Bony a klid 2

Bony a klid 2


2014 | 90 min | Krimi, Komedie | Československo


Režie: Vít Olmer
Scénář: Vít Olmer
Kamera: Karel Fairaisl
Hudba: Ondřej Soukup

Všichni dobří veksláci


Úsměvná komedie o tom, jak se bývalí veksláci a kšeftaři z předlistopadových dob naučili plout v dobách svobody. O tom, jak se jejich praktiky (ne)změnily a také o věčném svodu „rychlých peněz“, kterým mohou podlehnout i čisté duše.

Všichni dobří veksláci

Dlouho očekávané pokračování kultovní „vekslácké balady“ Bony a klid. Co dnes po 25 letech dělá partička někdejších veksláků? Jsou venku z vězení a přizpůsobili se. Zase jsou všude tam, kde se dají vydělat „rychlý prachy“: podfuky, úplatky, dotace. A do nich nechtěně spadne kluk z malého města, který jako tenkrát přijíždí do Prahy sehnat peníze. Bony a klid 2 napsal a režíroval Vít Olmer jako krimi-komedii nabitou dějovými zvraty a kšefty.

Ve filmu opět zní hudba Ondřeje Soukupa a britské kapely Frankie Goes To Hollywood. Scénář postupně přivede zpět všechny známé postavy: veksláka-pěšáka a vyhlášeného šprýmaře Bínyho (Roman Skamene), šéfa veksláckého gangu Richarda (Josef Nedorost), Martina (Jan Potměšil), který se původně vydal do Prahy sehnat bony a nakonec skončil za mřížemi, Evičku Tričko (Veronika Jeníková). A do děje vstoupí také noví hrdinové – dvojice Martin (Jakub Prachař) a Linda (Česká Miss 2013 Gabriela Kratochvílová).

Chceš bony, ňáký bony?“ Ulice v centru Prahy patřily jim, vydělávali hodně peněz a divoce je utráceli. Co ale dělá partička někdejších veksláků dnes? Z vězení jsou už dlouho venku. Svět kšeftů s valutami a bony, nelegálně směňovanými poukázkami do obchodů s nedostupným západním zbožím, je sice dávno pryč, ale způsobů, jak vydělat „rychlý prachy“, je pořád dost. Stačí vědět, jak na to – podvody s dotacemi, úplatky, tunelování, krádeže. Stejně jako ve filmu Bony a klid z roku 1987 i tentokrát příběh začíná příjezdem naivního mladíka Martina (Jakub Prachař). Nemá práci, rodiče, holku, ani kamarády. Zato má dluhy a jdou po něm vymahači. Do Prahy se vypravil z Boleslavi sehnat peníze. Pak už stačí, aby potkal Bínyho (Roman Skamene), který už zase šlape chodník, nyní však pouze jako naháněč cizinců před restaurací na Staromáku. Osamělý Bíny vycítí v outsiderovi Martinovi možného parťáka pro nejistou budoucnost a zatáhne ho do svých kšeftíků...

Usiloval jsem o natočení pokračování dlouho, mezitím o projekt přišel, film se postupně dostal do rukou asi pěti jiných režisérů – jako by byl prokletý. I z tohoto důvodu je to pro mě zázrak, že jsme dvojku nakonec natočili. A když jsme se před natáčením sešli my, stará parta, měli jsme skoro slzy v očích,“ říká režisér Vít Olmer, který je zároveň i autorem scénáře.

O filmu Bony a Klid 2

Co dnes dělá partička někdejších veksláků? Z vězení je dostala amnestie na začátku 90. let. Svět kšeftů s valutami a bony, nelegálně směňovanými poukázkami do obchodů s jinak nedostupným západním zbožím, je sice dávno pryč, ale způsobů, jak vydělat „rychlý prachy“, je pořád dost. Stačí vědět, jak na to – podvody s dotacemi, úplatky, tunelování, krádeže. Stejně jako ve filmu Bony a klid z roku 1987 i tentokrát příběh začíná příjezdem naivního mladíka Martina (Jakub Prachař). Nemá práci, rodiče, holku, ani kamarády. Zato má dluhy a jdou po něm vymahači. Do Prahy se vypravil z Boleslavi sehnat peníze. Pak už stačí, aby potkal Bínyho (Roman Skamene), který už zase šlape chodník, nyní však pouze jako naháněč cizinců před restaurací na Staromáku. Osamělý Bíny vycítí v outsiderovi Martinovi možného parťáka pro nejistou budoucnost a zatáhne ho do svých kšeftíků...

