Kronika rodu Spiderwicků: Jejich svět je blíž, než si myslíte.

Kronika rodu SpiderwickůRežie: Mark Waters

Hrají: Freddie Highmore jako Jared Grace / Simon Grace, Mary-Louise Parker jako Helen Grace, Nick Nolte jako Mulgarath

 
 
Oblíbené
Oblíbené
Chci vidět
Chci vidět!

Nejsi přihlášen

Dům prastrýce Spiderwicka, do kterého se sourozenci Jared, Simon a Mallory právě přistěhovali, vypadal už na první pohled velmi záhadně. A druhý pohled jim stačil k tomu, aby vytušili, že je na téhle divné adrese čeká největší dobrodružství jejich života. Kronika rodu Spiderwicků je adaptací populární stejnojmenné knižní série (vyšla i u nás), ve které ožívá fantastický svět obývaný ještě fantastičtějšími bytostmi. Pro jejich návštěvu nepotřebujete ani kouzelné skříně ani vlaky odjíždějící z neexistujících nástupišť. Ten svět je totiž mnohem blíž, než si myslíte.

Když nejzvídavější z dětí, Jared, najde v jednom z pokojů knížku, na které je ručně psaná poznámka “Ať se ji nikdo nikdy neopovažuje číst”, pochopitelně ji okamžitě otevře. Autor – jeho strýc Arthur Spiderwick – v ní popisuje magické bytosti, které žijí kolem jeho lehce strašidelného sídla. Mazaného plivníka Hogsqueala, bandu nebezpečných goblinů, nádherné víly a tajemné skřítky ale může vidět jenom ten, kdo se na ně dívá skrz kouzelný “kámen ke koukání” nebo komu uvízl v oku plivníkův plivanec. Kniha ale není pouhým průvodcem po alternativním světě a jeho obyvatelích, ale zároveň v sobě skrývá zdroj moci nad ním. I proto o její získání usiluje zlobr Mulgarath, jeho nejnebezpečnější obyvatel. Na Jaredovi, Simonovi a Mallory bude, aby před ním zachránili nejen tuhle říši fantazie, ale taky sami sebe.

Režiséra Marka Waterse (Mezi námi děvčaty, Protivný sprostý holky) nadchla představa natočit dobrodružný příběh, který je na jedné straně fantasy a na straně druhé pevně ukotvený v realitě a v současnosti. “S našimi hrdiny se může ztotožnit každý dětský divák. Proti své vůli se přestěhovali do nového domu a neznámého prostředí, které krok za krokem prozkoumávají a objevují. To zažil snad každý z nás, včetně pocitu, že v našem světě kromě nás žijí různé zvláštní bytosti, které nevidíme,” říká Waters. Zvědavá dvojčata Jareda a Simona si zahrál Freddie Highmore (Karlík a továrna na čokoládu), jejich starší sestru s pečovatelskými sklony Sarah Bolger (In America), na svůj věk velmi zkušení herci. Všem třem sourozencům pak zdatně sekundují počítačově animovaná monstra, která přivedl na svět multioscarový tým trikařů ze slavné společnosti Industrial Light & Magic.

“Strašidelné domy skrývající řadu tajemství, fantastické světy se spoustou úžasných bytostí, to všechno nás lákalo, když jsme byli malí, a myslím, že se děti od té doby nezměnily,” říká producent Mark Canton.

O filmu Kronika rodu Spiderwicků

Kronika rodu Spiderwicků je mimořádná fantasy plná obyvatel světa, který lidé běžně nevidí. Když se Graceovi setkají s těmito kouzelnými, a někdy i děsivými stvořeními, posílí je to, a zároveň je to donutí vyřešit své rodinné spory.

Příběh se odehrává kolem tří sourozenců Graceových – Jareda, jeho dvojčete Simona (oba hraje Freddie Highmore), jejich starší sestry Mallory (Sarah Bolger), a jejich matky Helen (Mary-Louise Parker).

Rodina se přestěhuje do opuštěné chátrající usedlosti Spiderwicků, bývalého domova jejich praprastrýce Arthura Spiderwicka (David Strathairn) a pratety Lucindy (Joan Plowright). Děti nejsou z nového domova nijak nadšené, a každé se snaží zvykat si po svém. Simon, zvídavější z dvojčat, zkoumá neobvyklý dům, Mallory se cvičí v šermu a Helen získá novou práci v nedalekém městečku.

