Pátá vlna

Pátá vlna


2016 | 108 min | Sci-Fi | USA


Režie: J Blakeson
Kniha: Rick Yancey
Scénář: Susannah Grant, Akiva Goldsman, Jeff Pinkner
Kamera: Enrique Chediak
Hudba: Henry Jackman

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller


V novém snímku Pátá vlna byla většina Země zničena čtyřmi vlnami stále se stupňujících vražedných útoků. Cassie (Chloë Grace Moretz) je na útěku světem plným strachu a nedůvěry a zoufale se snaží zachránit svého mladšího bratra. Zatímco se připravuje na nevyhnutelnou a smrtící pátou vlnu, spojí Cassie své síly s mladíkem, který by se mohl stát její poslední nadějí – za předpokladu, že mu bude schopna důvěřovat.

O filmu pátá vlna

Cassie Sullivanová je ohromně odvážná – ale ona sama by se tak nikdy neoznačila. Řekla by, že je prostě obyčejná dívka, která byla odloučena od svého bratra a udělá cokoliv pro to, aby se s ním znovu shledala,“ míní Chloë Grace Moretz, která se ujala hlavní role Cassie Sullivanové ve filmové adaptaci bestselleru Ricka Yanceyho Pátá vlna, prvním dílu plánované trilogie.

Yanceyho kniha vyšla v roce 2013 a setkala se s velmi pozitivním ohlasem u kritiky i u čtenářů a strávila přes 20 týdnů v žebříčku bestsellerů New York Times. Její pokračování s názvem Nekonečné moře sklidila podobné úspěchy a třetí díl, nazvaný Poslední hvězda, by měl vyjít v průběhu tohoto roku.

V příběhu knihy jsou naše domovy vystaveny velice realisticky pojatému útoku – v podobě zemětřesení, elektromagnetického pulzu, nemocí – které vystihují velice reálné obavy, jimž řada z nás denně čelí. V souladu s tím se tvůrci filmu Pátá vlna snažili představit divákům nikoliv fantastický dystopický svět budoucnosti, ale svět realistický, který diváka zcela pohltí. „Rád pracuji na scifi filmech, protože nám umožňují prozkoumávat zajímavé věci z trochu jiného úhlu pohledu, nemusíme k nim přistupovat naprosto přímo,“ říká J Blakeson, který film režíroval. „Můžete vytvořit velkolepý scifi koncept, jakým je například invaze mimozemšťanů, a ten využít k vyprávění příběhu o pocitech a problémech každodenního života, ovšem mnohem zajímavější formou.

Jakmile se do té knihy začtete, jen velice těžko ji odkládáte,“ soudí Tobey Maguire, který film společně s Grahamem Kingem, Matthewem Plouffem a Lynn Harris produkuje. „Rickův spisovatelský styl je úžasně filmový a podařilo se mu napsat mimozemskou invazi, která splňuje veškeré klasické scifi zvyklosti, a přesto je velice realistická způsobem, s jakým jsme se na plátnech kin dosud nesetkali. Představa, že k invazi dochází ve vlnách, které mají cíl civilizaci zcela rozložit, působí jak unikátně, tak i velice přístupně. Ztráta elektrické energie, choroby, zemětřesení, tsunami – to jsou obavy, které jsou součástí života moderního člověka. Tím se tento příběh ihned odlišuje od celé řady scifi příběhů.

Producent Graham King říká, že ačkoliv si jistě vzrušující pasáže filmu najdou své fanoušky, na řadu z nich zapůsobí především podstata celého příběhu. „Máme tu prvek mimozemské invaze, čelíme hrozbě toho, jak pozvolna pohlcuje celou planetu, ale podstata filmu spočívá v rozdělení jedné rodiny a v tom, jak se tato rodina znovu pokouší spojit,“ míní.

Příběh obsahuje nejrůznější pozoruhodné prvky, ale mě oslovilo především to, že se odehrává ve velice pochopitelném světě a má hlavní hrdinku, která je nám všem povědomá,“ říká Plouffe. „Na začátku příběhu je naše hrdinka Cassie Sullivanová přesně tou dívkou, se kterou jste na střední škole seděli v lavici a která žije někde ve vašem městě.

