Nové stránky v přípravě - Podpořte nás na startovači!

Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War - O filmu

V rámci příběhu snímku Avengers: Infinity War se opět setkáváme s týmem Avengers a jejich spojenci, kteří se společně snaží chránit svět před hrozbami, na něž jediný hrdina nestačí. Z vesmírných temnot se ale vynořuje nová hrozba: Thanos. Po celé Galaxii nechvalně známý tyran Thanos se nezastaví před ničím, aby získal všech šest kamenů nekonečna, získal nezměrnou moc a podrobil si celé lidstvo.

Poté, co sestaví tým, který zahrnuje zástupce všech filmových sérií filmového světa společnosti Marvel, jsou Avengers se svými superhrdinskými spojenci nuceni obětovat více než kdykoliv předtím ve snaze porazit mocného Thanose dříve, než svou hrůzovládou zlikviduje celý vesmír. Snímek Avengers: Infinity War je vyvrcholením desetileté unikátní filmové pouti, v níž figuruje celý filmový svět společnosti Marvel a která na plátna kin přináší ten nejzásadnější a nejvražednější střet vůbec.

O filmu Avengers: Infinity War

1. května 2008 se premiérou snímku Iron Man zrodil filmový svět společnosti Marvel. Jednalo se o celosvětový filmový hit, který sklízel úspěchy jak u fanoušků, tak i kritiků, a po dlouhé roky představoval základní kámen, na kterém společnosti Marvel Studios vybudovala impérium, jež vyprodukovalo řadu nejúspěšnějších filmů v historii kinematografie. Za deset let od premiéry tohoto filmu uvedla společnost Marvel Studios do kin rekordních 18 filmů, které se okamžitě po premiéře ocitly na první příčce žebříčku návštěvnosti, přičemž pět z nich utržilo přes miliardu dolarů a celkově všechny snímky celosvětově utržily přes 13 miliard dolarů.

Filmový snímek Avengers: Infinity War se rodil po celých deset let a úkolem dát dohromady ten nejlepší tým superhrdinů byli pověřeni režiséři Anthony a Joe Russoovi, které producent Kevin Feige oslovil s nabídkou ujmout se režie dosud nejnákladnějšího filmu této filmové společnosti.

Pro bratry Rusoovy šance režírovat snímek Avengers: Infinity War představovala životní šanci, ke které směřovali od chvíle, kdy do filmového světa společnosti Marvel vstoupili svým snímkem Captain America: Návrat prvního Avengera. „šance ujmout se režie těchto filmů pro nás představovala velice osobní pouť,“ říká Joe Russo. „Ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera jsme započali příběh, který jsme v těchto dvou filmech chtěli dokončit. Jde o příběh, jenž zahrnuje celý filmový svět společnosti Marvel a který má souhrnný, zastřešující příběh, jenž staví na otázce 'jaká je cena za hrdinství ve světě, ve kterém neexistují žádné snadné odpovědi?'“

Na pomoc s prací na příběhu filmu si režisérské duo přizvalo scenáristy Christophera Markuse a Stephena McFeelyho, kteří s bratry Rusoovými v minulosti spolupracovali na filmech Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka.

Markus a McFeely chápou podstatu každé z postav filmového světa společnosti Marvel tak jako málokdo,“ komentuje Joe Russo. „Bylo pro nás skutečně unikátní výzvou pokusit se do jediného filmu zakomponovat co nejvíce těchto postav a současně udržet pod kontrolou a nějakou formou uzavřít prvních deset let experimentu zvaného Marvel. Bylo to současně lákavé i děsivé.“

Příběh snímku Avengers: Infinity War je výsledkem všeho, do čeho jsme se do této chvíle pustili,“ dodává Kevin Feige. „Jedná se o nevídané vyvrcholení řady příběhových linií, které se vzájemně proplétají, o což se dosud nikdo nepokusil.“

Tvůrci filmu byli nuceni pracovat s desítkami hrdinných postav, které se na stránkách původního scénáře Markuse a McFeelyho objevovaly, ale příběh filmu se soustředil na postavu jedinou - na Thanose. Je jediným padouchem v celém filmovém světě společnosti Marvel, že pouhá zmínka jeho jména představuje hrozbu celému lidstvu, stejně jako i všem členům týmu Avengers.

