Postradatelní 3

Postradatelní 3


2014 | 126 min | Akční, Dobrodružný, Thriller | Francie, USA


Režie: Patrick Hughes
Scénář: Sylvester Stallone, Katrin Benedikt, Creighton Rothenberger
Kamera: Peter Menzies Jr.
Hudba: Brian Tyler

Nový tým. Nový postoj. Nová mise.


Úspěšná a oblíbená akční série Expendables přináší ve třetím díle další výbušnou porci zábavy a jako posily nové filmové legendy. Vedle Stalloneho, Stathama, Lundgrena, Li nebo Schwarzeneggera budou jako nováčci na odstřel i Antonio Banderas, Harrison Ford a Wesley Snipes. Role jejich nepřítele se tentokrát ujal Mel Gibson. Expendables: Postradatelní 3 mají v kinech premiéru 14. srpna 2014.

Tým Expendables bude tentokrát čelit přímo jednomu ze svých zakladatelů a bývalých šéfů. Conrad Stonebanks s tváří Mela Gibsona stál přímo u jejich zrodu, pak se z něj ale stal odpadlík a dokonce jeden z Barneyho úkolů na zabití. Přežil a teď má bezcitný a bezskrupulózní obchodník se zbraněmi jediný cíl. Bývalého parťáka a celý ten tým postradatelných vysloužilců sprovodit ze světa. Plány Expendables jsou ale přesně opačné. Každopádně to tentokráte bude hodně osobní.

Barney navíc vážně uvažuje o tom, že své staré spolubojovníky pošle do důchodu. V řadách Expendables se proto objevuje čerstvá mladá krev s novým stylem a se znalostí něčeho tak opovržlivého jako jsou moderní technologie. Novou krev zastupuje Kella Lutz (známý ze série Twilight ), Glen Powell, boxer Victor Ortiz a také žena! Olympijská medailistka v judu a zápasnice smíšených bojových umění Ronda Rousey.

Každý z nich je jedinečný a dostat je dohromady všechny na jedno místo je velmi, velmi vzácné,“ říká o svých spoluhráčích Sylvester Stallone. „Život nás zavedl různými směry a cestami, takže sejít se všichni dohromady je velká událost. Ano, událost – to je pro nás klíčové slovo.

Režisérem Expendables 3 je Australan Patrick Hughes, kterého si Stallone vybral kvůli jeho drsnému akčňáku The Red Hill. „Vidím ročně opravdu hodně filmů a tenhle mi uvízl v paměti. A když jsem se dozvěděl, že ho Patrick dokázal natočit za 18 dní a za méně než půl milionu dolarů, říkal jsem si, co by asi dokázal vytvořit, kdybychom mu dali trochu větší štětce?

Choreografie akčních scén se ujal J. J. Perry, který předtím pracoval na filmech jako Mortal Komban, Iron Man, Nespoutaný Django či Beowulf. „Tenhle film je jako byste vzali Expendables a Expendables 2 a dali je dohromady a okořenili hodně pikantní omáčkou. Je to největší akční film, na jakém jsem kdy dělal, a bylo jich víc než sto,“ konstatuje J. J. Perry.

Ve filmu se sice objeví na 1200 počítačových triků, tvůrci ale kladli velký důraz na reálnou poctivou akci. Od Expendables 3 můžeme čekat skvělou akci v klasickém i novém stylu, nadhled a plný zásobník ostrých hlášek.

O natáčení filmu Expendables 3

Film Expendables: Postradatelní a jeho pokračování Expendables: Postradatelní 2 mají dvě velké přednosti: nevídaný akční náboj a úchvatnou přehlídku hvězd. Film Expendables 3 dal dohromady hvězdný ansámbl, který by zastínil dokonce i oslnivý zástup filmových legend v prvních dvou dílech. Producent Avi Lerner, který má na kontě některé z nejúspěšnějších akčních filmů všech dob, využil pro sestavení tohoto týmu své celoživotní vztahy s hollywoodskými hvězdami. „Myslím, že to je nejlepší herecká sestava, jaká se kdy v nějakém filmu objevila,“ říká. „Sedm z našich aktérů má za sebou nejméně jednu superúspěšnou sérii. A někteří, jako Harrison (Ford) nebo Sly (Stallone), dokonce dvě nebo tři.

Výsledkem je přehlídka slavných jmen, jakou předtím publikum nikdy nevidělo pohromadě – a pravděpodobně už ani neuvidí.

Jakkoli byla celá produkce velkolepá, pro Sylvestera Stallonea byl největším zážitkem pohled na to, jak všechny tyhle filmové legendy spojují síly pro jeden jediný film. „Podobný herecký ansámbl je naprosto bezprecedentní. Úsilí, které jsme vynaložili na to, abychom je všechny dostali na jedno místo, bylo nesmírné, ale velice se nám vyplatilo. Podobnou sestavu ještě nikdo nikdy neviděl. Dostat je do jednoho filmu, to je téměř zázrak.

Je to dost složité, už když máte jen jednu filmovou hvězdu,“ říká producent Boaz Davidson. „Tihle chlapi jsou hodně zaneprázdnění a dostat je na plac je hodně náročné. Někdy to vypadalo jako mission impossible.

Ale jakmile jednou byli na place, nikdo si nemohl být jistý, jak bude v tak velké skupině megaosobností pracovat vztahová chemie. „Máte-li tolik ikon na jednom místě, je to, jako když vaříte úžasnou večeři ze špičkových ingrediencí,“ říká Weldon. „Ale stejně máte trochu strach, že všechny ty úžasné příchutě nepůjdou dohromady.
Nejpřekvapivější na celém natáčení bylo právě to, jak úžasně přátelský a kooperativní byl celý tým. Řekl bych, že příležitost pracovat společně pro ně byla stejně vzrušující, jako pro publikum bude příležitost se na ně dívat.

Nejpříjemnějším překvapením byli mladí členové herecké sestavy, dodává. „Dali jsme si práci s výběrem herců, protože jsme chtěli, aby s nimi mladší diváci souzněli podobně, jako my jsme kdysi hltali Arnolda, Slye nebo Harrisona.

Každého herce vybíral Stallone osobně podle jeho hereckých schopností, charismatu a předpokladů pro fyzickou náročnost jeho role. „Sly má neuvěřitelnou schopnost rozpoznat herecký talent,“ říká King-Templeton. „Nezapomeňte, že to byl kdysi on, kdo vytáhl na světlo Dolpha Lundgrena a dal mu příležitost vyrůst v hvězdu.

To, co z vás dělá akční hvězdu, se podle Sylvestera Stallonea nedá nacvičit nebo uměle vytvořit. Musíte se s tím narodit. „Musíte mít něco, čemu publikum rozumí,“ říká.

Režie filmu Expendables: Postradatelní 3

Stallone dokonce chvíli uvažoval, že se vrátí za kameru jako režisér. „První film byl prostě experiment, který nám vyšel,“ říká. „A pořád ještě jsem se z toho nevzpamatoval. Hrál jsem jednu z hlavních rolí a současně jsem se snažil režírovat čtyři štáby najednou, takže to byl šílený zážitek.

Namísto toho tvůrci vložili svou důvěru v režiséra Patricka Hughese, který je přesvědčil svou prací na nízkorozpočtovém filmu Red Hill. „Patrickův předchozí film Sylvestera velmi silně oslovil,“ říká producent Kevin King-Templeton. „Připomínalo mu to jeho vlastní film Rambo: První krev. Říkali jsme si, uvidíme, co se stane, když tomu klukovi dáme větší prostředky a širší obsazení. A nebyli jsme zklamaní.

Patrick do našeho projektu vnesl neuvěřitelnou vitalitu a energii,“ dodává Sylvester Stallone. „Hodili jsme ho do vody a on se nadechl a začal plavat. Patrick natočil pokračování Expendables, které může fungovat i jako samostatný film. Celý koncept jako by získal nový život. Je to úplně nová vize, nové vykročení od předchozích dvou snímků.

Patrick Hughes si producenty získal tím, že jim nabídl svou vlastní vizi jejich filmu. „Sly a Avi rychle pochopili, že tenhle mladý muž má víc než jenom talent. I když jste talentovaný, tváří v tvář sedmnácti filmovým hvězdám se vám můžou rozklepat kolena. Ale Patrick měl vše ve svých rukou. Všichni ho respektovali a skvěle na něj reagovali,“ říká John Thompson, vedoucí produkce ve společnosti Millennium Films.

Podle výkonného producenta Boaze Davidsona na filmu pracovalo více než tisíc lidí. „To by mohlo vyděsit jakéhokoli režiséra, ale Patrick měl vše pod kontrolou.

Režírovat velkorozpočtový akční film byl pro Patricka Hughese splněný sen. „Byla to příležitost pracovat na osvědčené sérii s neuvěřitelnými hvězdami, pracovat po boku Sylvestera Stallonea,“ říká. „A navíc jsem dostal šanci pracovat na příběhu od samých základů, protože na začátku jsme neměli scénář, jenom koncept. Je to obrovský film, který mi splnil spoustu dětských snů.

Nejtěžším úkolem pro Patricka Hughese bylo najít pro film ten správný styl. První dva snímky byly více zaměřené na drsnou akci. Tentokrát, jak říká Hughes, se pokusili vnést do příběhu co nejvíce zábavy a humoru.

Expendables 2 vnesli do příběhu vtipný, ironický přístup, který zkombinoval s šílenými akčními scénami a nekompromisností, jež z prvního snímku udělaly splněný sen každého milovníka filmové akce. Stallone toho chtěl v novém pokračování rozehrát ještě víc a vložil svým drsňáckým protagonistům do úst celou záplavu drzých a nečekaných hlášek.

Šlo o vyváženost. Alfred Hitchcock řekl, že některé filmy jsou jako kousek života, a jiné jako kousek dortu. Náš film je pořádný kus dortu se sladkou polevou. Vyvážit humor, emocionální působivost a akčnost příběhu bylo naprosto klíčové. Expendables se potýkají s možností, že ztratí jednoho člena svého týmu. Přidali jsme pro vyvážení postavy jako je Galgo v podání Antonia Banderase, které přinášejí více humoru.

Hughes také ve filmu představuje novou, mladší partičku Expendables, s jejichž příchodem vzplane soutěživost mezi starou a mladou gardou. „Když jsem o tom poprvé se Slyem hovořil, ohromila mě ta přítomnost navzájem propojených témat zaučování a loučení. ,“ říká. „Staří Expendables vědí, že jejich dny jsou sečteny. Barney je propouští, protože nechce, aby zahynuli. Na jejich místa nastupuje mladší tým, ale ještě si musejí projít peklem, aby se naučili, co to znamená být Expendables. Prostřednictvím konfliktů se všichni společně učí a stávají se z nich skuteční Expendables. Takže je to také trochu příběh nových začátků.

Tento film zavede členy Expendables někam, kde ještě nikdy nebyli,“ dodává. „Barney a jeho starý tým došli k poznání, že jsou možná u konce své cesty.

Všichni pěkně pohromadě

Sylvester Stallone se ve třetí kapitole The Expendables vrací v roli Barneyho Rosse, tvrdohlavého zakladatele celého týmu. K jeho oblíbeným zbraním patří bojové pušky, pistole Ale i klasické revolvery, jako například jeho Kimber Gold Combat II, poprvé vyrobená koncem 19. století pro westernové pistolníky.

Barney má k dispozici veškeré moderní vybavení, ale klasický bubínkový revolver je něco jako jeho talisman pro štěstí,“ říká Stallone. „Umí neuvěřitelně rychle tasit, jak jsme předvedli už v prvním filmu. Diváci mohou mít dojem, že není možné být takhle rychlý, ale skutečně to není žádný trik, takhle rychle umít tasit já. A to jsem dvakrát pomalejší, než jak to dokážou opravdoví střelci. Je to neuvěřitelně filmově atraktivní a přitom realistické.

Vrací se také Jason Statham jako expert na nože Lee Christmas, Barneyho zástupce a nejbližší přítel. Je to bývalý voják zvláštních britských leteckých jednotek a zabijácký stroj na vrhání nožů. Je neúnavně soutěživý, on a Barney se stále navzájem špičkují drsnými vtípky a hláškami.

Vztah mezi Christmasem a Barneym je skvělý,“ říká Stallone. „Jsou úžasná dvojka a mají se doopravdy rádi, ale neustále jeden druhého provokují.

Statham říká, že jeho postava je ten druh chlapa, se kterým by sám chtěl jít na pivo, což je skutečná pocta Stalloneho scenáristickému umu. „Dokáže vytvořit skutečné postavy, které mají srdce a duši,“ říká Statham. „Supermani v modrém plášti jsou skvělí, ale Sly píše o opravdových hrdinech. Sám hrál hrdiny po celou svou kariéru. Nikdo to neumí líp než on.

Arnold Schwarzenegger se v tomto filmu vrací jako Trench Mauser, Barneyho bývalý spolubojovník a někdy také rival. Vždycky se umí nevysvětlitelně objevit právě ve chvíli, kdy je ho zapotřebí, a je to muž mnoha talentů. Zdá se, že dokáže přežít cokoliv. Je to samotář a dokonale ovládá svou Auto Assault-12.

Tohle je naprosto dokonalý akční film,“ říká Schwarzenegger, který si sám zahrál v téměř dvaceti akčňácích. „Ale také je to emocionální jízda na horské dráze se spoustou zajímavých postav. Sly opravdu ví, jak vyprávět příběh a jak využít talent každého herce tím nejlepším způsobem.

Pracovat s týmem plných ikonických herců byla podle něj překvapivě téměř odpočinková záležitost: „Nedocházelo k žádným bitkám o to, kdo má víc replik nebo víc detailních záběrů. Je to opravdu týmová práce, ve které každý může zazářit. Každý z nás má svůj talent a spojit je všechny dohromady bylo fantastické. Možná, že tam byla jen malá jiskřička soutěživosti, protože každý z nás chtěl odvést co nejlepší práci. A myslím, že pro film to bylo jedině dobře.

Tým původních Expendables doplňují ještě Doplh Lundgren, Randy Couture, Jet Li a Terry Crews. Téměř před třiceti lety si Sylvester Stallone Dolpha Lundgrena osobně vybral, aby ztvárnil roli ruského bojovníka Ivana Draga v jeho filmu Rocky IV. Jeho postava z Expendables, Gunner Jensen, je klasický drsňák, kterého už téměř udolala přemíra adrenalinu, alkoholu a pouličních bitek. A nucený odchod do důchodu pro něj možná bude poslední kapka.

Stallone má jakýsi čuch na to, co se publiku bude líbit,“ říká Lundgren. „Vytvořil partičku velmi rozmanitých, přitom přístupných a barvitých postav, které vám mohou být sympatické. A všechna ta nová jména přinášejí další, novou vrstvu. Když hraju scénu s Wesleym Snipesem nebo Harrisonem Fordem, pokaždé se snažím ještě o trochu víc.

Lundgren říká, že součástí zábavy pro publikum je i fakt, že si mohou vychutnat skutečnou fyzickou zdatnost jednotlivých herců. „My všechny ty věci, které děláme na plátně, opravdu umíme,“ vysvětluje. „Já jsem byl šampion v karate. Jason byl potápěč, který závodil na olympiádě. Stallone má za sebou spoustu tréninku. Arnold, to byl samozřejmě Mr. Universe. Terry Crews hrál profesionálně fotbal. Máme mezi sebou šampiona bojových umění, Randyho Couturea. A to nemluvím o všech nových hercích. Je mezi námi zkrátka mnoho lidí, kteří opravdu něco umějí. Když Terry jednou rukou popadne padesátikilový Gatling, tak to opravdu dělá a já myslím, že celému zážitku to dodává určitou rovinu reálnosti.

Trojnásobný mistr světa v bojových uměních Randy Couture se vrací jako Toll Road, který v týmu Expendables působí jako expert na demolice. Jeho oblíbenou zbraní je puška M4A1. Toll Road je blízkým přítelem specialistou na těžké zbraně, Halea Caesara, kterého hraje Terry Crews.

Náš film je něco jako encyklopedie ,kdo je kdo v akčním filmu',“ říká Couture. „A s novými členy týmu teď máme mezi sebou tři lidi, kteří přišli z prostředí profesionálního zápasení. Myslím, že to filmu dodává autenticitu, kterou u mnoha jiných snímků nenajdete.

Je mezi námi Rocky, Terminator, Indiana Jones, Kurýr, Šílený Max, Desperado a Blade,“ vypočítává Terry Crews, bývalý hráč amerického fotbalu. „Je to Stalloneho osobní verze Avengers. Je to největší přehlídka akčních hvězd, jaká kdy vznikla, a všichni tihle chlapi mají brutální sílu, mozek i odhodlání k tomu, aby svou práci odvedli skvěle.

Jeho hrdina, Hale Caesar, drsný, věrný a skvělý střelec, vyzbrojený také dobře mířenými vtipy. Do Expendables 3 přináší novou zbraň: obří Dillon M-134D Gatling s 3000 otáčkami za minutu, vedle které vypadá jako oblíbená puška AA-12 jako pistolka na hraní.

Dalším členem štábu je světově uznávaný mistr bojových umění Jet Li, který hraje bojového kouzelníka jménem Yin Yang.

Když byl celý původní tým na svém místě, tvůrci doslova cílili na další filmové hvězdy, které by mohly doplnit legendární obsazení. V sérii Expendables se tentokrát poprvé objevuje ultrapadouch Conrad Stonebaks, jeden z původních zakladatelů Expendables v podání Mela Gibsona. On a Barney společně přežili válku ve Vietnamu, ale jejich vztah ochladl, když u Stonebankse převládla jeho temná stránka. Když se z něj stal ilegální překupník zbraní, Barney byl nucen ho zabít. Tedy, alespoň si to myslel. Nyní je Stonebanks hledán pro zločiny proti lidskosti, ale má na povel svou vlastní armádu. Má v plánu buď zvítězit, nebo se o to aspoň snažit, dokud nezahyne.

Mel má velkou sílu,“ říká Sylvester Stallone. „Je to moc hezký chlap, ale taky je silný. Když se ohlížím na začátek naší kariéry, my oba jsme byli opravdu lehké váhy. Já jsem měl sotva osmdesát kilo a nyní máme oba zhruba metrák. Vyrostli jsme, dá se říct, v mnoha ohledech.

Gibson byl nadšený z představy, že si zahraje padoucha, který bude čelit Stalloneovi tváří v tvář, jako by šlo o finální konfrontaci Rambo versus Šílený Max. „Natáčení pro mě byla velká zábava,“ říká. „Jak často máte šanci si něco takového užít? Myslím, že velký půvab tohoto filmu je i v tom, že nikdo z nás se nebere moc vážně.

Mel Gibson dodává, že pro tuto roli se dostal do nejlepší fyzické formy svého života. „Chtěl jsem si být jistý, že to nebude vypadat, jako když Sly mlátí starého tlusťocha,“ směje se. „Takže jsem chodil do posilovny a pracoval na každém svalu ve svém těle, nejedl jsem sacharidy a vůbec jsem dělal, co jsem mohl. Moje scény tím sice nebyly o nic snadnější, ale měl jsem povinnost držet krok se zbytkem party.

Stallone zdůrazňuje, že jejich boj muže proti muži je jednou z vrcholných scén celého filmu. „Dát někomu pěstí umí každý, ale příběh a vývoj charakterů chtějí čas,“ říká. „Mel udělal ze Stonebankse reálnou postavu, což závěrečné scéně souboje velmi pomohlo a udělalo z ní osobní záležitost. Už jsem pár soubojových scén v životě natočil, ale tahle, to je opravdu něco. Je čistá, úsporná a přitom brutální, což přispívá k vykreslení charakterů obou dvou.

Novým členem týmu je také Harrison Ford v roli Maxe Drummera, elitního operačního důstojníka CIA, který Barneyho týmu pomáhá stíhat Stonebankse. Kromě toho, že poskytuje Expendables své špionské služby, je Drummer, stejně jako jeho herecký představitel, velmi zdatný pilot, což Harrison Ford na plátně demonstruje s helikoptérou Bell 412.

Práci se Slyem jsem si opravdu užil,“ říká Ford. „Je to velmi talentovaný herec, který už dávno vyhrál svůj zápas o toho, zda ho budou v Hollywoodu brát vážně. Je to opravdový filmař.

O režisérovi Harrison Ford dodává: „Patrick je mladý, ale je také úžasně soustředěný a vždy ví, co dělá. Má oko pro detail a umí rozpoznat příležitost a chopit se jí. Obzvlášť velký dojem na mě udělalo jeho porozumění pro to, jak důležitý je styl a tón filmu. Je v něm spousta humoru, hodně energie a akce, ale vše je velmi dobře nadávkované a rozfázované.

Akční ikona Wesley Snipes se k ansámblu připojuje jako Doctor Death, jeden z původních pěti Expendables. Role mu byla ušita přímo na míru. Doc je bývalý lékař a osm let se pohyboval mimo svět nájemných žoldáků. Scéna, ve které ho poprvé potkáváme, je neuvěřitelnou akční podívanou, která vstoupí do historie Expendables. A jeho zkušená práce s noži se stává odrazovým můstkem pro přátelskou rivalitu mezi ním a Leem Christmasem v podání Jasona Stathama.

Zpočátku je mezi Christmasem a Doctorem Deathem jisté napětí, ale když začne jít do tuhého, začnou fungovat pohromadě jako nůž a střenka. Na rozdíl od našich postav jsme ovšem já a Jason spolu vycházeli už od začátku. Mně se líbí jeho přízvuk a jemu ten můj,“ říká Wesley Snipes.

Obsazení z řad filmových veteránů na něj dělalo velký dojem, ale stejně tak ho bavilo pracovat s bažanty z řad Expendables. On sám má velké zkušenosti s bojovým uměním a když své dovednosti zkombinoval s tím, co umí předvést šampioni nové generace Victor Ortiz a Ronda Rousey, výsledky byly neuvěřitelné. Wesley Snipes o tom říká: „Byla to úžasná zkušenost a bylo mi ctí, že jsem se mohl zúčastnit.

Do týmu dále vstoupil Galgo v podání Antonia Banderase. Galgo je bývalý příslušník španělských ozbrojených sil a stejně jako jeho jmenovec (Galgo znamená ve španělštině chrt) je neuvěřitelně rychlý při zacházení se slovy i se zbraněmi. Každé scéně, ve které se objeví, dodává humornou špici.

Galgo je nadšený, že se mohl stát členem Expendables,“ vysvětluje Antonio Banderas. „Hodně mluví a každé situaci dodává humor. To pro mě ostatně bylo na tomto filmu jedním z nejzajímavějších momentů. Každý ze zúčastněných měl schopnost smát se sám sobě, což tento film pozvedá nad úroveň většiny ostatních akčních filmů, které jsme kdy viděli. Po straně pomrkává na diváky.

Banderas je ze své účasti v Expendables 3 stejně unešený jako jeho filmový hrdina. „Je to víc než jenom film,“ říká. „Je to událost. Lidi jako Harrison Ford, Wesley Snipes a Sylvester Stallone nevídáte pohromadě moc často. Kdyby mě k tomu nepřizvali, říkal bych si, hm, taky jsem pár akčňáků natočil. Jak to, že tam nejsem?!

Mezi nové Expendables patří Victor Ortiz, ve skutečném životě boxerský šampion; Ronda Rousey, olympijská medailistka v judu a hvězda v oboru smíšených bojových umění; Kellan Lutz, hvězda série Twilight; a začínající herec Glen Powell. „Tihle čtyři lidé a jejich vzájemná chemie vnesli do projektu novou energii, kterou jsme v předcházejících pokračováních Expendables neviděli. Bojové sekvence Rondy Rousey jsou prostě úchvatné,“ říká Jason Constantine.

Kellan Lutz hraje Johna Smilee, bývalého mariňáka s pokerovou tváří klíčového člena nových Expendables. Je to odvážný bojovník a nadšenec pro terénní motorky. Smilee nosí sexy strniště, motorkářské kérky, obnošené tričko a džíny, což ovšem nijak neškodí jeho vizáži idolu žen a dívek.

Sportovní hvězda Ronda Rousey v Expendables 3 herecky debutuje jako nováček jménem Luna, kterou Barney objevil, když pracovala jako vyhazovačka v nočním klubu. Je to jediná žena v týmu, expertka na boj zblízka a při tajných operacích funguje jako skvělá volavka.

Její představitelka Ronda Rousey je světová jednička v oboru ženských bojových umění, první a dosud neporažená mistryně zápasů v bantamové váze a jediná Američanka, která získala olympijskou medaili v judu. V červnu 2014 se navíc ocitla na 42. místě v žebříčku Hot 100 časopisu Maxim. Měsíc před premiérou Expendables 3 ji stanice sportovní ESPN vyhlásila jako sportovkyni roku.

Jsem nadšená, že jsem byla pro tento projekt vybrána,“ říká Ronda. „Sylvestera Stallonea si velmi vážím a chtěla bych se stát hvězdou akčních filmů. Věřím, že jsem ta nejnebezpečnější neozbrojená žena na planetě. A přesně to taky ve filmu hraju.

Stallone vzpomíná na okamžik, kdy Rondu Rousey poprvé uviděl: „Řekl jsem si: ,Ta má přirozený talent.' Chtěli jsme do týmu přidat ženu, která by nejen obstála ve skutečénm boji, ale dokázala by nakopat zadek všem Expendables. A myslím, že to by fakt mohla – snad s výjimkou Randyho.

Boxerský šampion ve velterové váze Victor Ortiz si v Expendables 3 také odbyl svůj filmový debut jako Mars, ostrostřelec, boxer s rychlostí světla a nebezpečný zabiják. Mars stál v posledních třech letech pětkrát před vojenským soudem, a to jen proto, že je nejlepší v tom, co dělá – to jest v zacházení s laserovou XM25 s 25 mm explozivními střelami, které mohou denotovat nad cílem nebo za ním. Jeho Achillovou patou je strach z výšek.

Fakt, že si ho Stallone pro film vybral, znamenal pro Victora velmi mnoho: „Když vám zavolají, že se máte sejít s takovou legendou, připadáte si jako ve snu,“ říká. „Vyrostl jsem na Rockym a jeho pokračováních a ten chlápek byl můj idol. Sylvester Stallone v roli Rockyho byl pro mě hlavním důvodem, proč jsem vůbec s boxováním začal. Inspiroval mě při trénincích a zápasech a teď jsem díky němu navíc točil neuvěřitelný film s některými z nejlepších herců všech dob.

Poslední, ale nikoli nejméně významný je Thorn v podání Glena Powella. Thorn patří k nové, technicky orientované generaci žoldáků. Je to pilot dronů a mistrovský hacker. Jednou se mu podařilo hacknout centrální operační systém města Seattlu a na tři dny vypnul celé město – což mu vyneslo 18 měsíců za mřížemi. Kromě toho miluje volné lezení bez zajišťovacích lan.

Jsem velký fanoušek celé série Expendables,“ říká Powell. „Ale tenhle třetí film je skvělý nejen jako pokračování, je to úžasný akční počin sám o sobě. Skupina profesionálních vojáků je nucena konfrontovat se s vlastní smrtelností. Jsou „expendables,“ postradatelní, nahraditelní, a také brzy budou nahrazeni. A je ohromě cool sledovat, jak si tihle nepřemožitelní drsňáci musejí položit otázku: ,Jsme ještě pořád ti nepřemožitelní drsňáci?' A odpověď zní ano, jsou. Ale my taky.

Sylvester Stallone o potenciálu mladých talentů v Expendables říká: „Všichni jsou noví, svěží. Někteří z nich už toho hodně dokázali ve světě sportu a přinášejí do hry sílu a drive, což jsem přesně hledal. Tohle není žádné představení Shakespeara v městském parku. Hledal jsem autentické drsňáky, sůl země, se kterou by se diváci mohli identifikovat.

AKCE ve Filmu Expendables!

Kromě toho, že tvůrci rozšířili ansámbl, odlišili třetí díl Expendables i tím, že v akčních scénách zrušili veškerá omezení. „Kromě příběhu je pro mě akce tím nejdůležitějším,“ říká producent Avi Lerner. „Akce máme spoustu, víc než v prvních dvou filmech, protože tak to naši diváci chtějí.

Právě proto tvůrci mezi sebou přivítali Dana Bradleyho, jednoho z nejuznávanějších pomocných režisérů v Hollywoodu, který režíroval druhý štáb. „Bylo to skoro jako bychom natáčeli simultánně dva celovečerní filmy,“ říká Weldon. „Dan je špičkovým pomocným režisérem už mnoho let. Takovému člověku musíte poskytnout vynikající vlastní štáb, jinak jenom plýtváte jeho časem.

Dan Bradley ve spolupráci s Allenem Hallem, oscarovým specialistou na zvláštní efekty, a J. J. Perrym, jedním z nejlepších koordinátorů akčínch scén, vytvořili skvělé scény, které dokazují, že počítačové efekty nejsou pro současný film jediným řešením.

Jednou z věcí, kterou od nás diváci očekávají, je strhující akce, jakou předtím ještě neviděli, natočená bez pomoci triků či počítačových efektů,“ říká Constantine. „Dan Bradley, náš režisér druhého štábu, natočil situace, z nichž mrazí, a zasadil do nich naše filmové hvězdy. Jsou to prostě hvězdy a kaskadéři, kteří před kamerou provádějí neuvěřitelné věci. Je to náš dosud největší film.

Herci Bradleymu plně důvěřovali a věděli, že i při natáčení zdánlivě smrtících scén jsou s ním v bezpečí. „Pomocný štáb a kaskadéři byli úžasní,“ říká Dolph Lundgren. „Poslali nás přímo doprostřed rozjeté akce. Myslím, že divákům se bude líbit, že kdykoli něco vybuchne nebo náklaďák sjede z útesu, my jsme v tu chvíli skutečně byli uvnitř.

Koordinátor akčních scén J. J. Perry říká, že to byl nejvelkolepější scénář, se kterým kdy pracoval. „Jako by to byly tři filmy v jednom,“ odhaduje. „Dělám jenom na akčních filmech, ve kterých silní chlapi mlátí jiné silné chlapy a všude jsou výbuchy a lidi se střílejí do obličeje. A přesně o tom jsou celí Expendables, takže jsem se cítil jako doma.

Vrcholná finální scéna, které tvůrci říkají prostě „blok,“ se natáčela na rozlehlém prostranství plném zkroucených kovových traverz a betonové suti, které kdysi bývalo bulharskou ocelárnou. „Byla to naprosto úžasná lokace,“ říká Stallone. „V tak velkém měřítku jsem něco podobného ještě neviděl. Ani si neuvědomujeme, že něco tak šíleně velkého může existovat. Je to teď dost zchátralé, což bylo pro náš film právě skvělé. Vypadalo to tam jako Armageddon.

V oné scéně se odehrává dlouhý, kreativní, pečlivě rozehraný nonstop masakr, jak říká J. J. Perry: „Všichli mladí Expendables byli zajati jako rukojmí a Sly je musí se svým starým týmem zachránit. Je to velká střílečka s helikoptérami, tanky a tisíci vojáky.

I sám Sylvester Stallone se nyní za filmem ohlíží s jistým úžasem: „Je to jediná práce na světě, která trvá tak krátkou dobu, a když to skončí, když se převléknete a vrátíte se do normálního života, víte, že už nikdy se nemůžete vrátit a zažít to znovu. Nikdy nemůžete už podruhé prožít ty chvíle na natáčení. Ale všechno to máme ve filmu. To je na tom ta nádhera.


Komentáře