Nemá absolutně žádný výcvik,“ doplňuje k tomu Moretz. „Cassie je prostě jenom obyčejná středoškolačka, která netrénovala, jak přežít. Nemá žádné úžasné skautské dovednosti nebo nadlidskou sílu. Je prostě jako já. Když se objevuje první vlna, reaguje na ni naprosto uvěřitelně. Právě proto jsem si Cassie opravdu moc chtěla zahrát. Byla mi velice blízká.

Režisér J Blakeson, jehož hvězda rychle stoupá vzhůru a jehož prvním celovečerním snímkem byl thriller Zmizení Alice Creedové, který sklidil velké úspěchy na filmových festivalech i u kritiky, se posadil na režisérské křeslo snímku Pátá vlna. „Chtěl jsem tenhle film natočit, protože nám umožňuje vytvořit velice rozsáhlý a výpravný koncept – například mimozemskou invazi – a ten využít k vyprávění příběhu o pocitech a problémech každodenního života zajímavější formou,“ říká. „Bylo pro mě velice důležité, aby tenhle film nebyl o tom, jak příšerný svět je, ale o tom, jak je krásný a jak toužíte po tom tuhle krásu zachovat. Chtěl jsem, aby Cassie byla plná naděje a odhodlání. Snažíme se vše podat emocionálně, pestře a filmově, místo abychom se uchýlili k ponurému a depresivnímu zpracování.

Pro Blakesona byla režie snímku Pátá vlna jistým návratem ke kořenům. „Když jsem byl mladší, sledoval jsem spoustu filmů s teenagery a přečetl spoustu knih, jejichž hrdiny byli. Jednalo se pro mě o přechodové knihy, které mi otevřely cestu do širšího světa literatury,“ vzpomíná. „Na tom, jak teenageři všechno vnímají velice intenzivně, prostě něco je. Emoce tvoří podstatu jejich světa a každý den působí tak, jako by měl tenhle svět skončit. V případě Cassie je to samozřejmě poněkud doslovnější – v jejím případě skutečně jsme svědky konce světa.

Jedním z důvodů pro popularitu knižní předlohy je to, jakým způsobem v sobě kombinuje fiktivní příběhy pro mládež s těmi pro dospělé, a stejně tak scifi s obecnou fiktivní literaturou. Autor knihy, Rick Yancey, říká, že se jeho kniha zaměřuje na obecně platná témata, se kterými se všichni potýkáme. „Všechny moje knihy, nejenom Pátá vlna, souvisí s tím, co nás činí lidmi,“ komentuje autor Rick Yancey. „Na tomto příběhu mě skutečně lákala možnost zamýšlet se nad tím, co nám vlastně zůstane, pokud nás osud prakticky o všechno připraví. Na čem doopravdy záleží? 21. století je plné nejrůznějších pastí, plné technologií, které nás odcizují od skutečných lidských vztahů. V Páté vlně všechny tyhle věci pomíjejí a každá z postav se vlastním způsobem vyrovnává s tím, jak fungovat v tomto zcela novém světě. Na čem mi doopravdy záleží? Co jsem pro věci, o které jsem přišel, ochoten obětovat, abych je mohl znovu získat? Navíc se jedná o thriller, příběh o přežití, příběh o tom, jak se lidé pokoušejí postavit takřka nemožné přesile, a mimo jiné je to také milostný příběh o lásce v jejích mnoha podobách.

Plouffe prohlašuje, že od první stránky knihy věděl, že Pátá vlna nebude obvyklým příběhem o mimozemské invazi. „Rick celou knihu zahajuje citátem Stephena Hawkinga o tom, že pokud by na Zemi přicestovali mimozemšťané, bylo by to srovnatelné s tím, když Kolumbus objevil Ameriku, kdy to pro domorodce nedopadlo zrovna nejlépe,“ vzpomíná Plouffe. „Tehdy jsem věděl, že tahle kniha je poněkud odlišná. Od první stránky působila sofistikovaně a informovaně.

V jádru příběhu samotného se nacházejí otázky, které si během dospívání pokládáme všichni – a jednou z nich je i otázka „komu vlastně mohu důvěřovat?“. „V našem filmu, stejně jako ve skutečném životě, nelze jen tak na první pohled poznat, jestli je někdo dobrý nebo zlý,“ vysvětluje Blakeson. „Velice často mají padouši i kladní hrdinové ve filmech specifický styl a velice snadno je od sebe rozpoznáte. V našem filmu působí všichni naprosto stejně. Cassie zjišťuje, že pokud přestanete druhým důvěřovat, vydáváte se na velice temnou cestu – podstata lidstva je v tom, že si navzájem důvěřujeme a potřebujeme se. Pokud chcete přežít, asi byste neměli důvěřovat nikomu, ale pokud chcete vyhrát válku, pak se musíte naučit druhým důvěřovat.

