří základ zásad, kterými se posléze v životě řídí.

Qi'ru, Hanovu první lásku, si zahrála jedna z nejtalentovanějších a nejpopulárnějších britských hereček, Emilia Clarke, známá ze seriálu Hra o trůny. „Emilia v sobě nosí moudrost, která daleko přesahuje její skutečný věk, což na ní opravdu obdivuji a oceňuji,“ říká Howard. „Možnost pochopit Hanův vztah k ženám na emocionálnější úrovni pomáhá jeho postavu lépe definovat, pomáhá nám to pochopit, jak uvažuje, co doopravdy dokáže cítit. Emilia skutečně pochopila, že abychom se dozvěděli více o Hanovi, musíme ve filmu mít také velice komplexní hlavní ženskou postavu.

Clarke byla nadšena z možnosti stát se součástí světa Star Wars a přiznává, že se do role zcela ponořila, aby byl její výkon naprosto dokonalý. „Je opravdu vzrušující mít možnost vytvořit ve světě Star Wars novou, silnou hrdinku, zejména takovou, která je tak zásadní pro příběh tak populární postavy filmové historie.

Donald Glover byl jediným kandidátem, o kterém tvůrci filmu uvažovali při obsazování role Landa Calrissiana. „Mým dětem je osmnáct a dvacet a mohli se naprosto pominout, když zjistily, že tuhle roli ztvární Donald,“ vzpomíná s úsměvem Kennedy.

Glover je kritikou ceněný scenárista, režisér, hudebník, stand-up komik a herec, který se proslavil seriály Zpátky do školy, Atlanta a Studio 30 Rock, a také svým alter egem Childish Gambino. „Lando je zkrátka frajer,“ soudí Howard. „Je vtipný, je zábavný, pohledný a charismatický. Donald se této role ujal s obrovským nadšením a odhodláním. Je to výjimečně tvůrčí člověk s obrovským respektem pro to, kým Lando je, co pro filmy ze série Star Wars znamenal a co znamenal pro samotnou popkulturu.

Postavička Landa byla první postavičkou, kterou jsem jako kluk dostal, ta postava mi byla opravdu blízká a jsem poctěn, že jsem dostal šanci se do něj poněkud více ponořit,“ říká Glover. „Myslím, že je to velice pozoruhodná postava. Někdy se chová jako kladný hrdina, někdy spíše jako padouch, a v podstatě si jde pouze za svými vlastními cíli. To jsou zajímavé a upřímné vlastnosti.

Skvělá a krásná britská herečka Thandie Newton ztvárnila postavu Val, drsné a přímočaré gangsterky z Beckettovy skupiny. „Thandie je neuvěřitelně charismatická a na plátně působí velmi podmanivě,“ říká režisér. „Je velice inteligentní, elegantní a ohromně talentovaná. Má svoje etické zásady a pravidla, kterými se řídí, jež jsou skutečně obdivuhodná a která propůjčila i postavě Val.

Val je ohromně klidná, nic ji nevyvede z míry,“ popisuje svou postavu Thandie Newton. „Dokonce i v té nejhrozivější situaci je stále klidná. Je neuvěřitelně sebejistá.

Britská herečka a scenáristka Phoebe Waller-Bridge, jež se proslavila především řadou cen oceněným komediálním seriálem Potvora, se za pomoci umění společnosti Industrial Light & Magic ujala role L3-37, droida, který se sám postupně vylepšuje, a který zastává úlohu Landova kopilota. „V podstatě se sama postavila,“ říká Waller-Bridge. „Začínala jako astromechanický droid, podobně jako R2, naučila se mluvit a získala končetiny a dokáže tak dělat spoustu věcí, které by jinak dělat nemohla. Je velmi převratná a velice odhodlaná.