Jared si však začne všímat nezvyklých věcí, které se ve starém domě odehrávají, a rozhodne se přijít všemu na kloub.
Nedbá varování skřítka Thimbletacka, stvoření, které žije ve zdech panství, a objeví záhadnou, a nejspíš i nebezpečnou knihu, kterou napsal strýc Arthur – Arthur Spiderwick: Klíč k určování kouzelných tvorů ve světě kolem nás.

Když knihu otevře, odhalí – a zároveň zbaví pout – svět obklopující sídlo Spiderwicků. V tomto světě žijí podivné, úžasné, i děsivé bytosti: mazaný přátelský hobgoblin Hogsqueal (Seth Rogen), nebezpeční goblini a nádherné záhadné víly a skřítkové. Mohou je spatřit jen ti, kteří se dívají skrz “kámen prozření”, nebo ti, kterým hobgoblin plivl do oka.

Nejzávažnější hrozbou je zlý lstivý zlobr Mulgarath, (Nick Nolte). Děti postupně pochopí, že Klíč k určování kouzelných tvorů není jen výplodem strýcovy představivosti, že jim může poskytnout cenné informace o neuvěřitelných bytostech, se kterými se setkávají, a že nabízí nesmírnou moc každému, kdo pozná jeho tajemství. A Mulgarath se nezastaví před ničím, dokud knihu nezíská.

Ve filmu sledujeme zoufalé pokusy sourozenců chránit Klíč k určování kouzelných tvorů aby nepadl do špatných rukou.

Režiséra Marka Waterse přitahovaly knihy Tonnyho DiTerlizzi a Holly Black především proto, že se odehrávaly v dnešní Americe, ve světě, který všichni známe. “Vždycky jsem měl rád fantasy filmy. Po přečtení těchto knih jsem viděl možnost natočit film, jaký tu ještě nebyl – film, který je dobrodružný, ve kterém vystupují zajímavé bytosti, a přitom se neodehrává ve vzdálené zemi plné čarodějů.”

Místo toho film nabízí hrdiny, se kterými se mohou dětští diváci lehce ztotožnit. “Ocitnou se v neočekávané situaci. Nejdřív se přestěhují do rodinného domu, který zdědili, a postupně začínají objevovat jeho obyvatele popsané v Klíči k určování kouzelných tvorů. Po shlédnutí tohoto filmu si dokážete představit, že všichni ti zvláštní tvorové mohou být kolem nás.”

Děti ve filmu nám jsou blízké i proto, že řeší stejné problémy, s jakými dnes bojuje většina rodin. “Během svého kouzelného, a často i nebezpečného dobrodružství však objeví své silné stránky, jako rodinu je to stmelí,” vysvětluje Waters.

Jared Grace, kterého hraje Freddie Highmore, právě prožívá životné krizi. Jen díky neobvyklým zážitkům si začne uvědomovat své skutečné pocity, které mu pomůžou vyrovnat se s rozchodem rodičů. “Jareda rozvod silně zasáhl, je vzpurný a rozzlobený. Když mluví se svou matkou a sourozenci, chová se zahořkle. Na konci příběhu však v podstatě zachrání celou rodinu a dojde mu, jak důležitá pro něj rodina je.”

Helen Grace, kterou hraje Mary-Louise Parker, se právě rozvedla s manželem, a přestěhovala se do starého, temného, viktoriánského sídla patřícího její rodině. Nikdo z toho není nadšený, ale Helen má spojence ve své dceři Mallory, kterou hraje Sarah Bolger.

“Mallory je velice podobná své matce. Také má jasno v tom, proč došlo k rozvodu, přestože to svým bratrům nikdy neřekla. Snaží se je ochraňovat, i když ji někdy dohánějí k šílenství, především Jared,” přibližuje Waters.

Simon Grace, kterého také hraje Freddie Highmore, je všímavý a pozorný, když chce, dokáže pracovat s obrovským nasazením, a to všechno bude ve chvílích ohrožení nesmírně užitečné. “Nejpodstatnější však je to, že sourozenci dokáží překonat všechny své nesrovnalosti, začnou spolupracovat, a postupně se naučí navzájem oceňovat a milovat,” prozrazuje Waters.
Všechno začne ve chvíli, kdy Jared najde Klíč k určování kouzelných tvorů ve světě kolem nás, knihu, kterou napsal původní majitel domu, jeho praprastrýc Arthur Spiderwick. Arthura Spiderwicka (David Strathairn) bohužel při psaní knihy nenapadlo, že tajemství, která prozradil o tajemném světě, mohou fungovat i jako návod, a mohou být v nesprávných rukou nebezpečná. Když tedy Jared najde knihu, která byla ukryta po šedesát let, otevře tím Pandořinu skříňku.