Thanos, který se poprvé objevil v 55. čísle comicsové série Iron Man v roce 1973, je mocný Titán a válečník, jenž vládne těm nejvzdálenějším zákoutím vesmíru a velí nezměrným armádám, jakými jsou Chitauri či Outriders. „Od začátku jsme věděli, že Thanos nastavuje laťku velmi vysoko,“ říká Kevin Feige. „Velice letmo se objevil ve filmu Avengers. Ve filmu Strážci Galaxie pronesl několik vět a krátce se v něm mihl, a velice letmo jsme ho mohli spatřit také na konci snímku Avengers: Age of Ultron. Ale kromě toho jsme ho zatím v podstatě nespatřili. Jenom jsme jeho příchod avízovali a odkazovali se na něj už od premiéry snímku Avengers.“

V našem příběhu musel Thanos představovat hrozbu mnohem větší, než s jakou se Avengers kdy setkali,“ pokračuje Feige. „Nejde jen o to, že musí být silný a mocný, což samozřejmě je. Jde o to mít ve filmu padoucha, který je charismatický a kterého začnete poněkud překvapivě svým způsobem chápat. Více než v případě kteréhokoliv z našich předchozích filmů jde o příběh primárně o Thanosovi samotném a o jeho motivacích, cílech a minulosti. Tohle je víceméně poprvé, kdy je nějaký film v rámci filmového světa společnosti Marvel vyprávěn z pohledu padoucha.“

Nejmocnějšími artefakty, jaké můžete v celém vesmíru vlastnit, jsou kameny nekonečna. Thanos se o jejich existenci dozví a je přesvědčen, že pokud se mu povede získat všech šest, bude moci vládnout celému vesmíru. „Kameny nekonečna představují šestici různých živlů ve vesmíru, které mohou stvořit veškerý život a moc ve vesmíru,“ vysvětluje Joe Russo. „Ve filmu kameny představují jediný způsob, jakým může Thanos vnést do vesmíru rovnováhu na té nejvyšší úrovni tak, jak si ji představuje on, a zajistit její neměnnost.“

S rukavicí nekonečna pevně nasazenou na levé ruce se Thanos vydává za svým cílem doplnit na ni všechny kameny, což současně znamená i začátek kritické mise týmu Avengers mu v tom jakýmikoliv prostředky zabránit - a za jakoukoliv cenu.
V centru dění příběhu snímku Avengers: Infinity War a v průběhu uplynulých deseti let také samotného filmového světa společnosti Marvel se opět ocitá Iron Man neboli Tony Stark v podání Roberta Downeyho Jr.

Ve filmu je Tony Stark nucen čelit zatím nejnáročnějším problémům a výzvám, jak Thanosova hrozba roste s každým dalším kamenem nekonečna, který se mu podařilo získat. Tony musí pečlivě zvažovat cenu superhrdinského života, protože jeho soukromý život se radikálně změnil. „Pepper a Tony zcela evidentně vyřešili problémy, se kterými se potýkali,“ míní Robert Downey Jr.Jde o pravý opak situace, ve které se v minulosti Tony po fyzické i psychické stránce ocital. Ale netrvá dlouho, než se v podobě Thanose objeví další komplikace.“

Pokud existuje nějaká příběhová linie, kterou sledujeme v průběhu celých deseti let a prvních tří fází filmů společnosti Marvel, pak je to příběh Tonyho Starka,“ říká Joe Russo. „Tony je velice komplikovaná osobnost. Je to postava plná neustálých rozporů. Jeho narcisismus je v rozporu s jeho altruismem. Jeho inteligence je v rozporu s jeho instinkty. Jeho city jsou v rozporu s jeho povinnostmi. A příběh snímku Avengers: Infinity War z jeho pohledu představuje kritickou kombinaci všech těchto problémů.“

Podle Chrise Evanse, který se opět představuje jako Captain America, jeho postavě skutečnost, že se nachází tak dlouho na útěku a jedná na vlastní pěst dodala zcela nový rozměr. „Captain se po citové stránce uzavřel mnohem více, než kdy předtím,“ vysvětluje Evans.Má více problémů než kdy předtím. Musí se zocelit, aby přežil, protože byl po uplynulé dva roky psancem na útěku před státními složkami. Je to zcela jiný Cap, než jakého jsme kdy poznali.“

Po své absenci ve filmu Captain America: Občanská válka se do týmu Avengers znovu vrací Thor, bůh hromu. Hemsworth je nadšený z možnosti zapojit Thora znovu do kolektivního dění a ukázat jeho další stránku. „Líbí se mi, že jsme dostali šanci zkusit si pokaždé něco trochu jiného a uplatnit své nápady,“ říká Hemsworth. „A mít šanci se s touhle postavou znovu popasovat a pokud možno ji někam dále posunout a pokaždé ji obohatit o něco unikátního je skutečná výzva. Ale pokud se vám to podaří, je to po tvůrčí stránce poměrně uspokojivé.“