Britský herec Paul Bettany se ujal role nepředvídatelného Drydena Vose. „Je to sociopat, nepředvídatelný, anarchistický,“ míní Bettany. „Podobá se lidem, kteří se objevili po perestrojce, kdy se v jejich zemi, v níž předtím neexistoval koncept vlastnictví, otevřel svobodný trh. Někteří lidé skončili na dně, a někteří se po jejich tělech vyšplhali vzhůru. Dryden je jedním z těch, kteří se podobným způsobem vypracovali.

Nejbližším přítelem Hana Sola je Chewbacca, jehož ztvárnil bývalý hráč basketbalu Joonas Suotamo. Chewbacca je pro děj filmu Solo: Star Wars Story klíčový, což poskytlo Suotamovi možnost se s touto postavou skutečně sžít.

Chewbacca je jednoznačně tím nejloajálnějším přítelem,“ míní Suotamo. „Je velice pozorný, neustále ve střehu, protože prožil dlouhý a nebezpečný život. Je to dokonalý partner, který na vás neustále dává pozor. Chewbaccovi je naprosto jasné, že Han potřebuje někoho, kdo by se o něj postaral.

Natáčení snímku Solo: Star Wars Story probíhalo primárně v ateliérech Pinewood ve Spojeném království, ale také na dvou zahraničních lokacích v Dolomitech a na ostrově Fuertaventura – místech, která jsou svým specifickým způsobem podobně okouzlující.

Úkolem vytvořit dekorace byl pověřen výtvarník filmu Neil Lamont. Mohl se inspirovat „ohromujícím množstvím podkladů“, které vytvořili Ralph McQuarrie a Joe Johnston, původní tvůrci koncepčních návrhů pro Star Wars, a které se pro práci na tomto filmu velice hodily, neboť tvůrci filmu toužili po zachování stylu konce šedesátých a začátku sedmdesátých let minulého století s výraznou inspirací žánrem westernů.

Lamont se svým týmem vytvořil celou řadu klasických dekorací, počínaje Corellií, rodnou planetou Hana Sola, která připomíná průmyslově rozvinutou verzi Benátek, a interiér Millennium Falconu, jehož vybudování trvalo tři měsíce a jedná se o nejrozsáhlejší interiér, jaký kdy byl pro potřeby natáčení filmu ze série Star Wars vybudován.

Jedním z kritérií filmů série Star Wars Story je to, že má každý z nich svou specifickou atmosféru a specifický styl, což znamená, že naprosto zásadní roli v dosažení tohoto cíle sehrává kameraman. Tvůrci filmu byli nadšeni ze skutečnosti, že se jim podařilo na post kameramana získat Bradforda Younga. „Kameraman má možnost vizuální podobu filmu povýšit v zásadě na další z jeho postav,“ míní producent Simon Emanuel. „Bradford odvádí úžasnou práci. Je to skutečný umělec, který se při nasvícení scény řídí instinkty, řídí se tím, jaký má z dané scény pocit.

Bradford Young se při práci snažil scény nasvítit tak, aby působil realisticky. „Pokud chcete cítit na vlastní kůži chlad sněhu, chcete ho cítit na jazyku, vnímat jeho vůni, nebo pokud chcete cítit písek a cítit, jak vám skřípe mezi zuby, pak neexistuje spolehlivější způsob, než se na tento písek nebo sníh dívat v přímém slunci nebo v měsíčním světle,“ míní. „Domnívám se, že diváci jsou v současnosti velice citliví na to, pokud něco nepůsobí realisticky. A tenhle film realisticky působit musel. Pracovat tímto způsobem je náročnější, ale mám dojem, že jsem se naučil tímto způsobem poměrně úspěšně pracovat, což znamená vystihnout okamžik, najít jeho podstatu a následně kolem toho daný okamžik vystavět.

Kostymérský tým v čele s Davem Crossmanem a Glynem Dillonem vytvořil pro potřeby natáčení snímku Solo přes 100 kostýmů. Většinu kostýmů navrhli a vyrobili sami, a kostýmy pro statisty zahrnovaly vše od klobouků s širokou krempou a kabátů s třásněmi až po pestré domorodé kostýmy nomádských kmenů, ale také například velice módní kreace.