Nejprve ho zvláštní stvoření, která strýc Arthur popisuje, fascinují. Postupem času mu však dochází, že tajemný svět v jejich domě opravdu existuje. Brzy je jasné, že vše v knize je pravda, a ne jen strýcova divoká představivost.

Fredie Highmore a Sarah Bolger jsou skoro stejně staří jako postavy, které ve filmu hrají. Liší se však od nich v jedné podstatné věci. Zatímco příběh se odehrává v Americe, Highmore je z Británie a Sarah pochází z Irska.

Režisér Waters poznamenává: “Když je ve filmu slyšíte, všimnete si jen amerického přízvuku. Jsou opravdu velmi nadaní, díky studiu zvládli přízvuk perfektně. Postavy, které hrají, jsou pro mladé herce nesmírně náročné, potřebovali jsme obsadit schopné a ambiciózní umělce. Freddie a Sarah všechny naše požadavky splňují, a nabízejí nám ještě mnohem víc.”

“Úžasné bylo, že se Freddie rozhodl hrát oba bratry. Především role Jareda se odlišuje od všech jeho předchozích postav. Mohli jsme ho vidět jako Karlíka v Burtonově filmu Karlík a továrna na čokoládu, ve snímcích Hledání země Nezemě, Dobrý ročník, Arthur a Minimojové – všude hrál tiché, introvertní postavy. Bylo skvělé pozorovat ho, jak vytváří postavu amerického dítěte, které má potíže se vztekem. Ve filmu je skvělý.”

“Sarah je vážně výborná herečka. In America je mimořádný film, a Sarah i její sestra Emma v něm byly úžasné. Obtížné role Mallory se zhostila s obrovským nasazením a nadšením.”

Freddie Highmore a tým filmařů velice obratně zdůraznili odlišnosti obou dvojčat. “Naším záměrem bylo, aby diváci pokaždé okamžitě věděli jestli sledují Jareda nebo Simona. Přitom jsme se chtěli vyhnout přílišnému zjednodušení jejich povahy a vzhledu,” vysvětluje Highmore.

“Každý z bratrů má jiný účes i styl oblékání. Podstatnou roli při rozeznávání dvojčat od sebe hrají barvy. Jared nosí džíny a převážně černou s červenou, Simon se obléká do konzervativnějšího oblečení, nosí především zelenou a hnědou. Jsem z Británie, takže jsem potřeboval lektora kvůli přízvuku, a pomáhal mi i s tím, aby každé z dvojčat mělo svůj styl vyjadřování. Jared jedná prudce, Simon je tišší, ponořený do knih. Každý z nich také reaguje jinak na rozvod rodičů.”

“Natáčeli jsme i některé opravdu děsivé scény, ty byly nejzábavnější,” poznamenává Highmore. “Šplhání na vysokou věž je vzrušující, i když vás někdo jistí. Je to jako když sledujete dokončený film – bojíte se, přestože víte, že jste v bezpečí. Když je nebezpečný moment pryč, oddechnete si, a nemůžete se dočkat dalšího dobrodružství. Chtěli jsme, aby byl svět Kroniky rodu Spiderwicků co nejreálnější, aby bylo vidět opravdové nebezpečí i nadšení. Aby všichni pochopili, že sourozenci musejí spolupracovat, jinak by nepřežili.”

Highmore vkládá do filmu velké naděje. “Myslím si, že se dětem bude líbit cesta do nového fantastického světa, který je plný kouzel a napětí. Rodiče ocení dospělejší témata, citové zvraty, kterými celá rodina projde. Je to skvělý film pro každého.”

Sarah Bolger hraje Mallory, sestru dvojčat. Věří, že její postava se snaží bratry ochraňovat, přestože ji Jared pořád něčím vytáčí.
“Mallory se, stejně jako chlapci, musí vyrovnat s rozvodem rodičů poté, co otec matku opustil. Ví proč se rodiče rozešli, a musí zvládnout své bratry, kteří pravdu o rozvodu neznají. Jejich matka prochází těžkým obdobím, takže ji musí Mallory zastoupit a starat se o ně.”

Kvůli roli Mallory se Sarah naučila něco nového – šerm. Mallory je nadšená šermířka, což se jí bude velmi hodit při odrážení útoku loupeživých goblinů. “Mallory je bojovnice, bavilo mě ji hrát, především jsem si užívala šerm a boj mečem,” vypráví Sarah. “Oceňovala jsem na ní však hlavně to, že je dobrá sestra, a řekla bych, že i dobrá dcera.”