Na Cassie má nedůvěra ke druhým velice silný vliv – kdokoliv by mohl potenciálně být hrozbou,“ dodává Moretz. „Chce věřit tomu, že lidem je možné důvěřovat, ale kdykoliv tak učiní, něco se zvrtne. Uvědomuje si, že když někomu důvěřuje, vždycky toho později lituje, takže nakonec věří jenom sama sobě.

S rolí Cassie Sullivanové se tvůrci filmu obrátili na Chloë Grace Moretz. Z jejich pohledu v sobě Moretz spojovala tu pravou kombinaci nadání a specifických požadavků na tuto roli. Jedná se o zkušenou herečku (což bylo dvojnásob důležité, pokud by se tato postava měla objevit i v dalších filmech), ale podobně jako její postava i ona sama teprve dospívá. Výsledkem je dokonalá kombinace herectví a postavy – jejíž význam nabýval na důležitosti, jak natáčení pokračovalo.

Jakožto umělec a spisovatel věřím v osud,“ podotýká k tomu Yancey. „Jako většině spisovatelů i mně samotnému na mých postavách poměrně hodně záleží. Takže když jsem se dozvěděl, že budou podle mojí knihy točit film, bylo pro mne velice důležité, aby byly postavy filmu obsazeny správně a aby to bylo jednomyslné. Teď si pro roli Cassie už nikoho jiného než Chloë nedokážu představit. Od prvních scén, které byly natočeny, jsem měl naprosto jasno v tom, že jsme našli tu správnou Cassie.

Chloë se s tou postavou víceméně kompletně ztotožnila, protože se jí podařilo ji skvěle vystihnout,“ dodává Blakeson. „Role někoho, kdo se za výjimečných okolností chová naprosto normálně, namísto někoho, kdo se za normálních okolností chová naprosto výjimečně, poskytlo Chloë možnost využít své vlastní životní zkušenosti a na jejím hereckém výkonu je to jednoznačně poznat. To divákovi umožňuje vydat se na její pouť společně s ní a je tak pro něj snazší přijmout některé dějové zvraty filmu. Sledovat, jak se váš svět postupně mění v orwellovskou noční můru je děsivější, než kdybychom se v takovém světě ocitli náhle.

Měli jsme obrovské štěstí, že se nám Chloë podařilo získat, protože je ve všech ohledech velice schopná,“ pokračuje Blakeson. „Je fantastická při velice emotivních scénách, při scénách rodinných, humorných, ale je opravdu dobrá i co se týče náročnějších akčních scén – má na svůj věk obrovské zkušenosti.

Moretz ve skutečnosti navzdory svému věku natočila už tolik akčních filmů, že má velice dobré povědomí o tom, které scény je schopna natáčet sama. „Točím akční filmy od svých 11 let,“ říká Moretz. „Akce je pro mě něčím samozřejmým...je to pro mě obrovská zábava a nemám s tím žádné potíže. Baví mě, když se všechno točí doopravdy. Souboj v autě se stal mou nejoblíbenější scénou. Byla to úžasná scéna a sledovat souboj v tak stísněných podmínkách je skutečně vzrušující.

Tím nejdůležitějším na světě je pro Cassie její bratr Sam – a udělá cokoliv, aby ho ochránila. „Cassie a Sam jsou jako jing a jang tohoto příběhu – oba řeší stejné problémy, kterým jsou nuceni znovu a znovu čelit, jen na jiných místech a za jiných okolností. Když se spolu konečně setkávají, oba mají za sebou podobné zážitky a jsou z nich velice odlišní lidé, než jakými byli na počátku svých poutí.