Neal Scanlan, který byl za svou práci na příšerách a dalších stvořeních ve filmech Star Wars: Poslední z Jediů a Síla se probouzí dvakrát nominován na Oscara, se znovu ujal úkolu zaplnit svět tohoto filmu pozoruhodným množstvím nejrůznějších stvoření. Scanlan se svým talentovaným týmem vytvořil v průběhu tvůrčího procesu návrhy pro celkem více než 500 stvoření.

Jednotlivé složky filmu pak pojí dohromady úsilí vedoucího týmu vizuálních efektů Roba Bredowa, který dohlížel na tvorbu více než 2000 vizuálních efektů filmu. Bredow se svým týmem, jehož členové se nacházejí po celém světě, vytvořil vozidla, postavy, nadpozemské lokace a vesmírné lodě, které jsou ojedinělé pro svět série Star Wars. Syrový realistický styl filmu je podpořen digitálními výtvory, jež jsou do filmu zakomponovány se zcela novou úrovní dokonalosti a poskytují divákům dechberoucí vizuální zážitek.

Snímek Solo: Star Wars Story nabízí divákům šanci vydat se společně s Hanem Solem na divokou pouť za sebepoznáním, kterou režisér Ron Howard popisuje jako „proces, v rámci kterého se rodí důvěrně známý hrdina, ovlivněný vztahy, jež ho utvářejí.

Svět Star Wars a galaxie, v níž se odehrává, je tu uplatněn pozoruhodným způsobem, ale nemusíte o něm přitom vědět vůbec nic,“ dodává. „Není třeba, abyste znali některý z předchozích filmů, četli comics, viděli animovaný seriál nebo hráli videohru. Podstatou našeho filmu je proces, během kterého Han Solo poznává sám sebe i vesmír, v němž žije.

A co mohou diváci od Hanovy pouti očekávat? Producentka Kathleen Kennedy ochotně odpovídá: „Mohou očekávat dobrou zábavu, notnou dávku humoru a také to, že se znovu – nebo poprvé – zamilují do postav Hana Sola a Chewieho.

Snímek Solo: Star Wars Story vás na filmových plátnech kin svým humorem a akcí uchvátí 24. května 2018.

O tvůrcích SOLO: Star Wars Story

ALDEN EHRENREICH (Han Solo) spolupracoval s některými z nejslavnějších hollywoodských režisérů, mezi něž patří Francis Ford Coppola, Ron Howard, bratři Coenové či Sofia Coppola.

Letos v létě se Ehrenreich objeví ve filmu The Yellow Birds v režii Alexe Moorse, který do kin uvede společnost Saban Films. V tomto snímku ztvárnil hlavní roli mladého vojáka, jenž byl nucen čelit hrůzám války v Iráku a následně se rozhodne utajit smrt svého nejlepšího přítele. V roce 2016 na sebe upozornil kritiku svým výjimečným výkonem v roli Hobieho Doylea ve filmu bratří Coenových Ave, Caesar! s Joshem Brolinem a Ralphem Fiennesem.

Ehrenreich na filmových plátnech debutoval v roce 2009, kdy na sebe velmi výrazně upozornil kritiku hlavní rolí v částečně autobiografickém filmu Francise Forda Coppoly Tetro. Kromě tohoto snímku má na svém kontě také film Warrena Beatyho Pravidla neplatí, snímek Jasmíniny slzy, film Nádherné bytosti, snímek společnosti Focus Features Odnikud někam v režii Sophie Coppola, film Twixt Francise Forda Coppoly a snímek Stoker společnosti Fox Searchlight.

Ehrenreich se režírování a herectví začal poprvé věnovat na střední škole, kdy natáčel studentské filmy. Poté navštěvoval prestižní Gallatin School na Newyorské univerzitě. Během studia založil spolek The Collectin, který se věnoval tvorbě divadelních her a filmů, šitých na míru svých herců a scenáristů. Společně vytvořili celkem šest původních divadelních her, pět krátkých filmů a jeden celovečerní film s názvem Running Wild.