Do týmu se ve filmu Avengers: Infinity War vrací také Nataša Romanovová. „Mezi koncem filmu Občanská válka a začátkem Infinity War uplynuly dva roky,“ oznamuje Scarlett Johansson. „Nataša se v zásadě protlouká na vlastní pěst a ona a Captain America se snaží sledovat a řešit co nejvíce problémů, které mohou zvládat bez podpory, jíž se jim dostávalo v rámci Avengers.“

Po svém vesmírném exilu a jisté době strávené s Thorem v Asgardu se k Avengers vrací i Bruce Banner. Banner, který už není s Hulkem propojený prostřednictvím hněvu, je zcela jiný člověk. „Banner měl problémy s projevováním emocí, protože se bál toho, že vyvolá Hulka,“ prohlašuje Mark Ruffalo, který si tuto komplexní postavu zahrál. „Vždycky měl pocit, že musí své emoce držet pod přísnou kontrolou, a ve filmu Thor: Ragnarok už není neustále rozzlobený. Takže teď si může Banner dopřát poněkud širší rozpětí lidských emocí. Může se rozzlobit. Může být neklidný. Může se znepokojovat.“

Pro fanoušky po celém světě je jedním z nejočekávanějších prvků snímku Avengers: Infinity War přítomnost hrdinů série Strážci Galaxie. Pro Chrise Pratta bylo od samého počátku zcela jednoznačné, co celý svět touží spatřit. „Společnost Marvel tu dělá něco, po čem všichni od samého počátku touží,“ míní Pratt. „Konečně je to tu a pro fanoušky je to velice vzrušující, ale na osobní úrovni stejně tak i pro mě. Být přizvaný k něčemu takovému je pro mě obrovská pocta. Je to opravdu výtečný pocit a byl jsem za takovou příležitost velice vděčný.“

Dalším sebevědomým mužem v týmu Avengers se stává doktor Stephen Strange v podání Benedicta Cumberbatche, který si vzpomíná, jaké to bylo, když zjistil, že se má stát členem tohoto legendárního hereckého týmu a součástí série Avengers. „Byl jsem ohromně nadšený z toho, jak dopadl snímek Doctor Strange, a představa, že bych se měl stát členem téhle nové vlny herců, kteří doplní všechny ostatní ikonické členy Avengers, je pro mě opravdu vzrušující,“ říká Cumberbatch.

Pod vlivem vztahů, které se začaly vytvářet ve filmech Captain America: Občanská válka a Spider-Man: Homecoming , se Peter Parker pod bedlivým dohledem Tonyho Starka v nemalé míře změnil, a ve filmu Avengers: Infinity War se ocitá v přední linii po boku svých kolegů z týmu Avengers v boji proti Thanosovi. Pro herce Toma Hollanda je členství v týmu Avengers něčím, z čeho se dosud tak docela nevzpamatoval. „Nikdy by mě za nic na světě nenapadlo, že bych se někdy v některém z těchhle filmů mohl objevit, natož že bych si v nich mohl zahrát Spider-Mana,“ říká Holland. „Je to pro mě splněný sen. Na filmech společnosti Marvel s Robertem Downeym Jr., Chrisem Prattem a spoustou dalších herců z tohohle filmu jsem vyrůstal. Dostat šanci stát se součástí tohoto filmového světa je pro kteréhokoliv mladého herce obrovská šance a zodpovědnost. Jsem zkrátka ohromně hrdý na to, že mohu být jeho součástí.“

Zcela klíčovou roli ve filmu Avengers: Infinity War představuje wakandský král T'Challa neboli Black Panter. Chadwick Boseman vysvětluje, čím se jeho postava zabývala od chvíle, kdy jsme ji ve filmu Black Panther viděli naposledy.

Snímek Captain America: Občanská válka připravil půdu pro snímek Black Panther, a ten pro změnu naznačuje jedny z nejzásadnějších témat snímku Avengers: Infinity War, tedy skutečnost, že se Wakanda přestala ukrývat před okolním světem a otevřela své hranice, aby své vynálezy a poklady mohla sdílet se zbytkem světa,“ popisuje Boseman. „Captain America a Black Panther se velice sblížili, což znamená, že si do značné míry důvěřují. Díky tomu se T'Challa chová otevřeněji a začíná více důvěřovat cizincům.“

