Boj sněžného pluhu s mafií

Boj sněžného pluhu s mafií


2014 | 115 min | Akční, Komedie, Krimi, Thriller | Dánsko, Norsko, Švédsko


Režie: Hans Petter Moland
Scénář: Kim Fupz Aakeson
Kamera: Philip Øgaard
Hudba: Kåre Vestrheim, Kaspar Kaae, Brian Batz

Spojení režiséra Molanda, scénáristy Aakesona a herce Skarsgårda je nejen zárukou festivalového úspěchu, ale i vynikající filmové zábavy. Oblíbená filmová trojice se po úspěšném filmu Bezva chlap (2010) opět dostala do Hlavní soutěže MFF Berlín, kde byl jejich nový film v roce 2014 nominován na Zlatého medvěda. Černá komedie s ironickým názvem Boj sněžného pluhu s mafií plná krve, napětí a pomsty nadchne diváky nejen nádherou norské krajiny, ale též propracovaným scénářem, vynikajícími dialogy a nezapomenutelnými hereckými výkony. Filmová tvorba norského režiséra, který vystudoval prestižní Emersonovu univerzitu v Bostonu, je žánrově i tematicky rozmanitá. Avšak při výběru herců se spoléhá na již osvědčená hvězdná esa, jako jsou Tim Roth, Bruno Ganz anebo jeho dlouholetý přítel Stellan Skarsgård.

Nils se se svým sněžným pluhem prohání zasněženými cestami v okolí chladného norského městečka. Proráží cesty pro své spoluobčany, což  považuje za velmi zodpovědnou práci, kterou ostatní dokáží náležitě ocenit. Jednoho dne je dokonce jmenován Občanem roku, ale zároveň se v ten den dozví o úmrtí svého syna. Předávkování drogami není pro Nilse důvěryhodným vysvětlením, a tak vezme spravedlnost do vlastních rukou. Vyhrát krvavý spor s mafií není lehké, avšak Nils už nemá co ztratit. Navíc má v záloze mnohem silnější zbraně – mohutný stroj a štěstí začátečníka.

Příběh “spravedlivé“ pomsty s lavinou mrtvých těl vypráví režisér s pořádnou dávkou černého humoru, překvapivých zvratů i elegancí a výsledkem je zábavný a inteligentní akční thriller z prostředí zasněžených drsných norských hor.  

Slovo režiséra o filmu

„Již dlouho jsem chtěl natočit příběh o pomstě. Pomsta je primitivní, avšak nádherně lidská. Jako dítě jsem toužil po pomstě; bojoval jsem s lidmi, kteří mi činili bezpráví, ponížili mne, brali mi věci nebo mne zradili. Doufal jsem, že z pomsty vzejde právo. Představoval jsem si, že dám věci do pořádku – v pořadí podle pomsty. Představoval jsem si, že si tyran uvědomí své prohřešky, když bude sám ponížen. Jak všichni víme, toto se nestalo. Místo spravedlnosti jsem se na oplátku dočkal jen odvety a nového násilí. Takže když nemůžete mít spravedlnost, můžete se alespoň bavit.

Dvě hnací síly Boje sněžného pluhu s mafií – Hrabě a Papa – mají odlidšťující názor na své nepřátele. Jsou to fanatici. Toto je přímá platforma pro moderní život a pro vůdcovství skupiny mužů. Struktura jejich gangu vyžaduje striktní interní pravidla, brutalitu, strach a loajalitu a vylučuje jakýkoliv moderní přístup k vedení. Oni jsou hrozbou pro moderní společnost a zároveň jsou jakýmisi dinosaury.

Gangsteři žijí v liberálním světě plném pokušení, která jsou možná pro ně ještě větší hrozbou, než je výzva, kterou představuje jejich zvířecí chování pro liberální svět okolo nich. Oni jsou naprosto zastaralí. Ale nikdo se jim to neodváží říci. Takže dál si zakládají na tom, že jsou nebezpeční.

Většina postav v tomto příběhu má příliš daleko k sebepoznání. Jsou bohatým zdrojem humoru a mají absurdně extrémní přesvědčení a infantilní pohledy na svět: děti se zbraněmi, které potkají další děti s ještě většími zbraněmi. Dokud nepotkají někoho, který žízní po pomstě, se kterou se dosud nesetkaly. Nils je amatér, jehož jednání je mimo všechny předvídatelné vzorce normálního kriminálního chování. Aniž by to tušil, vtáhne gangstery do světa, který neznají, do světa, který je hravý, vlídný a poklidný. Ten svět se stává pro gangstery mnohem větší hrozbou, než cokoliv jiného, s čím by Nils mohl přijít. Pohodový běžný život je strašně lákavý, když jste těžce pracující gangster.“ (Hans Petter Moland)

Scénář: KIM FUPZ AAKESON

Kim Fupz Aakeson absolvoval v roce 1996 Národní filmovou školu v Dánsku a od té doby napsal scénáře k mnoha dánským filmům, včetně Bezva chlapa (r. Hans Petter Moland, 2010) a Perfect Sense (r. David Mackenzie, 2011) s Ewanem McGregorem a Evou Greenovou v hlavních rolích.