Ehrereich v současné době žije v Los Angeles.

WOODY HARRELSON (Beckett) disponuje unikátní kombinací emocionálního projevu a charismatu, kterou diváky i kritiky vytrvale překvapuje svými pozoruhodnými výkony jak v mainstreamových, tak i nezávislých projektech. Svým pojetím vojenského důstojníka, jehož povinností je oznamování úmrtí vojáků jejich rodinám, kterého si zahrál po boku Bena Fostera ve filmu Orena Movermana The Messenger, si vysloužil v roce 2010 nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. V minulosti byl na Oscara, Zlatý globus a cenu SAG nominován také v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon za roli kontroverzního vydavatele časopisů Larryho Flynta ve filmu Miloše Formana Lid vs. Larry Flynt.

Zatím naposledy jsme Harrelsona mohli spatřit ve filmu Martina McDonagha Tři billboardy kousek za Ebbingem s Frances McDormand a Samem Rockwellem. Za svůj výkon byl v roce 2018 nominován na Oscara v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli a v téže kategorii byl nominován také na cenu BAFTA. Harrelson bude následně k vidění ve filmu Shock and Awe režiséra Roba Reinera.

Mezi jeho nedávné snímky patří například LBJ, v němž ztvárnil roli Lyndona B. Johnsona, The Glass Castle s Naomi Watts, třetí díl série Planeta opic s názvem Válka o planetu opic v režii Matta Reevese, kritikou velice ceněný snímek Hořkých sedmnáct společnosti Fox Searchlight, snímek Wilson režiséra Craiga Johnsona, film Podfukáři 2 režiséra Jona Chu a film Triple Nine v režii Johna Hillcoata.

Harrelson se coby scenárista, režisér, producent a herec podílel na vzniku převratného živého celovečerního filmu Lost in London, který byl v amerických kinech promítán naživo 19. ledna 2017. V této komedii si společně s ním zahráli také Owen Wilson a Willie Nelson. Zahrál si také v seriálu stanice HBO Temný případ s Matthewem McConaugheym a za svůj výkon v tomto seriálu byl nominován na cenu Emmy, cenu SAG a Zlatý globus v kategorii Hlavní mužský herecký výkon v seriálu.

EMILIA CLARKE (Qi'ra) na sebe poutá pozornost diváků svými výjimečnými hereckými výkony. Clarke v současné době natáčí osmou a poslední sezónu úspěšného seriálu stanice HBO Hra o trůny, který jí vynesl tři nominace na cenu Emmy a taktéž tři nominace na cenu Critics' Choice za divácky velmi úspěšnou roli Daenerys Targaryenové, matky draků.

Clarke před nedávnem dokončila natáčení snímku Above Suspicion s Jackem Hustonem. Huston v něm ztvárnil roli agenta FBI, který se přistěhuje do odlehlého hornického městečka v Kentucky, aby zde dopadl zloděje kamionů. Poté, co naváže vztah s jednou ze svých informátorek, problémovou a obsesivní Susan Smithovou (Clarke), brzy zjišťuje, že je sám vtažen do víru nevěry a vraždění.

Mezi její další filmy patří například obrovsky úspěšný snímek Než jsem tě poznala, filmová adaptace stejnojmenného bestselleru Jojo Moyes, která celosvětově utržila přes 208 milionů dolarů. Příběh tohoto filmu sleduje osudy mladé ženy (Clarke), jež naváže neobvyklý vztah s nedávno ochrnutým mužem (Sam Claflin), o kterého pečuje. Clarke si zahrála také ikonickou roli Sarah Connorové ve filmu Terminator: Genisys, prequelu k oblíbené filmové sérii, v němž byla k vidění společně s Arnoldem Schwarzeneggerem. Zahrála si také ve filmu Dom Hemigway s Judem Lawem či ve snímku Spike Island v režii Mata Whitecrosse.

Clarke v současné době žije v Londýně.