Jelikož se v sérii Avengers poprvé objevují postavy série Strážci Galaxie , znamená to, že je pro Gamoru i Nebulu aktuální hrozba mnohem osobnější záležitosti, vzhledem k jejich minulosti. „Tenhle příběh je pro Gamoru velice osobní,“ vysvětluje Zoe Saldana. „Thanos ji vychoval jako svou vlastní dceru. Na příběhu tohoto filmu se mi líbí, že se skutečně intenzivně zabývá tímto vztahem otce a dcery, a dostaneme možnost Thanosův osobní život poznat mnohem důkladněji. Právě proto je tahle postava coby padouch mnohem znepokojivější - jako otec byl ztělesněním čirého zla.“

Pro Gamořinu sestru Nebulu se jedná o neméně osobní příběh, jak kvůli jejímu vztahu ke Thanosovi, tak proto, že se stále pokouší napravit svou minulost ve vztahu s Gamorou. „Nebula se v rámci filmů ze série Strážci Galaxie vždy chovala poměrně jednoznačně, což znamená, že se pokoušela pomstít svému otci Thanosovi za útrapy, kterými musela projít, a příšerné dětství, které s ním prožila,“ vysvětluje Karen Gillan. „Takže je uspokojivé sledovat, jak se její osudy protínají s příběhovou linií ostatních členů týmu Avengers. Všem těm postavám jde o stejnou věc, jen jejich motivace se poněkud liší.“

Ze všech postav, jež se ve filmu Avengers: Infinity War objevují, je jich diváky v rámci filmového světa společnosti Marvel jen málo oblíbených tolik jako právě Loki, kterého si diváci zamilovali po jeho památném výkonu v rámci filmu Avengers. Právě tato postava se znovu vrací do série, která z ní učinila popkulturní ikonu, a Tom Hiddleston popisuje své zážitky poté, co se stal součástí filmového světa společnosti Marvel. „To, jakého přijetí a jaké popularity se filmovému světu společnosti Marvel po celém světě dostalo, pro mě bylo tím největším zdrojem překvapení v rámci mé herecké kariéry. Mám velké štěstí, že jsem měl jako herec možnost ztvárnit postavu, která diváky oslovila právě tak, jako se to podařilo Lokimu.“

Josh Brolin se vrací v roli Thanose, který se do popředí dění v rámci filmového světa společnosti Marvel propracovával několik let. O samotném Thanosovi Brolin říká: „Je to zajímavá postava. Jde o někoho, kdo se nezastaví, dokud nezíská to, po čem touží. Uvědomujete si, že se jedná o někoho, kdo není zcela bezcitný, a dokážete ho do jisté míry chápat. Pak si najednou uvědomíte, že je to ten nejhorší padouch, jaký kdy existoval, protože je ochoten učinit cokoliv, jen aby dosáhl svých cílů. Jeho chování cosi pohání a motivuje, a na tomhle filmu je zábavné právě to, že se pokoušíme zjistit, o co vlastně jde.“

Když byly všechny role filmu obsazené, bylo možno začít se samotným natáčením filmu. To probíhalo v ateliérech Pinewood Atlanta ve Fayetteville v Georgii, odkud tvůrčí tým filmu celé natáčení také řídil.

Ačkoliv zmíněné ateliéry umožnily vytvoření celé řady dekorací, jedny z lokací, které nebyly schopny zastoupit, byly africké lokace pro bojové scény, jež se odehrávají ve Wakandě. Po průzkumu okolí Atlanty se tvůrci filmu nakonec rozhodli pro oblast Chattahoochee Hills Eventing, jezdecký ráj o rozloze 8000 akrů, plný malebných pastvin, jezer a lesů, které lemují řeku Chattahoochee v délce téměř 20 kilometrů.

Úkolem proměnit farmu v Atlantě ve wakandskou krajinu, v níž se odehrávají velkolepé bojové sekvence, byli pověřeni velice talentovaný a schopný výtvarník filmu Charles Wood, vedoucí týmu vizuálních efektů Dan DeLeeuw a vedoucí týmu speciálních efektů Dan Sudick.

Zatímco se po celém světě natáčely záběry pozadí pro potřeby vizuálních efektů, vypravil se zbytek tvůrčího týmu filmu do Velké Británie, aby zde natočil potřebné sekvence ve skotském Edinburghu a jeho okolí. Podle bratrů Rusoových bylo toto okouzlující město pro potřeby natáčení naprosto ideální. „Edinburgh působí do jisté míry velice dramatickým dojmem, díky kterému se tu cítíte jako v jiném světě, a současně působí velice pozemsky a prastaře,“ míní Anthony Russo. „Má v sobě cosi fantastického a krásného a exotického, co nám umožnilo ztvárnit zde velmi pozemské věci, a současně se zabývat nápady, které pocházejí z jiných světů.“

Ačkoliv výtvarník Charles Wood musel řadu lokací obohatit o další prvky, například Wakandu, Edinburgh či Bleecker Street v New Yorku tím, že do reálných míst zakomponoval své vlastní výtvarné návrhy, nejednalo se o jeho jediný úkol - musel také vytvořit nové planety a galaxie, které jsme dosud nikdy nespatřili!

Přestože byli tvůrci filmu nadšeni z možnosti pracovat se stovkami postav a statistů, úkolem všem těmto postavám vytvořit kostýmy byla pověřena na Oscara nominovaná kostymérka Judianna Makovsky. „Jediný plán, který jsme na začátku měli, bylo pokusit se co nejvíce sjednotit stylizaci postav, které pocházejí z velice odlišných filmových sérií a světů, a zajistit, aby působily dojem, že spolu sdílejí film jediný, aniž bychom jejich podobu současně změnili příliš,“ vysvětluje Makovsky. „S bratry Rusoovými jsme hodně diskutovali o tom, že filmy ze série Avengers jsou po vizuální stránce velmi odlišné od filmů jako Captain America nebo Strážci Galaxie. Jak tedy zajistit, abychom je mohli všechny použít v rámci jednoho filmu, a vyhnuli se přitom vytvoření dojmu, že jsme dané postavy zcela nahodile vytrhli z jejich vlastních světů? To pro nás bylo při práci na tomto filmu tou největší výzvou.“

Zatímco Makovsky se svým týmem pracovala na kostýmech všech superhrdinů, úkolem vytvořit vizuální podobu a styl největšího padoucha společnosti Marvel nesla na svých bedrech zcela výhradně vedoucí výroby Victoria Alonso s týmem vizuálních efektů, v jehož čele stál vedoucí týmu vizuálních efektů Dan DeLeeuw. Ačkoliv se Thanos už v minulosti velmi letmo objevil v dalších třech filmech filmového světa společnosti Marvel, teprve ve snímku Avengers: Infinity War se tento zloduch ocitá v popředí zájmu v rámci celého filmu.

Myslím, že nejzajímavějším prvkem při práci na Thanosovi byla možnost odhalit jeho mnohovrstevnatost, protože se jedná o velice komplexní postavu, “ míní vedoucí výroba Victoria Alonso. „Není to jen obyčejný padouch, ale velice silně věří tomu, o co usiluje. Je přesvědčený o tom, že je jediný, kdo může lidstvu pomoci. A právě o to se snaží, jen k tomu přistupuje velice psychopatickým způsobem.“

Thanos je vyvrženec a mutant, který se narodil na Titanu,“ dodává režisér Joe Russo. „Ostatní obyvatelé Titanu vypadají jinak než on a on je proto považován za vyděděnce. Jeho minulost je prostoupena tragédiemi, což ho motivuje ve snaze změnit, co se v minulosti odehrálo.“

Snímek společnosti Marvel Studios Avengers: Infinity War se návštěvníky českých kin chystá uchvátit svými ohromujícími a napínavými akčními scénami 26. dubna, a režiséři Anthony a Joe Russo vysvětlují, co od něj diváci mohou čekat.

Návštěvníci kin budou mít v tomto filmu možnost odhalit zcela nový rozměr svých oblíbených hrdinů,“ míní Anthony Russo. „Jde o jejich schopnost vypořádat se s výzvami způsobem, ke kterému v minulosti zatím nemuseli přistoupit, a také způsobem, který má specifické následky, jež v minulosti nemuseli řešit. Základní filozofie tohoto filmu by se dala shrnout větou 'i superhrdinové jsou pouze lidé'. Doufám také, že jsme dokázali tyto hrdiny ještě více polidštit a doufám, že to diváci budou schopni vnímat.“

„Nemyslím, že se na filmových plátnech v rámci filmového světa společnosti Marvel do této chvíle objevil snímek, který by se tomuto filmu vyrovnal po stránce napětí, toho, co je v sázce a také následků, které to vše bude mít,“ shrnuje Joe Russo. „Nedá se srovnat s žádným jiným filmem. Jestliže společnost Marvel strávila posledních deset let psaním pomyslné knihy, pak tento snímek představuje její poslední kapitoly. A rozhodně tu najdeme věci, které budou mít definitivní důsledky, a něco rozhodně skončí. A něco jiného naopak začne.“

Přihlášení

Nemáte účet? Registrace

Další články