Aakeson také napsal scénář k filmu En du elsker (r. Pernille Ficher Christensen), který byl vybrán pro Berlinale Special Gala, i k předchozím filmům této režisérky – En Familie (2010), Tanečnice (2008) a Telenovela (2006).

Za své scénáře získal několik ocenění, včetně Ceny FIPRESCI na Berlínském filmovém festivalu v roce 2010 za snímek En Familie a v roce 2012 cenu pro Nejlepší scénář k filmu Gnade (r. Matthias Glasner) na Hamburském filmovém festivalu. Kim Fupz Aakeson také píše romány, dětské knihy, hry a krátké příběhy a jeho práce v oblasti dánského filmu byla v roce 2003 ohodnocena cenou Čestné uznání.

Herecké obsazení filmu

NILS: STELLAN SKARSGÅRD

Herecká kariéra Stellana Skarsgårda (narozen roku 1951 v Gothenburgu) začala ve švédské televizi již v teenagerském věku. V letech 1972 – 1988 byl členem hereckého spolku činohry Královského divadla ve Stockholmu a během této doby získal také několik rolí v zahraničních celovečerních filmech. Jeho prvním filmem z americké produkce byla Nesnesitelná lehkost bytí (1988, r. Philip Kaufman), kde si zahrál po boku Davida Day-Lewise a Juliette Binoche. Jeho mezinárodním úspěchem se pak stal snímek Prolomit vlny (1996) režiséra Larse von Triera.

Od roku 1972 si Skarsgård zahrál ve více než 80 filmech, včetně akčního thrilleru Hon na ponorku (1990, r. John McTiernan), oscarového dramatu Dobrý Will Hunting (1997, r. Gus Van Sant), Dogville (2003, r. Lars von Trier) a z nedávné doby to pak jsou Piráti z Karibiku (2006/2007, r. Gore Verbinski), Mamma Mia! (2008, r. Phyllida Lloyd), Andělé a démoni (2009, r. Ron Howard), Melancholia (2011, r. Lars Von Trier), Muži, kteří nenávidí ženy (2011, r. David Fincher), Avengers (2012, r. Joss Whedon) a Nymfomanka (2013, r. Lars Von Trier).

S režisérem Hansem Petterem Molandem pracoval na mnoha filmech. Za film Bezva chlap (2010) získal řadu ocenění, včetně Evropské ceny z MFF v Braunschweigu, ceny pro Nejlepšího herce v hlavní roli na Filmovém festivalu v Austinu a Norskou filmovou cenu pro Nejlepšího herce. Za roli ve filmu Den Enfaldige mördaren získal v roce 1982 na MFF v Berlíně cenu Stříbrný medvěd. Boj sněžného pluhu s mafií je čtvrtý společný film kamarádů Moland a Skarsgård.

PAPA: BRUNO GANZ

Bruno Ganz se narodil v Zurichu 22. března 1941. Jeho herecká kariéra začala ještě před tím, než ukončil školu: svou první filmovou roli získal v 19 letech ve filmu Der Herr mit der schwarzen Melone (1960). V začátcích své kariéry účinkoval Bruno Ganz v Mladém divadle Göttingen a poději, v letech 1964 – 69, v Divadle na Goetheplatz v Brémách. Poté získal angažmá v divadle v Zurichu. Od roku 1970 byl Bruno Ganz členem spolku Berlínské jeviště. V roce 1972 byl jmenován hercem roku za hlavní roli ve hře Thomase Bernharda Ignorant a šílená žena (v režii Clause Peymanna). Od poloviny 70. let si Ganz zahrál v úspěšných celovečerních filmech Nebe nad Berlínem (1987, r. Wim Wenders) a Pád Třetí říše (2004, r. Bernd Eichinger), které z něj učinily mezinárodní hvězdu. Ganz získal mnoho prestižních cen, včetně Německé filmové ceny (1976, Markýza z O…) a Filmové ceny Londýnského svazu kritiků (2006, Pád Třetí říše). Od roku 1996 je pak držitelem Ifflandova prstenu, výjimečného vyznamenání v oboru jevištního herectví. Prsten je předáván z umělce na umělce. Ganz jej tak získal po rakouském herci Josefu Meinradovi. V roce 2010 obdržel Bruno Ganz také Evropskou filmovou cenu za Celoživotní přínos filmové tvorbě. V letech 2010 až 2013 působil společně s Iris Berbenovou jako spolu-ředitel Německé filmové akademie.

Vybraná filmografie:
Neznámý (2011, r. Jaume Collet-Serra), Vitus (2006, r. Fredi M. Murer), Luther (2003, r. Eric Till), Věčnost a den (1998, r. Theodoros Angelopoulos), Tak daleko, tak blízko! (1993, r. Wim Wnders), Děti přírody (1991, r. Fridrik Thór Fridriksson) ad.

GREVEN (Hrabě): PÅL SVERRE HAGEN

Pål Sverre Hagen, syn norského kreslíře Roara Hagena, se narodil v Stavangeru roku 1980. Po ukončení tříletého hereckého kurzu na Státní divadelní akademii v Oslu začal svoji kariéru jako divadelní herec a zahrál si i v několika krátkých filmech a TV seriálech. Norští diváci ho pak více poznali díky roli Jana Thomase ve filmu Neviditelní (2008, r. Erik Poppe). Ve stejném roce získal vedlejší roli v úspěšném norském snímku Max Manus (2008, r. Joachim Rønning, Espen Sandberg). S komediálním žánrem pak přišel do styku v roce 2011 díky roli opilého studenta filozofie ve filmu Táta na týden (r. Stian Kristiansen).

Mezinárodní průlom v Pålově kariéře přišel v roce 2012 s rolí norského Indiana Jonese, Thora Heyerdahla. Kon-Tiki se stal s 12 milionovým rozpočtem (Euro) jedním z nejdražších norských filmů všech dob a byl nominován na Oscara i zlatý Glóbus v kategorii Nejlepší zahraniční film.

MARIT: BIRGITTE HJORT SØRENSEN

Birgitte Hjort Sørensenová se narodila roku 1982 a vyrůstala na dánském ostrově Seeland. Po ukončení školy vystupovala v divadle Gladsaxe v Buddingenu a začala studovat herectví na Státní divadelní škole, kterou úspěšně absolvovala v roce 2007. Její profesionální divadelní debut byl v muzikálu Chicago v Novém divadle v Kodani.

Kromě divadelní kariéry si Birgitte Hjort Sørensenová zahrála několik rolí v dánských filmových a televizních produkcích. Za hlavní roli ve filmu Ved verdens ende (2009, r. Tomas Villum Jensen) získala dánskou filmovou cenu Robert a cenu Zulu. V roce 2010 se pak zaspala do povědomí širšího publika rolí novinářky Katrine Fønsmarkové v politickém dramatu Borgen (2010, TV seriál) a v roce 2011 byla ověnčena cenou Nadace Jeho Královské Výsosti Prince Consorta, která, mimo jiné, oceňuje umělce za přínos dánské kultuře. V roce 2012 si Sørensenová zahrála roli Marie Krøyer ve stejnojmenné filmové biografii režiséra Billa Augusta. Na MFF v Berlíně 2014 ji pak diváci mohli vidět ve snímku Prenilly Ficher Christensensové, En du elsker.

STRIKE: KRISTOFER HIVJU

Kristofer Hivju se narodil roku 1978 v Dánsku: jeho otec je norský herec Erik Hivju. Na Ruské akademii múzických umění v Århusu promoval v roce 2004. Dnes působí jako herec, producent a autor. Mezi jinými se Hivju objevil v norském hororovém hitu Lovci lidí (2008, r. Patrik Syversen) a sci-fi hororové adaptaci románu Johna W. Campbella, Věc: Počátek (2011, r. Matthijs van Heijningen Jr.). Vedle Boje sněžného pluhu s mafií si Hivju zahrál v roce 2014 také ve filmu Vyšší moc (r. Ruben Östlund), který získal na MFF v Cannes Cenu poroty v soutěžní sekci Un Certain Regard.

ARON HOROWITZ: JAKOB OFTEBRO

Jakob Oftebro se narodil 12. ledna 1986 v Oslu. Jeho otcem je norský herec Nils Ole Oftebro. Filmový debut si Jakob užil již ve svých 18 letech v komediálním dramatu Panenství na obtíž (2004, r. Petter Næss). Oftebro studoval herectví na Státní divadelní akademii v Oslu a Kodani. Proslavil se jak divadelními rolemi, tak i televizními seriály, až přišel mezinárodní průlom díky rolím ve filmech Max Manus (2008, r. Joachim Rønning, Espen Sandberg), Kon-Tiki (2012, r. Joachim Rønning, Espen Sandberg) a Utajené dítě (2013, r. Per Hanefjord). Čeští diváci pak mohli Oftebra vidět v pohádkovém příběhu Cesta za Vánoční hvězdou (2012, r. Nils Gaup). Na Berlinale 2014 byl tento mladý herec oceněn jako Vycházející hvězda evropského filmu.


Komentáře