DONALD GLOVER (Lando Calrissian) je herec, producent, režisér, komik a scenárista, oceněný řadou cen, a také hudebník, který má na svém kontě několik cen Grammy.

Zatím naposledy jsme měli Glovera možnost vidět v kritikou velice ceněném komediálním seriálu stanice FX Atlanta, který vytvořil a také si v něm zahrál. V roce 2017 získal za tento seriál hned dvě ceny Emmy, a to jak za výjimečný režijní počin v komediálním seriálu, tak i za výjimečný mužský herecký výkon v hlavní roli komediálního seriálu. První sezóna tohoto seriálu je vůbec nejúspěšnější sezónou komediálního seriálu v historii stanice FX, a druhá sezóna měla premiéru 1. března.

Co se filmu týče, byl Glover před nedávnem obsazen do role Simby v remaku Lví král společnosti Disney. Tento remake klasického filmu z roku 1994 bude režírovat Jon Favreau a premiéru by měl mít v červenci 2019. Kromě toho se Glover před nedávnem objevil ve filmu Jon Wattse Spider-Man: Homecoming, který do kin uvedla společnost Sony v červenci 2017.

Glover byl k vidění také ve filmu Ridleyho Scotta Marťan s Mattem Damonem a Jessicou Chastain, a ve filmu Bez kalhot XXL s Chaningem Tatumem, Joem Manganiello, Mattem Bomerem a Amber Heard.

THANDIE NEWTON (Val) je k vidění v roli Maeve Millayové v kritikou velice ceněném seriálu stanice HBO Westworld. Za svou roli Maeve získala Newton v roce 2016 cenu Critics' Choice v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli v dramatickém seriálu, a ve stejné kategorii byla nominována také na cenu Emmy a na Zlatý globus. Kromě toho byla také nominována na cenu SAG, a to hned ve dvou kategoriích, jak v kategorii Výjimečný ženský herecký výkon v dramatickém seriálu, tak i v rámci nominace v kategorii Výjimečný výkon hereckého týmu v dramatickém seriálu. Druhá sezóna seriálu Westworld měla na stanici HBO premiéru 22. dubna 2018.

Newton byla také nedávno k vidění v dramatickém seriálu stanice BBC One Line of Duty, kde svou rolí Roz Huntleyové sklidila obrovské úspěchy u diváku i u kritiků.

Na filmových plátnech se Newton objevila ve filmu Nashe Edgertona Gringo: Zelená pilule s Charlize Theron a Joelem Edgertonem, který uvedla společnost Amazon 9. března 2018. Kromě toho před nedávnem dokončila natáčení snímku Xaviera Dolana The Death and Life of John F. Donovan s Natalií Portman, Michaelem Gambonem, Kitem Haringtonem, Susan Sarandon, Kathy Bates a Jacobem Tremblayem.

Divákům se do povědomí nejvíce zapsala svým výkonem v oscarovém snímku Crash. Za svůj výkon v něm získala cenu BAFTA v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli a cenu SAG za výjimečný výkon hereckého týmu v celovečerním filmu. Newton sklidila úspěchy také za svůj výkon v kritikou i diváky velmi ceněném filmovém hitu Štěstí na dosah s Willem Smithem.

Objevila se v řadě dalších filmových hitů, mimo jiné také ve filmu režiséra Johna Woo Mission: Impossible 2 s Tomem Cruisem, který celosvětově utržil přes 540 milionů dolarů, a ve filmu Rolanda Emmericha 2012, jež celosvětově utržil přes 760 milionů dolarů.

PHOEBE WALLER-BRIDGE (L3-37) získala uznání diváků i kritiky coby herečka, scenáristka a producentka televizních seriálů. Waller-Bridge, která vystudovala Královskou akademii dramatických umění, svou kariéru zahájila na divadelních prknech, a její one-woman show Potvora, kterou napsala a účinkovala v ní, jí vynesla na festivalu Fringe v Edinburghu v roce 2013 cenu Fringe First. Na tento úspěch se svým vystoupením navázala o rok později nominací na cenu Olivier, na cenu Critics' Circle Theatre Award v kategorii Nejslibnější dramatička, a v roce 2013 si také vysloužila zvláštní uznání v rámci udílení cen Susan Smith Blackburn Prize. Kromě toho za ni také získala cenu The Stage Award v kategorii Nejlepší sólové vystoupení a cenu Off West End Award v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon. V roce 2015 toto vystoupení uvedla také v divadle Soho Theatre.