Sarah musela před natáčením absolvovat kurz šermu, a vyplatilo se to. “Ve filmu je spousta bojových scén, a plno šermování. Snad v každé scéně mám svůj meč, a to se mi zamlouvalo. Musela jsem se na to ale připravovat. Tři týdny jsem trénovala v Montrealu, a čtyři týdny v Dublinu.”

Sarah tvrdí, že ji na filmu bavily i dialogy. “Akční scény jsem si užívala. Sice jsem si odnesla pár modřin, ale stálo to za to. Měla jsem ale ráda i dialogy, protože byly opravdové, plné života.”

Na některé okamžiky natáčení však Sarah vzpomíná méně nadšeně. Většina z nich souvisela s rajčatovou šťávou a ovesnou kaší, jejichž kombinace je pro gobliny smrtící, a po celém dni natáčení není příjemná ani lidem. “Natáčeli jsme scénu, ve které nás pronásledovali goblini, a my před nimi utekli do kuchyně, abychom se mohli bránit,” vzpomíná. “Nacpali jsme do kamen ovesnou kaši a rajskou šťávu a zapálili, takže kamna vybuchla. Všechny gobliny to pozabíjelo. Naneštěstí to pak strašně páchlo, a v kuchyni bylo skoro deset centimetrů šťávy. Bylo to vážně odporné.”

Mary-Louise Parker, držitelka cen Emmy, Tony a Zlatého glóbu, hraje ve filmu Helen Grace, čerstvě rozvedenou matku Jareda, Simona a Mallory. Snaží se začít se svými dětmi nový život, nemá to jednoduché, a Jaredovo nevyzpytatelné chování jí to neulehčuje.

Mary-Louise zdůrazňuje, že se její postava přes všechny obtíže snaží být statečná, protože miluje svoje děti. “Jared je uzavřený, problémovější z dvojčat. Helen má ke každému z dětí jiný vztah, navíc má potíže ve svém osobním životě, takže se všechno čím dál víc komplikuje.”

Helena hodně spoléhá na Mallory, Marie-Louise říká, že to se jí na celém příběhu líbí nejvíc. “Dívku jako Mallory vidíme ve filmu málokdy. Je to trochu uličnice, ale je i upřímná a chytrá. Navíc šermuje, což není běžné,” pokračuje.

Marie-Louise Parker tvrdí, že se jí s mladými kolegy výborně spolupracovalo. “Freddie mě opravdu překvapil tím, že hrál oba bratry. Podal neuvěřitelný výkon, dokázal je od sebe odlišit, a přitom z dvojčat neudělal karikatury. Neměla jsem problém hrát s ním jednu scénu dvakrát, jednou jako se Simonem, podruhé s Jaredem, protože je profesionál, a hraje nesmírně zajímavě. Je bystrý, citlivý, a pracuje stejně tvrdě jako dospělí herci. Kdyby dvojčata hrál jiný chlapec, celý film by se tím změnil.”

O Sarah Bolger Marie-Louise Parker říká, že je ”...opravdu zvláštní dívka. Je skromná, a velice schopná. Snadno zapomenete, že je tak mladá, a přitom nepřehrává, nic nepřehání. Na dívku svého věku má skvělou techniku. Pracovat s ní byla radost, získala si mě,” směje se.

Přestože film nabízí mnoho speciálních efektů a akčních scén, Marie-Louise Parker zaujaly především silné, přesvědčivé postavy, a práce s režisérem Markem Watersem.

“V tomto filmu jsou podstatné postavy. Každé z dětí je úplně jiné, a díky tomu celý příběh funguje. Mark skvěle pracoval s Freddiem a Sarah, dokázal díky nim vybudovat silný příběh. Jeho nadšení bylo nakažlivé, díky němu jsem se při natáčení výborně bavila. Byla radost s ním spolupracovat, každý den jsem se těšila do práce,” pokračuje Marie-Louise Parker.

David Strathairn hraje Arthura Spiderwicka, který celý svůj život zasvětil zkoumání paralelního světa, který ho tak fascinoval. Mimoděk tak dá sourozencům Graceovým klíč k temným sílám, které obývají tento kouzelný svět. Jakmile pochopí jakou hrozbu Klíč k určování kouzelných tvorů ve světě kolem nás představuje, snaží se ho za každou cenu bezpečně schovat tak, aby už nemohl být nikdy nalezen. David Strathairn shrnuje: “Arthur svěří knihu Thimbletackovi, svému drahému domácímu skřítkovi. Kniha je v bezpečí, dokud se do domu nenastěhují děti. Ty ji objeví, a přestože je na ní obrovský nápis “Neotvírat”, Jared ji samozřejmě otevře, a spustí díky tomu kolotoč neuvěřitelných událostí.”


Komentáře