Bíny Martina zapojí do výpomoci tzv. navrtávačům oken, kteří po nocích vykrádají vily boháčů. Oba jsou však při akci téměř lapeni policií a musí se uklidit z Prahy. Nakonec se ocitnou u starosty městečka Brod, kterým není nikdo jiný než někdejší šéf bandy Richard (Josef Nedorost). Ten oba ztracence na čas pracovně umístí do své soukromé firmy – bordelu pro bohatou zahraniční klientelu, navenek se tvářícího jako charitativní převýchovný ústav prostitutek. Richard má však mnohem větší plány, hodlá vhodně využít dotace na odstranění povodňových škod. Komu vadí, že povodeň v městečku nikdy nebyla?!

V Brodě má advokátní praxi jiný Martin, o generaci starší vozíčkář (Jan Potměšil). Ano, je to ten Martin, který před pětadvaceti lety také přijel do Prahy, kde potřeboval sehnat bony a díky Bínymu nakonec skončil s celou bandou veksláků za mřížemi. Dodnes se nevysvětlilo, kdo Martina tenkrát v kriminále srazil z okna... Bíny s Martinem juniorem mají za úkol zapojit Martina seniora do plánovaného Richardova dotačního tunelu. Moc se jim to nedaří, je očividné, že advokát-vozíčkář se potkal s Bínym velmi nerad. Zato nasazení kolouška Martina na postarší Evičku (Veronika Jeníková) vypadá nadějně. Evička se dobře vdala a rozvedla a má kontakty, dokonce na šéfa dotačního odboru na ministerstvu. Martin tedy dostane za úkol svým šarmem a výkonem Evičku přimět, aby schůzku Richarda s ministerským šéfem zprostředkovala. Jenže Martin zklame – není žádný gigolo a navíc je tu Linda (Gabriela Kratochvílová, Česká Miss 2013), Richardova dcera, do které se Martin zamiluje a ona do něj taky.

Martin se, ač nerad, stále více zaplétá do kšeftů Lindina otce. Martin senior vidí ve svém mladém jmenovci sebe samého před pětadvaceti lety a rozhodne se, že jej z Richardových chapadel vytáhne. Mezitím Evička splnila úkol a zprostředkovala setkání Richarda s ministerských šéfem. Na dotačním prameni, nikoliv překvapivě, sedí Karel, capo di tutti, tehdejší šedá eminence, která všechny veksláky obrala a poté naservírovala spřáteleným policistům. Karel (František Švihlík) převezme od Richarda tučnou zálohovou obálku a slíbí razítko s tím, že po razítku musí následovat poněkud větší doplatek. Aktéři příběhu se sejdou na honosné oslavě Richardových narozenin, kde se mají dojednat detaily byznysu, která má ovšem nečekaně dramatický průběh – oba Martinové málem přijdou o život. Že by smutný konec příběhu? Kdepak. Následuje příprava exemplární pomsty, účinně elegantní...

Tvůrci filmu Bony a Klid 2

Vít Olmer (19. 6. 1942) je respektovaný režisér, scenárista, herec a spisovatel. Jako herec začínal v mosteckém divadle, v roce 1964 ukončil studium herectví na DAMU, v roce 1966 (absolventským filmem Houslista) pak studium filmové režie na FAMU. V roce 1985 natočil film Jako jed se Zdeňkem Svěrákem v hlavní roli a o dva roky později snímek Bony a klid, pro který napsal scénář spolu s Radkem Johnem, spolupracovali také na filmu Ta naše písnička česká II. V devadesátých letech následovaly filmy Tankový prapor, Nahota na prodej, erotické komedie Playgirls 1 a 2 nebo komedii Ještě větší blbec, než jsme doufali. Vít Olmer režíroval také řadu televizních inscenací.

Jakub Prachař (30. 8. 1983) je velmi populární herec, hudebník a moderátor. Pochází ze známé herecké rodiny, je synem herců Dany Batulkové a Davida Prachaře, vnukem Ilji Prachaře. Patří k zakladatelům hudební skupiny Nightwork (kytarista, zpěvák, textař, skladatel), vystupoval a vystupuje na jevištích různých pražských divadel (ABC, Rokoko, Národní divadlo, A studio Rubín, la Fabrika), prosadil se také jako moderátor televizních show.

Roman Skamene (2. 10 1954) je jeden z nejoblíbenějších českých herců malé postavy, mezi jeho nejznámější patří dvojrole v televizním zpracování klasické předlohy Marka Twaina Princ a chuďas, příběh z doby po smrti anglického krále Jindřicha VIII. a jeho syna krále Edvarda VI. Takřka legendou se stal jeho cholerický velitel z filmu Tankový prapor, který režisér Vít Olmer natočil podle námětu stejnojmenného románu Josefa Škvoreckého. Na filmová plátna se nyní vrací opět jako Bíny, jedna z klíčových postav pokračování kultovního filmu Bony a klid.

Josef Nedorost (20. 9. 1955), po absolvování JAMU v roce 1982 nastoupil angažmá ve Státním divadle v Brně a od roku 1985 byl členem pražského Divadla E. F. Buriana. Ve filmu se poprvé objevil v roce 1986 v dramatu Pěsti ve tmě, kde jej režisér Jaroslav Soukup obsadil do role německého boxera. Často hrál postavy z podsvětí, například vůdce vekslácké bandy Richarda ve filmu Víta Olmera Bony a klid nebo sňatkového podvodníka v Matějkově hudební komedii Anděl svádí ďábla. Menší úlohy si zahrál v několika filmech a televizních inscenacích nejen v české, ale i zahraniční produkci.

Jan Potměšil (31. 3. 1966), studoval nejprve Fakultu tělesné výchovy a sportu, potom přešel na DAMU. Na konci 80. let zazářil v několika televizních filmech, seriálech a také filmech – Proč?, Bony a klid. Zároveň pracoval s nejlepšími divadelními režiséry té doby, Janem Kačerem, Ivanem Rajmontem, Lucií Bělohradskou, hned po absolutoriu na podzim 1989 získal angažmá v Divadle na Vinohradech. Nečekaný zlom v jeho kariéře přišel v prosinci 1989, kdy po těžké autonehodě zůstal na invalidním vozíku. K herecké profesi se však vrátil a stal se členem Spolku Kašpar, kde hraje dodnes. Už po svém úrazu získal dvě nejvyšší divadelní ocenění Cenu Alfréda Radoka a Cenu Thálie. I po roce 1990 hrál v několika filmech a televizních seriálech (O zvířatech a lidech, Eden, Pojišťovna štěstí).

Gabriela Kratochvílová (11. 2. 1990) pochází z Chotěboře, od roku 2009 žije a studuje v Praze. V roce 2013 získala titul Česká Miss a nominovala se tak na mezinárodní soutěž krásy Miss Universe. Film Bony a klid II. je jejím prvním filmem.

Veronika Jeníková (4. 4. 1964), diváckou přízeň jí přinesly četné divadelní a filmové role a také role v televizních inscenacích a oblíbených seriálech (Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů ad.). Vystudovala Pražskou konzervatoř, pak strávila tři roky v angažmá v kladenském divadle, odkud v roce 1987 přešla do Městských divadel pražských. V současné době je na volné noze, hraje např. v Divadle Na Jezerce. První výrazné filmové role přišly v dramatu Pozor, vizita! a v krimikomedii Rozpuštěný a vypuštěný. V legendárním snímku Bony a klid ztvárnila veksláckou „Bond girl“ Evičku.


Komentáře