Její show Potvora byla adaptována do podoby šestidílného seriálu stanicí BBC a později v létě 2016 streamována službou společnosti Amazon. Seriálu se podařilo získat celou řadu cen a nominací v rámci celé řady scenáristických, hereckých a režijních kategorií. Kromě toho v roce 2017 získala za tento seriál cenu BAFTA Television Award v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v komediálním seriálu. Seriál Potvora byl prodloužen o další sezónu a na televizní obrazovky by se měl vrátit v roce 2019.

JOONAS SUOTAMO (Chewbacca) vyrostl ve městě Matinkylä v Espoo ve Finsku. Jeho rodiče jsou učitelé a má dva bratry. Inspirován svými staršími bratry se Suotamo začal již v útlém věku věnovat basketbalu, a se svou výškou 213 centimetrů získal v tomto sportu zjevné výhody.

O herectví se začal zajímat v rámci hereckých kroužků na letních táborech. Následně se pustil do studia střední školy Espoonlahti, kde docházel do hereckých kurzů a zahrál si v nejrůznějších hrách, aby se současně stále věnoval basketbalu.

Jeho basketbalová zdatnost v průběhu let stále stoupala, až se mu podařilo získat místo v rámci juniorského národního týmu, se kterým se vydal do německého Mannheimu, kde se o něj začali zajímat hledači vysokoškolských talentů. Rozhodl se pro studium na Pennsylvánské státní univerzitě ve Spojených státech z důvodu tamní bohaté nabídky hereckých a filmových programů. Nakonec se rozhodl pro studium filmové tvorby, neboť se domnívá, že vysocí herci nemají možnost získat dostatek rolí.

PAUL BETTANY (Dryden Vos) je držitelem klasického hereckého vzdělání v rámci Drama Centre v Londýně.

Američtí diváci se s ním poprvé setkali ve filmu Briana Helgelanda Příběh rytíře, ve kterém si po boku Heatha Ledgera zahrál komediální roli Chaucera. Za svůj výkon získal cenu London Critics' Circle Film Award v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli a byl uveden na žebříčku stovky nejzajímavějších umělců roku 2001 magazínu Daily Variety. Poté si zahrál v detektivním thrilleru režiséra Paula McGuigana Hra o smrti s Tomem Hardym, Vincentem Casselem a Brianem Coxem.

Následně si Bettany zahrál roli fiktivního spolubydlícího po boku Russella Croweho, Eda Harrise a Jennifer Connelly v oscarovém snímku Čistá duše v režii Rona Howarda. Za svůj výkon v tomto filmu si vysloužil cenu London Critics' Circle Film Award v kategorii Nejlepší britský mužský herecký výkon.

Následně se Bettany podílel na napínavém nezávislém snímku Thaddeuse O'Sullivana Rozpolcená srdce s Olivií Williams a Helenou Bonham Carter. Touha otestovat své herecké schopnosti ještě intenzivněji ho přivedla k roli ve filmu Dogville, dramatickém thrilleru Larse von Triera s Nicole Kidman a Stellanem Skarsgårdem.

Bettany si poté znovu zahrál po boku Russela Croweho, tentokrát ve snímku Master and Commander: Odvrácená strana světa v režii Petera Weira. Svým výkonem v tomto filmu si vysloužil cenu Evening Standard British Film Award v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon, cenu London Critics' Circle Film Award v kategorii Britský herec roku a také cenu Elle Style Award v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon. Nominován za ni pak byl například na cenu BAFTA v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, a v této kategorii byl nominován například i na cenu Broadcast Film Critics Association Award.

