Babovřesky 3

Babovřesky 3


2015 | 103 min | Komedie | Česko


Režie: Zdeněk Troška
Scénář: Zdeněk Troška, Marek Kališ
Kamera: Ervin Sanders
Hudba: Karel Vágner

Komedie Zdeňka Trošky


Letní komedie Zdeňka Trošky je úsměvným obrázkem ze života v současné vesnici, která s nadhledem a komediální nadsázkou, tak trochu v duchu Slunce, seno, sleduje kupící se nedorozumění a souhry náhod, které pořádně zamotají hlavu její obyvatelům. V příběhu nechybí láska, žárlivost, závist, intriky a zejména vtipné okamžiky, v nichž se někteří i najdou.

Příběh začíná tam, kde druhý díl skončil: Horáčková vybíhá z domu naproti mladé dámě, která přijela do Babovřesek. Místní drbny, které se sběhly na náves, v ní poznaly sestru Glorii. Ta se (po vzoru faráře Petra) rozhodla vystoupit z řádu a zůstat v Babovřeskách.

Zápletka se točí okolo pomsty starosty Stehlíka a místních chasníků Horáčkové..…. do vesnice se vrací kontrolor Dodo. Není sám, přijíždí s ním jeho manželka, která Stehlíkovi zajistí dotaci, díky níž starosta může poslat všech sedm místních drben k moři …akce „likvidace bab“ začíná.

A nad tím vší bdí nový farář, který přijel do vesnice nahradit pátera Petra….
Film v moderním podání navazuje na tradici hrdinů nejlepších českých komedií, jaké představovaly ve své době Vesničko má středisková nebo rázovití venkované z komedie Slunce seno….

Pro komedii Babovřesky si tvůrci filmu vybrali tureckou riviéru Side a opět jihočeské vesničky ve stylu selského baroka. Ty jsou ústředním dějištěm příběhu, kde rozhodně nechybí svérázné vesnické postavičky v podání známých českých herců.

O tom, že některé věci ve filmu mají reálný základ, a že vlastně všechno tak nějak vychází ze života, přesvědčuje i Zdeněk Troška. …. „Jak jsem již řekl, někteří se v tom možná i poznají. Nechybí třeba ani místní drbna “Božena Němcová“ ale i další reálná jména, která jsem tak trochu přenesl do samotného děje…“ říká režisér a autor scénáře Zdeněk Troška.

Ten jak známo, rád sbírá útržky ze života obyčejných lidí a přenáší je brilantně na filmové plátno. Vždyť jeho asi nejslavnější komedie – trilogie Slunce, seno…. jsou toho jasným důkazem a při každé televizní repríze trhají divácké rekordy!

Nová komedie BABOVŘESKY 3…, je 24. filmovým počinem a desátou filmovou komedií režiséra Zdeňka Trošky.

Scénář k filmu napsali Zdeněk Troška a Marek Kališ.

Do hlavních rolí obsadili tvůrci herce zvučných jmen: Janu Synkovou, Veroniku Žilkovou, Lucii Vondráčkovou, Pavla Kikinčuka, Terezu Bebarovou, Bronislava Kotiše a Lukáše Langmajera. Dále se ve filmu ve vedlejších rolích objeví: Jiří Pecha, Tomáš Trapl, Jan Kuželka, Miriam Kantorková a mnoho dalších. Fanoušci Lucie Bílé se opět dočkají, protože se ve třetím pokračování držitelka titulu Zlatá slavice opět objeví, tentokrát s celou romskou družinou.

Místo natáčení

Natáčelo se na turecké riviéře v Side v hotelu Turtas a dále v jihočeských Dobčicích, Záboří, Píštíně, Dřítni, v Hluboké nad Vltavou, Holašovicích, Radošovicích, Milevsku, Březnici, Dubné a v Jaronicích.

BABOVŘESKY - Zajímavosti z natáčení

Absťák po komediích Slunce, seno…, které uchvátily diváky napříč generacemi, může jejich fanouškům zmírnit následující informace. V jihočeských Dobčicích na Českobudějovicku se dotočila trilogie filmového snímku BABOVŘESKY.
Jednička“ a „dvojka“ byly již v kinech. Jednička trhala divácké rekordy v  sledovanosti při své TV premiéře na Nově, kdy ji sledovalo rekordních 1 828 000 diváků a „trojka“ se do kin právě chystá.

Kde jinde mohlo natáčení pokračování filmu o drbnách, farářovi a starostovi začít, než na návsi v Babovřeskách. Do vesnice vjíždí malé žluté auto, které vyvolá zájem ústních drben. Babky se vítají s krásnou neznámou, ve které poznávají svou milovanou sestru Glorii. Tentokrát je ale v civilu, luxusním oblečení a ženským sdělí novinu, že i ona vystoupila z řádu a bude dál pracovat jako civilní sestra v hospici. Babky okamžitě uhodly, že teď mají oba mladí lidé, tedy bývalý farář Petr a nyní i bývalá jeptiška Glorie cestu k sobě otevřenou.

Když jsme začínali s natáčením prvního dílu, věděli jsme, že se to lidem snad bude líbit, že se u toho budou bavit. Nečekali jsme ale, že úspěch bude tak obrovský, a že si diváci, ale i herci „vynutídruhý a následně i třetí díl. A já jsem za to nesmírně rád! To je moje největší odměna za film, to je můj největší Oskar. To je můj největší honorář – spokojený a nadšený divák. A my se s naším týmem, v čele s paní producentkou Danou Volákovou budeme snažit, aby trojka byla neméně veselá, ale i napínavá. A aby všem zase tekly slzy, a to od smíchu,“ řekl autor scénáře a režisér Zdeněk Troška.

Jak sám Zdeněk Troška prozrazuje - “Je to prostě film tak trochu ze života. Vzniká vlastně na přání mnoha diváků, kteří si pokračování filmu vyžádali. Herci, které jsem obsadil - jsou to lidé se smyslem pro humor, s nadhledem a svolní pro "každou špatnost". A nebyl bych to já, abych nevymýšlel nějaké ty "bejkárny", které lidi pobaví a aspoň na chvíli odpoutají od současných problémů. Nechci lidi rozbrečet, chci je pobavit. Proto věřím, že se diváci u Babovřesk 3 budou bavit stejně tak dobře, jako se bavili u „jedničky a dvojky“. A moc bych si přál, aby třeba i po letech komedie dosáhla úspěchu, jako má dnes trilogie Slunce, seno, která původně vznikla jako "zkouška", toho, co to udělá."

Producentka filmu Dana Voláková k tomu říká: „Už v době natáčení „jedničky“ bylo jasné, že by mohla vzniknout další Troškova trilogie, takže jsme se na to lehce připravili. Konec „jedničky“ signalizuje charakter pokračování „dvojky“. A konec „dvojky“ zase plynule navazuje na „trojku““.

Babovřeské drbny v novém Troškově filmu

Třetí filmovou klapku mají za sebou herečky z amatérského divadelního spolku Proměna. Již jen tři členky žižkovského ochotnického souboru opět uvidíme v nové komedii režiséra Zdeňka Trošky. Zina Perlíková, Hanka Nigrínová a Růža Havlová mají za sebou potřetí vstup na stříbrné plátno. Paní Majka Strnadová bohužel před natáčením Babovřesek 3 zemřela. Žižkovské ochotnice ze spolku Proměna, který působí v rámci programu pro seniory, jenž za podpory žižkovské radnice organizuje občanské sdružení Remedium Praha, absolvovaly  filmové natáčení nové české komedie Babovřesky 3… po boku Jany Synkové, Lucky Vondráčkové či Veroniky Žilkové.

Pro filmové role si Zdeněk Troška vybral dámy z Proměny na základě článku, který si o svérázném žižkovském divadelním spolku přečetl v Radničních novinách. A hned je také pozval na konkurz.

Zdeněk Troška: Babky mají nebe jisté

Zcela náhodou jsem otevřel Radniční noviny a našel v nich článek a fotky skvělých členek tohoto souboru. Hned jsem se spojil s paní šéfovou Helenkou Kubů a ta mě pozvala na jejich představení do Divadla Na Zábradlí. Byl jsem nadšený jak samotnou hrou, tak poté i seznámením s dámami. Z nich jsem pak vybral několik typů.

Které role jimi obsadíte?
Jsou to místní, tedy babovřeské drbny, zbožné ženy v čele s Janou Synkovou z divadla Ypsilon. Pak jedna z nich hraje opozici, tedy babku komunistku. Všechny hrají skvěle! „

Jak sám Zdeněk Troška prozrazuje - “ Je to prostě film tak trochu ze života. Vzniká vlastně na přání mnoha diváků, kteří mě stále žádají o natočení něčeho podobného jako byla Slunce, sena... Vše je to vlastně o nedorozumění a o situaci, kdy drb střídá drb a pomluva pomluvu. Tak jak to prostě v životě bývá. A kdy za vším stojí parta drben, které jsou taky všude stejné. A je jedno, jestli v jižních, středních, nebo západních Čechách a jestli je to v socialismu, monarchii, nebo v naší „prvobytně-pospolné demokratické společnosti“, říká v nadsázce Zdeněk Troška.

Třemi pojítky se Slunce, seno jsou jižní Čechy, skladatel Karel Vágner a herec Pavel Kikinčuk. Zdeněk Troška k tomu říká: "Mám radost, že Pavel přijal roli v mé komedii. Protože jak si diváci mohli všimnout i v jiných filmech či seriálu, dokáže zahrát všechno a se svou ženou Jindřiškou, která má v Babovřeskách také roli, patří nejen k velkým profesionálům, ale i k lidem mé krevní skupiny. Ale stejně tak, jako ostatní herci, které jsem obsadil - jsou to lidé se smyslem pro humor, s nadhledem a svolní pro "každou špatnost". A nebyl bych to já, abych nevymýšlel nějaké ty "bejkárny", které lidi pobaví a aspoň na chvíli odpoutají od současných problémů. Nechci lidi rozbrečet, chci je pobavit. Proto věřím, že se diváci u Babovřesk 3 bavit budou. A moc bych si přál, aby třeba i po letech komedie dosáhla úspěchu, jako má dnes trilogie Slunce, seno, která původně vznikla jako "zkouška", toho, co to udělá."

V životě to tak bývá a často jsou situace, které by si ani ten nejlepší scénárista nevymyslel. Ale tady jsme hodně čerpali z reálu. A slibuji, že někteří se v tom i poznají,“ dodal Zdeněk Troška, kterého těšila vstřícnost s jakou obyvatelé obcí, kde se film natáčel, ke štábu přistupovali. „Za chvíli se nevejdu do jediných kalhot, protože lidi jsou strašně hodní, nosí nám koláče, buchty a jiné dobroty. S čistým svědomím mohu říct, že naši lidé, ať už herci, či členové štábu na natáčení opravdu hlady netrpí,“ uzavřel se smíchem režisér a známý milovník jídla

BABOVŘESKY - Tvůrci

Zdeněk Troška – režisér

Zdeněk Troška se narodil r. 1953 v Hošticích u Volyně. Už od dětství rád poslouchal pohádkové příběhy a spolu s mladším bratrem Pavlem (1956) inscenovali vesnické amatérské divadlo. Střední školu slavný režisér vystudoval ve Francii (maturoval v Dijonu), režii na pražské FAMU absolvoval v r.1978 - uvedl se prvotinami - VÁŠEŇ a ODEJÍT ZA SVÍTÁNÍ. O rok později už jako samostatný režisér natáčí povídkový film JAK RODÍ CHLAP, nicméně až v r. 1983 boduje snímkem ze školního prostředí BOTA JMÉNEM MELICHAR. A pak už natáčí jeden trhák za druhým, na mnohých se podílí i jako scénárista - nejpopulárnější se bezesporu stala jeho trilogie SLUNCE, SENO..., kde obsadil do menších, ale i větších rolí spoustu hoštických obyvatel (včetně své rodiny). K natáčení těchto divácky velmi úspěšných a často reprízovaných komedií se váže mnoho humorných historek a po 20ti letech od uvedení 1. dílu byl natočen i medailon SLUNCE, SENO, HELENA, kterým Z. Troška vzdal hold všem účinkujícím. Bohužel to bylo jedno z posledních vystoupení p. Heleny Růžičkové, jeho velké přítelkyně, která zanedlouho podlehla zhoubné rakovině. Dnes je z Hoštic jakýsi přírodní skanzen, pořádají se tam zájezdy a režisér Troška s lidmi beseduje i pořádá neoficiální autogramiády.

Natočil řadu filmů, převážně komedií a pohádek. Mezi jeho díla patří také historické snímky – Poklad hraběte Chamaré nebo „česká Angelika“ – Andělská tvář. Hoštický rodák se hodně věnoval i pohádkové tvorbě - O PRINCEZNĚ JASNĚNCE A LÉTAJÍCÍM ŠEVCI (1987), PRINCEZNA ZE MLEJNA 1 a 2 (1994 a 2000), Z PEKLA ŠTĚSTÍ (1999 a 2001), NEJKRÁSNĚJŠÍ HÁDANKA (2008), ČERTOVA NEVĚSTA (2010). Na českých i slovenských divadelních scénách se věnuje i režii oper.

Kupříkladu v pražském Národním divadle mj. inscenoval Dona Carlose, Carmen či Rusalku. Pro Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zrežíroval operu Čarostřelec…

Režisér Zdeněk Troška napsal také kuchařku Nebe v hubě, která se stala nesmírně populární a se svými veselými historkami z natáčení i ze života jezdí po Čechách i Moravě.

Je svobodný, bezdětný, ale jak sám často říká - šťastný a spokojený. Mezi jeho životní přítelkyně patřila herečka Helena Růžičková, která jej velmi ovlivnila. I on proto razí její životní motto: “Nikdy nezapomeňte na úsměv! Je to světlo, které při pohledu do očí prozradí, že je srdce doma.“

Dana Voláková - producent, PR a marketing manažer

PhDr. Dana Voláková absolvovala Filozofickou fakultu UK. Od roku 1992 dlouhodobě spolupracovala s marketingovou firmou Teleaxis. Zde se jako jednatelka firmy podílela na marketingu a produkci sportovních akcí v oblasti golfu, hokeje a tenisu. Další oblastí byly kulturní a společenské eventy. Po odchodu z firmy v roce 1999 se začala zabývat mediálním a marketingovým poradenstvím, zejména v oblasti kultury a filmu. Předávala své zkušenosti studentům, kterým několik let přednášela PR a komunikační cvičení. Dnes produkuje filmy, spolupracuje s filmovými produkcemi a režiséry.

Základní pracovní činností Dany Volákové je vytvoření marketingové a mediální strategie - tzn. zajištění finančních prostředků na výrobu, zajištění mediálních a reklamních partnerů, jednání s televizemi a distributory a následná příprava a realizace projektů, včetně přípravy kampaně a monitoringu.

Ervín Sanders - kameraman

je znám především pro svoji tvorbu v devadesátých letech, především díky snímkům Audience, Motýlí čas, Dědictví aneb kurvahošigutntag nebo Princezna ze mlejna. Podílel se ale také na dokumentech Heleny Třeštíkové (V pasti – Katka, Být Romkou, Rozkoš bez rizika,…) Mimo jiné se podílel na zahraničních produkcích jako je Příběh rytíře s Heathem Ledgerem v hlavní roli, Vetřelec vs. Predátor, Van Helsing, Příběh bratří Grimmů, Hartova válka a mnoho dalších.

Karel Vágner – hudební skladatel

Karel Vágner se narodil 22. března 1942 v Praze.
Absolvoval kontrabasové oddělení Státní konzervatoře. Hrál v několika skupinách jako Greenhorns, Sodoma gomora a Hroši Jana Spáleného. Díky Františku Živnému se dostal do orchestru Karla Duby.

Orchestr Karla Duby byla legendární kapela, která často jezdila na zahraniční turné. Vágner se s touto kapelou vydal 19. srpna 1968 na šňůru po Mongolsku a Sovětském svazu. O dva dny později (21. srpna 1968) kapelu vzali pořadatelé na výlet. Díky řidiči, který zazmatkoval, když na úzké cestě uviděl proti sobě jedoucí nákladní auto, autobus spadl ze srázu a převrátil se. Karel vypadl, spolu s klávesistou Ivem Moravusem, z autobusu oknem. Oba měli štěstí, jako jediní nehodu přežili. Karel měl rozbitou hlavu, potrhané ruce a dva uražené výrustky na páteři.

Krátce poté začal Karel spolupracovat s Evou Pilarovou a Hanou Zagorovou, se kterou spolupracuje dodnes.

Karla Vágnera si většina z nás spojí se Standou Hložkem a jejich písní Holky z naší školky. Právě tato písnička se stala nejprodávanějším singlem v československé historii a to téměř s milionem a půl prodaných nosičů.

Babovřesky v knižní podobě

Komedie Babovřesky Zdenka Trošky okouzlila diváky. Veselý příběh o sportovně zdatném faráři a jeho krásné sestře, vesnických drbnách, popleteném starostovi a dalších figurkách z jihu Čech se dokonce stal nejnavštěvovanější filmovou komedií posledního desetiletí!

Souběžně s filmem vychází o Babovřeskách i knížka. Jmenuje se Babovřesky aneb U nás ve vsi je to hezký a je určena především těm, kteří si laskavý svět Troškovy vesnice zamilovali a nechtějí se s ním loučit, jen proto, že film v kině už skončil. Proto je určitě potěší nejen babovřeské příběhy převedené do literární podoby, ale i desítky a desítky barevných fotografií protagonistů i filmových situací. Knížka obsahuje i reportáže, rozhovory a kuriozity z natáčení - a dokonce i podrobný plán obce, na němž si mohou čtenáři zahrát babovřeské Člověče nezlob se. Knížku vydalo nakladatelství Bondy.


Komentáře