Při obsazování této klíčové role tvůrci filmu podstoupili rozsáhlé pátrání, aby do ní byl nakonec obsazen Zackary Arthur. „J velice jednoznačně dal najevo, že hledá mladého herce, který není příliš známý a současně není ani příliš mladý, ani příliš starý,“ říká producentka Lynn Harris. „Pokud by byl příliš mladý, pak by události filmu nemohl přežít, a kdyby byl příliš starý, tak by zase nevyzařoval potřebnou zranitelnost. Potřebovali jsme někoho, kdo dokáže ztvárnit emoce, se kterými by měl problémy i nejeden vyzrálý herec, ale bude dost malý na to, abychom mu uvěřili, že se jedná o Chloeina mladšího bratra.

Najít Zacka bylo obrovské štěstí,“ říká Blakeson. „Bylo nám ihned naprosto jasné, že je to dobrý herec, ale pro svou roli se hodil i po stránce citové. Vzhledem k tomu, že natáčecí dny měly být krátké, jsme potřebovali mít jistotu, že nebudeme muset scény příliš opakovat. Mimo kamery je to úžasně milý chlapec, se kterým je spousta zábavy.

Když jsou od sebe Cassie se Samem odloučeni a vlny útoků se začínají stupňovat, slíbí mu Cassie, že se spolu znovu shledají. „To je v podstatě hlavní zápletka celého filmu,“ říká producentka Lynn Harris. „Zatímco za ním putuje, seznamujeme se s Benem Parishem, kterého potají milovala, a pak se setkává s Evanem Walkerem, se kterým naváže vztah a vytvoří tým. Ale v první řadě tu jde stále o slib, který dala svému bratrovi a který hodlá splnit. Jde o velice lidskou a velmi silnou věc.

Do rolí Bena Parishe a Evana Walkera si tvůrci filmu vybrali vycházející hvězdu Nicka Robinsona coby Bena a nováčka Alexe Roea jako Evana.

Obsazení toho správného Bena Parishe a Evana Walkera pro nás bylo velice důležité, protože bylo třeba, aby oboustranně vyvažovali postavu Chloë,“ míní Blakeson. „Ben je na střední škole populární, dívky ho zbožňují a ona ho tajně také obdivuje, ačkoliv on o tom nemá tušení, a naproti tomu Evan je dospělý muž. Pokud existuje nějaká hranice dospělosti, pak se Ben nachází těsně před ní, zatímco Evan je už kousek za ní,“ vysvětluje Blakeson.

Aby jejich představitele tvůrci filmu nalezli, pustili se do velice rozsáhlého hledání. Herci z celého světa jim posílali své nahrávky, po celých Spojených státech včetně Los Angeles a New Yorku probíhaly konkurzy, a ty se konaly i v Londýně a v Austrálii. „Nick na nás udělal velmi silný dojem a stejně jako Chloë působil na své dovednosti a herecký rozsah jako někdo mnohem starší. Už v prvopočátku byl jedním z favoritů pro roli Bena, ale museli jsme najít správného Evana, který by Nicka vyvažoval, než jsme mohli kteroukoliv z těch rolí definitivně obsadit,“ popisuje Blakeson. „Až poměrně záhy jsem narazil na Alexovu nahrávku a pak jsme ho pozvali do New Yorku na konkurz. Když jsme ho posadili ke stolu s Chloë a nechali je přečíst pár scén, bylo nám okamžitě jasné, že to mezi nimi velice dobře funguje. Alex je také velice výrazný a má úžasné oči, které na vás působí buď hrozivě nebo výjimečně empaticky. Nakonec jsme jim oběma jejich role nabídli ještě téhož víkendu.

O tom, že jsem roli Evana dostal, jsem se dozvěděl 10 minut předtím, než se tahle informace objevila na internetu,“ směje se Roe.

Ben Parish je člověk, na kterého se můžete spolehnout. Je to někdo, kým všichni chceme být, je to fotbalista se spoustou kamarádů a prostě obecně sympaťák,“ soudí Robinson. To všechno se ale změní po čtyřech vlnách útoků. „Přežije, ale následkem ztrát, které prožil, si vyslouží přezdívku Zombie.

V celé řadě scén se Robinson objevuje po boku Lieva Schreibera, působivého a velice energického herce. Podle slov tohoto hereckého veterána se s tím ale mladý herec dokázal bez problémů vypořádat. „Jako herci pracujeme velice intenzivně o samotě, a když nějakou scénu točíme, máme celou řadu nápadů, jak ji pojmout. Velice zajímavá situace nastává tehdy, když vám nějaký jiný herec pomůže vnímat danou scénu docela jinak, a právě to se mi s Nickem stávalo,“ říká Schreiber. „Domníval jsem se, že sám nejlépe vím, co a jak, protože jsem starší. Ale udělal na mě opravdu velký dojem tím, že měl vlastní vizi, jak co pojmout, a ta se velice výrazně odlišovala od mých představ. Vlastně mi jeho nápady přišly o něco zajímavější, a to je vzrušující a je příjemné se s tím setkat.

Roe prohlašuje, že se do role Evana okamžitě zamiloval. „Když jsem si scénář přečetl, okamžitě jsem si Evana oblíbil. Chápal jsem ho,“ prohlašuje Roe. „Je to komplikovaná postava, která se vypořádává s láskou a ztrátami. Šlo o chytrého chlapce, který studoval strojírenství a vyrůstal na farmě, ale vždycky se cítil jako outsider, aniž by býval přesně věděl proč. Je vlastně poměrně rozpolcený. Přežívá, ale po citové stránce je zcela ochromený, minimálně do chvíle, než se setká s Cassie. Ta mu pomůže objevit lidskost.

Toho podle Roea docílí tím, že mu nabídne zcela nový pohled na věc. „Evan Cassie najde postřelenou na dálnici. Zachrání ji, vezme ji na svou farmu a pomůže jí se uzdravit,“ vysvětluje. „Navzájem si nedůvěřují – ocitají se v situaci, kdy si lidé navzájem nevěří. Ačkoliv se tomu usilovně brání, je Cassie nucena začít Evanovi důvěřovat, protože by mohl představovat její jedinou šanci na přežití a její jedinou šanci na to, že znovu nalezne svého bratra. Moje postava si jejím prostřednictvím uvědomuje, že nejde jen o to najít si něco, kvůli čemu vám stojí za to žít – Cassie našla něco, kvůli čemu by jí stálo za to zemřít, a teď to našel i Evan.

Maika Monroe, která se vloni objevila v kritikou velice ceněném hororovém snímku Neutečeš, se ujala role Ringer, špičkové odstřelovačky. „Ringer je velice komplikovaná postava. Netoleruje slabost a současně má v sobě sílu a zuřivost někoho, kdo všechno ztratil,“ popisuje. „Působí navenek jako někdo, kdo se o sebe dokáže postarat, ale ve svém nitru je zlomená.

Ringer dostane na starost Zombieho – dříve známého jako Ben Parish – a vnímá ho čistě jako pracovní úkol, snaží se z něj udělat vůdčí osobnost, kterou by podle ní měl potenciál být. „S Nickem jsme teď nejlepší kamarádi. Při natáčení jsme si užili spoustu zábavy, když jsme se snažili definovat vztah mezi Ringer a Zombiem, zejména při bojovém výcviku. Jedná se o kamarádský vztah, který je mi blízký.

Monroe, která svou postavu označuje jako „drsňačku“ - což je označení, které by si patrně mohla vysloužit i ona sama, neboť se profesionálně věnuje surfování s draky – byla ochotna vynaložit nemalé úsilí na to, aby roli získala, včetně toho, že se na konkurzu objevila s velice pozoruhodnou stylizací. „Nabarvila jsem si potravinářskou barvou vlasy, na fialovo,“ vzpomíná. „Tehdy jsem to moc neřešila, ale pak si mě zavolali zpátky. Když jsem podstoupila kamerové zkoušky, už jsem do té postavy byla zamilovaná. Proměna v Ringer pro mě byla ohromně zábavná, protože se od sebe velice zásadně lišíme. Stává se mi, že mě jako Ringer lidé vůbec nepoznávají.

S rolemi dospělých se tvůrci filmu obrátili na čtveřici zkušených a slavných herců – Ron Livingston a Maggie Siff představují Olivera a Lisu Sullivanovy, rodiče Cassie a Sama, Liev Schreiber ztvárnil roli plukovníka Vosche, a Maria Bello se ujala postavy plukovníka Reznikové.

Livingston říká, že ho na filmu zaujala hloubka jeho příběhu. „Než skončí první dějství, přesouváme se z normálního, všedního a nudného světa do světa, ve kterém je 99 procent lidí na světě mrtvých. To je ve své podstatě scifi, ale současně to z našeho filmu činí napínavý thriller,“ míní Livingston. „Co by se asi stalo, kdybychom se najednou začali bát jeden druhého a dokonce sami sebe?

Ron představuje všechny otce v celé Americe, kteří se pokoušejí vyrovnat s mimozemskou invazí a ztrátou lidskosti a důvěry,“ říká Plouffe. „Musel najít kompromis mezi otcovským chováním a upřímností. Vývoj jeho postavy je v našem filmu velice pozoruhodné sledovat.

Siff, Livingston, Moretz a Arthur měli jen několik málo příležitostí k tomu navázat společný vztah a proměnit se ve skutečnou rodinu. „Prvního dne, kdy jsme přijeli na natáčení, jsme pořídili pár rodinných fotografií,“ vzpomíná Siff. „Bylo to bláznivé a legrační a vy si začínáte druhé dobírat – na klíně vám sedí děti a vy objímáte svého falešného manžela. Ale část z téhle bizarnosti se dokáže velice rychle proměnit v intimitu. Pro počátek filmu je důležité, abychom vzbudili dojem šťastné a dobře fungující rodiny.

Součástí toho je i potřeba ztvárnit dva skvělé rodiče. „Rodiče mají autoritu, ale nechovají se autoritativně,“ popisuje Siff. „Děti se na ně mohou spolehnout, ale současně mají dostatek svobody k tomu, aby se stali tím, kým jsou, což je jedním z důvodů, proč se Cassie promění v hrdinku, kterou je. Má silné odhodlání a když nastane konec světa, je schopna se sama za sebe postavit a bojovat.

Poté, co se před nedávnem s producenty snímku Pátá vlna Tobeym Maguirem a Matthewem Plouffem podílel na snímku Tah pěšcem, v němž si po boku Maguirea coby Bobbyho Fischera zahrál roli Borise Spasskyho, se úspěšný herec Liev Schreiber ujal ve filmu Pátá vlna role plukovníka Vosche.

Liev je jedním z nejlepších současných herců,“ prohlašuje Plouffe. „Když jsme si s Tobeym poprvé přečetli knižní předlohu našeho filmu, dělali jsme si legraci – jestlipak bychom Lieva přemluvili, aby si zahrál Vosche? Byli jsme nadšení z toho, když roli přijal, protože se pro ni skvěle hodí.

Liev je jedním z mých nejoblíbenějších herců,“ dodává Harris. „Přistupuje k Voschovi s jemností a šarmem a proměnil postavu, která by se snadno mohla změnit v komicky nadsazeného padoucha v někoho, kdo je sympatický, zajímavý a mnohovrstevný.

Když se poprvé objevuje, je někým, na koho všichni čekali. Lidé se zoufale pokoušeli přežít,“ poznamenává Schreiber. „Pokud nastane krize, vždycky se obracíme s žádostí o pomoc na muže a ženy z armády, a když se objeví Vosch, mají lidé pocit, že pomoc konečně dorazila. Ale Vosch je velice zajímavý člověk a situace se následně trochu komplikuje.

Součástí bitvy mezi mimozemšťany a lidmi je to, že mimozemšťané chápou, že naděje je naší slabinou,“ pokračuje Schreiber. „Chápou lidské emoce. Chápou soucit. Vnímají neuvážené chování jako slabinu. Jedním z důvodů, proč je tenhle příběh tak výtečný je to, že zmíněné věci oslavuje jako veskrze lidské. Dělají z nás toho, kým jsme. Naše chyby, naše nedostatky, naše slabiny jsou ve skutečnosti důvodem, proč jsme tak výjimeční.

Maria Bello se ujímá role seržantky Reznikové, drsné Voschovy zástupkyně. „Mariino velice specifické pojetí Reznikové je pravým opakem Lievova umírněného přístupu k Voschovi,“ podotýká Harris. „Je to velice nadsazená postava a Maria se jí ujala přesně v souladu s tím, jak si ji J představoval. Je ohromně zábavná – J chtěl, aby se jí všichni báli, a Maria proto vytvořila velice děsivou postavu. Pravděpodobně chudáka Zacka vyděsila k smrti!

Kniha se mi opravdu moc líbila,“ říká Bello. „Na Páté vlně se mi nejvíce líbí to, že se nejedná o dystopický příběh. Jde o obyčejnou dívku v obyčejné době z obyčejné rodiny, která je vržena do velice neobyčejné situace. Jsem moc ráda, že se v poslední době stále častěji objevují podobné silné a mladé ženské hrdinky.

Herecký tým uzavírají herci, kteří ztvárnili jedny z nejoblíbenějších postav čtenářů knižní předlohy: mladí představitelé členů čety 53. Kromě Robinsona coby Zombieho, Monroe v roli Ringer a Arthura, kterému se začne přezdívat Nugget, jsou členy čety také Cade Canon Ball, jenž si zahrál soucitného a rozumného Oompu, Alex MacNicoll (McFarland: Útěk před chudobou) jako urostlý Flintstone, Nadji Jeter (Machři) coby jemný a vlídný Poundcake, Talitha Bateman v roli energické Teacup, Tony Revolori z filmu Grandhotel Budapešť jako Dumbo s velkýma ušima, a Flynn McHugh coby Tank.

O tvůrcích filmu Pátá vlna

CHLOË GRACE MORETZ (Cassie Sullivanová) ohromuje diváky už od svých pěti let, kdy byla obsazena do jedné z hlavních rolí remaku 3.15 zemřeš Michaela Baye pro společnost MGM. Od té doby byla k vidění v takřka 30 filmech, na kterých spolupracovala s předními režiséry a vysloužila si řadu ocenění. Její přelomová role Hit-Girl v kultovním filmu Matthewa Vaughna Kick-Ass, na kterou navázala rolí v remaku Matta Reevese Ať vejde ten pravý, jí vynesla umístění v žebříčku deseti nejlepších hereckých výkonů roku magazínu Time, a ocitla se díky ní také na žebříčku nejlepších hereckých výkonů za rok 2010 magazínu New York Times.

Kromě bohaté filmové kariéry se před nedávnem stala také tváří ikonické značky Coach Dreamers pro jaro 2015.

V současné době se chystá ujmout hlavní ženské herecké role Digger ve filmové adaptaci románu Sama Munsona November Criminals.

Vloni debutovala na divadelních prknech ve hře Scotta Z. Burnse The Library, kterou režíroval oscarový režisér Steven Soderbergh. Kromě toho byla k vidění v hlavní roli adaptace románu pro mládež Gayle Forman Zůstaň se mnou, ve filmu Olivera Assayase Sils Maria po boku Juliette Binoche, který debutoval na festivalu v Cannes, ve snímku společnosti Sony Pictures Equalizer s Denzelem Washingtonem, a také v nezávislém snímku Laggies s Keirou Knightley a Samem Rockwellem, který měl premiéru na festivalu Sundance. Aby toho snad neměla málo, našla si ještě čas k tomu, aby svůj hlas propůjčila snímku Příběh o princezně Kaguje, který byl v roce 2015 nominován na Oscara v kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film.

NICK ROBINSON (Ben Parish / Zombie) se proslavil zejména svou rolí v kritikou ceněném snímku Králové léta. Na tu navázal hlavní rolí v akčně-dobrodružném filmu společnosti Universal Jurský svět po boku Chrise Pratta a Bryce Dallas Howard. Uplynulý podzim se objevil v klíčové roli nezávislého snímku Being Charlie režiséra Roba Reinera, který měl premiéru na filmovém festivalu v Torontu v roce 2015.

RON LIVINGSTON (Oliver Sullivan) měl v roce 2015 velmi nabitý program. K vidění byl hned ve třech filmech, které byly uvedeny na festivalu Sundance. V první řadě se jednalo o kritikou velice ceněný snímek The End of the Tour režiséra Jamese Ponsoldta, inspirovaném slavnými paměťmi editora magazínu Rolling Stone Davida Lipskyho, v nichž popisuje své zážitky z rozhovorů s Davidem Fosterem Wallacem v polovině devadesátých let. Kniha byla vydána po Wallaceově sebevraždě v roce 2008. Scénář filmové adaptace napsal držitel Pulitzerovy ceny Donald Margulies a ve filmu si zahráli Jesse Eisenberg a Jason Segel. Zahrál si také ve filmu James White, který byl režijním debutem producenta filmu Martha Marcy May Marlene Joshe Monda, v němž se dále objevují například Christopher Abbott či Cynthia Nixon. Kromě toho se objevil ve snímku Joea Swanberga Hledači ohně, v němž si zahrál společně se svými hereckými kolegy z filmu Kámoši až na dno láhve Jakem Johnsonem a Annou Kendrick. Ve filmu byli dále k vidění Rosemarie DeWitt, Brie Larson a Sama Rockwella. Film měl premiéru v srpnu 2015.

MAGGIE SIFF (Lisa Sullivanová) se zanedlouho objeví v seriálu stanice Showtime Billions s Damianem Lewisem a Paulem Giamattim. Divákům je velice dobře známá svou rolí Tary Knowlesové v hitovém seriálu stanice FX Zákon gangu. Za svou roli v něm byla dvakrát nominována na cenu Critics Choice v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v dramatickém seriálu. Zahrála si také v první sezóně seriálu Šílenci z Manhattanu, ve kterém ztvárnila milenku Dona Drapera Rachel Menkenovou. V rámci týmové nominace byla za tuto roli nominována na cenu SAG. Kromě toho má na svém kontě také seriály Plastická chirurgie s.r.o., Polda z Marsu, Chirurgové a Právo a pořádek.

ALEX ROE (Evan Walker) se rychle vyšvihl na pozici jedné z vycházejících hvězd Hollywoodu. Roe se zanedlouho objeví ve filmu společnosti Paramount Pictures Kruhy s Matildou Ann Ingrid. Film je čtvrtým dílem populární nadpřirozené hororové filmové série a jeho americká premiéra je plánována na 1. dubna 2016. Před nedávnem dokončil natáčení nezávislého snímku o dospívání Hot Summer Nights s Timotheem Chalamatem a Maikou Monroe. Film se odehrává na mysu Cod v roce 1991 a sleduje osudy teenagera, jehož život se vymkne kontrole poté, co se během jediného horkého a bouřlivého léta spřátelí s místním rebelem, zamiluje se a zaplete se do distribuce drog.

J BLAKESON (režie) poprvé upoutal pozornost Hollywoodu v roce 2009 svým kriminálním thrillerem Zmizení Alice Creedové, který napsal a režíroval. Za tento film byl Blakeson nominován na cenu Breakthrough British Filmmaker v rámci udílení cen London Critics Circle Film Awards a ve Spojených státech byl vyhlášen magazínem Variety jedním z deseti režisérů, které stojí za to v roce 2010 sledovat.

SUSANNAH GRANT (scénář) byla v roce 2001 nominována na Oscara, cenu BAFTA a cenu WGA za svůj scénář k filmu Erin Brokovich s Julií Roberts v režii Stevena Soderbergha. Je autorkou nebo spoluautorkou scénářů k filmům Věčný příběh, 28 dní, Pocahontas, Sólista, Zná ji jako svý boty a Šarlotina pavučinka, a napsala scénář ke snímku Život jde dál s Jennifer Garner, který sama také režírovala.

AKIVA GOLDSMAN (scénář) vyrůstal v Brooklyn Heights v New Yorku. Na Univerzitě Wesleyan získal titul bakaláře a účastnil se postgraduálního studia psaní fikce na Newyorské univerzitě.

Mezi celovečerní filmy, k nimž napsal scénář, patří například Nebezpečný klient, Batman navždy, Čas zabíjet, Magická posedlost, Já, robot, Těžká váha, Já, legenda, Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni, Rezistence a Čistá duše, za který získal Oscara, Zlatý globus a cenu WGA.

Pod hlavičkou své společnosti Weed Road Pictures, spadající pod Warner Bros., Goldsman vyprodukoval filmy Útok z hlubin, Constantine, Pan a paní Smithovi, Hancock, Jako štvaná zvěř a Na život a na smrt, stejně jako i Knights of the Round Table: King Arthur.

Goldsman byl vedoucím výroby filmů Paranormal Activity: 2, 3 a 4. Jako konzultační producent se také podílel na televizním seriálu Hranice nemožného, na kterém se kromě toho podílel také jako režisér několika epizod a spoluautor scénářů a byl nominován na cenu Saturn Award a na cenu Hugo. Goldsman je také vedoucím výroby seriálu stanice SyFy Childhood's End a původního dramatického seriálu Underground stanice WGN, který bude mít premiéru v roce 2016.

Knižní předloha

Film byl natočen podle knižní předlohy Ricka Yanceyho Pátá vlna. Knihu Pátá vlna a její pokračování Nekonečné moře od téhož autora vydává v ČR nakladatelství Baronet. Poslední díl trilogie vyjde pod názvem Poslední hvězda v druhém pololetí roku 2016.


Komentáře