Poté si zahrál v celovečerním snímku společností Working Title a Universal Wimbledon s Kirsten Dunst, Jonem Favreau a Jamesem McAvoyem v režii Richarda Loncrainea. Následně jsme ho měli možnost spatřit v roli Silase ve vysoce očekávaném snímku společnosti Sony Šifra mistra Leonarda v režii Rona Howarda. Film se stal obrovským kasovním trhákem i díky hvězdnému hereckému obsazení, které zahrnovalo Toma Hankse, Audrey Tautou, Iana McKellena a Alfreda Molinu.

Následně byl k vidění v celovečerním snímku Inkoustové srdce, fantasy dobrodružném snímku společností New Line Cinema a Warner Bros. na motivy série dětských bestsellerů, ve kterém si zahrál společně s Brendanem Fraserem, Helen Mirren a Andy Serkisem pod režijním vedením Iaina Softleyho.

Poté se ujal radikálně odlišné role v celovečerním snímku společnosti Fox Searchlight Tajný život včel, v němž byl k vidění společně s Dakotou Fanning. Téhož roku jsme mohli také slyšet jeho hlas v roli Jarvise ve vysoce úspěšném snímku Iron Man v režii Jona Favreaua. Tuto roli posléze namluvil také ve filmech Iron Man 2, Iron Man 3 a Avengers.

RON HOWARD (režie) je oscarový režisér, jenž je považován za jednoho z nejpopulárnějších režisérů své generace. Ať už je řeč například o kritikou ceněných celovečerních dramatech Čistá duše či Apollo 13, nebo o komediálních hitech Rodičovství či Žbluňk, je autorem jedněch z nejpamátnějších hollywoodských snímků.

Howard je režisérem a producentem snímku Těžká váha v hlavní roli s oscarovým Russellem Crowem, s nímž již dříve spolupracoval na snímku Čistá duše, za který získal Oscara za režii a který sklidil celou řadu dalších ocenění, mimo jiné za nejlepší film, nejlepší scénář či za nejlepší ženský herecký výkon. Kromě toho mu tento snímek vynesl také čtyři Zlaté glóby, mimo jiné v kategorii Nejlepší celovečerní drama. Za režii tohoto filmu byl také oceněn cenou Director's Guild of America. Společně s producentem Brian Grazer získal Howard také vůbec první cenu Awareness Award od organizace National Mental Health Awareness Campaign za jejich podíl na vzniku tohoto snímku.

Howardovo režijní umění je kritikou uznáváno již velmi dlouhou dobu. V roce 1996 získal od DGA poprvé cenu režiséra roku za snímek Apollo 13. Toto drama podle skutečných událostí mu vyneslo také čtyři nominace na Oscara, přičemž v kategoriích Nejlepší střih a Nejlepší zvuk se mu tyto nominace podařilo i proměnit. Získal také ceny za nejlepší výkon hereckého týmu a za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli od Screen Actors Guild. Ani celá řada Howardových dřívějších filmů nezůstala u Akademie bez povšimnutí, včetně populárních snímků Oheň, Rodičovství a Zámotek [1985], z nichž posledně jmenovaný byl nakonec oceněn hned dvěma Oscary.

JONATHAN KASDAN (scénář) se narodil a vyrůstal v Los Angeles. Je synem scenáristy a režiséra Lawrence Kasdana a mladším bratrem scenáristy a režiséra Jakea Kasdana. Vystudoval střední školu Crossroads v Santa Monice a Tisch School na Newyorské univerzitě. Kasdan svou kariéru zahájil scenáristickou prací pro seriál Machři a šprti. Následně se jako scenárista, režisér a/nebo herec podílel na televizních seriálech jako Dawsonův svět, Californication a Roadies.

Přihlášení

Nemáte účet? Registrace

Chceš se podílet na div.cz?

Napiš nám info@div.cz

Naše sociální sítě:
Solo: Star Wars Story, minulost Hana Sola

Sdílet na: