James White

James White


2015 | 85 min | Drama | USA


Režie: Josh Mond
Scénář: Josh Mond
Kamera: Mátyás Erdély
Hudba: Scott Mescudi

Newyorčan James White (Christopher Abbot) je lehkomyslný dvacátník se sebedestruktivní sklony, povaleč, který navzdory své inteligenci není schopen si udržet práci. Přežívá na gauči své matky Gail (Cynthia Nixon, známá ze seriálu Sex ve městě), která jeho životní styl neschvaluje a navíc bojuje s rakovinou. James řeší situaci útěkem k sexu a drogám do té chvíle, kdy začne být Gailin stav opravdu vážný a on se musí postavit tváří v tvář realitě, kterou nemůže ignorovat.

Autobiograficky laděný film plný hněvu, něhy i humoru natočil jako svůj celovečerní režijní debut producent Josh Mond z úspěšné nezávislé produkční společnosti Borderline Films. Film získal několik festivalových ocenění včetně diváckých cen na festivalech v Sundance (2015), losangeleském AFI Festu (2015) a tři ocenění na Independent Spirit Awards 2016.

Kameramanem snímku byl Mátyás Erdély, který stál za kamerou Oscarového snímku Saulův syn (2015, režie László Nemes) a spolupracoval také s Kornélem Mundruczóem na filmu Delta (2008).

Více o filmu James White

James White (Christopher Abbott) je problémový mladý muž něco přes dvacet, snažící se udržet kormidlo vlastního života uprostřed divokých vod současného New Yorku. Propadá sebedestruktivním sklonům a hedonismu, dokud není konfrontován s matčiným (Cynthia Nixon) obnoveným bojem s rakovinou. Nezbývá mu, než se pokusit dát svůj život dohromady a nalézt své skryté rezervy, jinak hrozí, že se pod sílícím tlakem zhroutí sám do sebe.

Film zkoumající motiv ztráty a těsného pouta mezi matkou a synem, vítěz divácké ceny Best of Next na festivalu Sundance, je očekávaným autorským debutem Joshe Monda, producenta snímku Martha Marcy May Marlene.

Přesvědčivý výkon představitele hlavního hrdiny v podání Christophera Abbotta doplňuje obsazení dalších rolí v čele s vynikající Cynthií Nixon (Sex ve městě) v roli matky, dále Scottem „Kid Cudi“ Mescudim (který je také autorem hudby) a Ronem Livingstonem (Drinking Buddies). Film natáčený přímo v ulicích New Yorku zachycuje intimním vizuálním stylem ponor do hlubin hrdinovy duše s citem pro křehkost lidství.

O zrodu filmu James White

O způsobu, jakým funguje newyorská produkční společnost Borderline Films toho bylo napsáno již mnoho, a ne náhodou – málokterá nezávislá společnost má takto jedinečnou strukturu. Tři její hlavní postavy – Antonio Campos, Sean Durkin a Josh Mond – fungují jako kolektiv a s každým novým snímkem si vyměňují role. Mond a Durkin tak produkovali filmy Antonia Campuse (Afterschool, Simon Killer), který spolu s Mondem produkoval Durkinův snímek Martha Marcy May Marlene. U filmu James White se Mond, dlouhodobý producent skupiny, poprvé ujímá režisérské role. Pro svůj debut si zvolil ryze osobní téma – příběh vlastní matky, která zemřela na rakovinu. Původně měl v úmyslu zpracovat jiné téma, ale nakonec svůj názor změnil.

Slovo režiséra filmu James White

Měl jsem před pár lety rozepsaný jiný projekt, něco podobně osobního, ale ne tolik jako James White a bylo mi doporučeno, ať se pokusím ztvárnit něco opravdu intimního,“ vysvětluje. „Nakonec jde tedy o příběh matky a syna, příběh o tom jaké to bylo vyrovnávat se s rakovinou mojí vlastní matky. James White není přesným zachycením mého příběhu – to by v jednom filmu nebylo možné – ale rozhodně vychází z mojí potřeby vyrovnat se s tím, čim jsem prošel a dosud procházím.“

Tvůrci filmu

Josh Mond (* 1983): spoluzakladatel společnosti Borderline Films má na kontě již čtyři producentské počiny: Simon Killer (režie: Antonio Campos), Martha Marcy May Marlene (režie: Sean Durkin), Po škole (režie: Antonio Campos) a Dvě brány sna (režie: Alastair Banks Griffin).

V roce 2011 byl časopisem Variety prohlášen za jednoho z deseti nejsledovanějších producentů. Produkoval a režíroval několik hudebních klipů a reklamních spotů pro tak různorodé klienty jako Island Def Jam, Atlantic Records, Sony Records, Foot Locker, Citibank, Bloomingdales, MTVU nebo Ebay. Mezi obzvlášť úspěšné počiny patří jeho videoklip skladby „Kids in Love“ kapely Mayday Parade, který se v roce 2011 objevil na filmovém festivalu SXSW a televizní stanicí MTV byl označen za jeden z nejlepších klipů roku. Vystudoval newyorskou Tisch School of the Arts a v roce 2006 získal čestné uznání za přínos v oblasti hudebních klipů na festivalu 1st Run. V roce 2010 získal grant Sundance producers' Lab.

V roce 2013 navštívil Josh Mond spolu s režiséry Antoniem Camposem a Seanem Durkinem Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, kde prezentovali společnost Borderline Films.

Cynthia Nixon (* 1966): herečka, která za svou více než třicetiletou kariéru posbírala mnoho ocenění včetně prestižních cen Emmy, Grammy a Tony. Debutovala jako dvanáctiletá spolu s Tatum O'Neilovou ve filmu Miláčkové [1980]. Ve čtrnácti se poprvé objevila na Broadwayi v roli sestry Blythe Dannerové ve hře The Philadelphia Story a za svůj výkon získala cenu Theatre World Award. O dva roky později se objevuje v menší roli Oskary ověnčeném Amadeovi Miloše Formana.

V roce 1984 se během prvního roku studia na Barnard College objevila hned ve dvou broadwayských kusech v režii Mika Nicholse: jako ztracená Donna v prvním aktu Hurlyburly Davida Rabea a drzá Debbie v druhém aktu The Real Thing Toma Stopparda. Na jevišti i ve filmu účinkovala pod taktovkou tak různorodých a zvučných jmen jako Sidney Lumet, Alan J. Pakula, Miloš Forman nebo Robert Altman. Za roli Mirandy Hobbesové v úspěšném seriálu z produkce HBO „Sex ve městě“ (1998-2014) získala své první dvě ceny Emmy. Účinkovala i ve dvou navazujících celovečerních filmech.

První ze tří cen Tony Awards získala v roce 1996 za roli ve hře Indiscretions. Účinkovala v 35 divadelních hrách, z toho jedenáctkrát na Broadway, kde byly nejúspěšnější její role Harper v „inscenaci Angels in America Tonyho Kusnera, Mary Hainesové ve hře The Women se souborem Roundabout, a Beccy v Rabbit Hole Davida Linsay-Abaire, za kterou získala další cenu Tony Award. V roce 2012 byla opět nominována, tentokrát za roli Vivian Bearingové ve hře Wit Margaret Edsonové.

V roce 2009 obdržela ocenění Best Spoken Word Grammy za namluvení knihy Ala Gorea An Inconveniet Truth.

V posledních letech se Nixonová objevila po boku Diane Keatonové a Morgana Freemana v dramatu 5 Flights Up (r. Loncraine); v thrilleru Stockholm, Pensylvania (r. Nikole Beckwith) ztělesnila roli matky, která se po 17 letech setkává s unesenou dcerou, a v biografickém filmu A Quiet Passion (r. Terrence Davies), kde ztvárnila hlavní roli básnířky Emily Dickensonové. V režisérském debutu Joshe Monda James White se představuje v roli matky mladého muže, který hledá sám sebe tváří tvář rodinnému dramatu.

Z nedávných divadelních počinů stojí za zmínku The Real Thing v režii Sama Golda, kde po boku Ewana McGregora a Maggie Gyllenhaalové hraje matku postavy, v jejíž roli se na Broadwayi představila před třiceti lety. Na Brodway se také poprvé představila jako režisérka s hrou Rasheeda Speaking s Dianne Wiest a Tonyou Pinkins v hlavních rolích.

Vedle herecké práce se věnuje také podpoře veřejného vzdělávání, práv sexuálních menšin a práva na reprodukční zdraví. Žije na Manhattanu se svou ženou Christine Marinoni, s dcerou Sam a syny Charliem a Maxem.

Christopher Abbott (* 1986) je doma na divadelních prknech, na stříbrném plátně i televizní obrazovce. V loňském roce se objevil po boku Johna Travolty, Michaela Pitta a Dana Stevense v thrilleru Criminal Activities režiséra Jackieho Earle Haleye. V roce 2014 hrál ve snímku Mony Fastvoldové The Sleepwalker, který měl premiéru na festivalu Sundance v soutěžní sekci. O dva roky dříve byl Abbott na stejném festivalu vybrán mezi sedm nejčerstvějších tváří současného filmu za roli ve snímku Hello I Must Be Going, kde si zahrál po boku Melanie Lynskeyové a Blythe Dannerové.

Pochází ze Stamfodru v Connecticutu. Na Broadwayi se poprvé představil v inscenaci The House of Blue Leaves Johna Guare spolu s Benem Stillerem, Jennifer Jason Leigh a Eddie Falcem. Vystupoval například v newyorském Rattlestick Theatre v úspěšné hře Where We're Born od Lucy Thurber nebo na festivalu Williamstown Theatre ve hře Fool For Love spolu se Samem Rockwellem a Ninou Ariandou.

Na filmovém plátně debutoval v oceňované prvotině Seana Durkina Martha Marcy May Marlene po boku Elisabeth Olsenové a Johna Hawkese a získal nominaci na cenu Gotham Award za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. V roce 2013 na festivalu SXSW obdržel zvláštní uznání poroty za vedlejší roli ve filmu Burma. Po boku Oscara Isaaca a Jessicy Chastainové hrál v oceňovaném snímku A Most Violent Year J. C. Chandora. Televizní diváci jej znají v účinkování v kritikou oceňovaném seriálu Leny Dunhamové z produkce HBO Girls.


Komentáře