Temné kouty

Temné kouty


2015 | 104 min | Drama, Mysteriózní, Thriller | Velká Británie, USA, Francie


Režie: Gilles Paquet-Brenner
Kniha: Gillian Flynn
Scénář: Gilles Paquet-Brenner
Kamera: Barry Ackroyd
Hudba: Gregory Tripi, Brian Transeau

Sedmiletá Libby Day (Charlize Theron) jako jediná přežila brutální masakr své rodiny. Matka a sestry byly zavražděny během rituálního satanského obřadu přímo před jejíma očima. Za strašlivý zločin byl na základě Libbyina svědectví odsouzen na doživotí její bratr Ben.

O 30 let později.
Na Libby se obrátí tajný spolek s názvem Kill Club, který prošetřuje známé zločiny. Nutí ji přezkoumat události oné noci a znovu otevřít kapitolu života, ke které se již nikdy nechtěla vracet. Na povrch vyplouvají skutečnosti, které vnášejí trhliny do jejího tehdejšího svědectví.

Libby začíná pochybovat o pravdivosti věcí, které jako dítě viděla. Znovu otevírá hluboko pohřbené vzpomínky na tragickou minulost.

Film se natáčel ve státě Louisiana ve Spojených státech amerických.

Tvůrci filmu Temné kouty

Gillian Flynn (autorka románové předlohy)
Gillian Flynn se narodila roku 1971 v Kansasu ve státě Missouri do rodiny univerzitních profesorů. Velkou část svého dětství a mládí strávila četbou a sledováním filmů. Navštěvovala univerzitu v Kansasu, kde vystudovala obor angličtina a žurnalistika. Dva roky psala pro obchodní časopis v Kalifornii a poté se přestěhovala do Chicaga. Tam získala magisterský titul v oboru žurnalistiky a přestěhovala se do New Yorku, kde pracovala pro časopis Entertainment Weekly. Čtyři roky pracovala jako televizní kritička.

V roce 2006 debutovala mysteriózním románem Ostré předměty (Sharp Objects), který získal cenu New Blood Dagger Award a byl nominován na Edgar Award za nejlepší debutující román. V New York Times byl román mezi bestsellery více než 40 týdnů.

Gillianin druhý román Temné kouty (Dark Places, 2009) vyhlásil časopis Publishers Weekly nejlepší knihou roku 2009. Román získal mnoho dalších nominací a ocenění.

Třetí román, bestseller Zmizelá (Gone Girl) se již více než dva roky drží v žebříčku New York Times mezi třemi nejprodávanějšími knihami. Celosvětově se ho prodalo více než 15 milionů kusů. V roce 2014 se Zmizelá dočkala filmové adaptace. Režie se ujal David Fincher, v hlavních rolích zazářil Ben Affleck a Rosamund Pike.

Romány Gillian Flynn byly dosud publikovány ve 40 zemích světa. V současné době Flynn spolupracuje na adaptaci britského seriálu Utopia pro televizní stanici HBO v režii a produkci Davida Finchera.

Jako výkonná producentka připravuje adaptaci své první knihy Ostré předměty.

Gilles Paquet-Brenner (režie a scénář)
Gilles Paquet-Brenner pochází z Paříže. V roce 2010 jako spoluautor scénáře režíroval drama Klíč k minulosti (Sarah’s Key) s Kristin Scott Thomas, které získalo Cenu diváků na Mezinárodním filmovém festivalu v Tokiu. Gilles Paquet-Brenner si odnesl také cenu za Nejlepší režii. Jako režisér se velmi rád podílí na vzniku svého díla také jako scenárista. To platí i pro jeho starší filmy: koprodukční thriller Zazděná (Walled In, 2009) s Mischou Barton, francouzské mysteriózní drama Oslněni sluncem (UV, 2007), či akční krimi komedii Gomez a Tavaréz (Gomez & Tavaréz, 2003). Stejně tak, u mysteriózního thrilleru Temné kouty, je nejen režisérem, ale také autorem scénáře.

Barry Ackroyd (kamera)
Zkušený kameraman Barry Ackroyd se narodil v roce 1954 v Manchesteru v Anglii. Na svém kontě má nominaci na Oscara za film Smrt čeká všude (The Hurt Locker, 2008). Mezi jeho další slavné filmy patří kriminální drama Let číslo 93 (United 93, 2006), válečný thriller Zelená zóna (Green Zone, 2010) – oba v režii Paula Greengrasse. Diváky oslnil také svou prací na životopisném thrilleru Kapitán Phillips (Captain Phillips, 2013) s Tomem Hanksem v hlavní roli, opět v režii Paula Greengrasse.

Laurence Bennett (výprava)
Laurence Bennett má na svém kontě nominaci na Oscara za skvěle odvedenou práci na filmu Umělec (The Artist), který v roce 2012 získal 5 Oscarů včetně toho pro Nejlepší film.

April Napier (kostýmy)
April Napier získala uznání a filmovou cenu OFTA za Nejlepší kostýmy ve sci-fi hororu Cela (The Cell, 2000) s Jennifer Lopez v hlavní roli.

Billy Fox (střih)
Zkušený střihač Billy Fox pracuje jak na televizních seriálových projektech, tak i na celovečerních filmech. V roce 1997 získal televizní cenu Emmy za seriál Zákon a pořádek (Law & Order). Pracoval např. na filmech: Čtyři bratři (Four Brothers, 2005) – kriminálním thrilleru s  Markem Wahlbergem v hlavní roli, V řetězech (Black Snake Moan, 2006) – thrilleru se Samuel L. Jacksonem a Christinou Ricci, Zrádce (Traitor, 2008) – špionážním thrilleru o ožehavém tématu islámského terorismu.

HERECKÉ OBSAZENÍ FILMU TEMNÉ KOUTY

Charlize Theron (Libby)
Jihoafričanka Charlize Theron je jednou z nejoblíbenějších hereček současnosti. Diváky si získává svou schopností ztvárnit zajímavé a nejednoznačné charaktery svých filmových postav. Vytvořila nezapomenutelné role např. ve filmech Ďáblův advokát (The Devil’s Advocate, 1997) po boku Al Pacina a Keanu Reavese, Pravidla moštárny (The Cider House Rules, 1999), kritiky oceňovaném kriminálním dramatu Zrůda (Monster, 2003), ve kterém se fyzicky změnila k nepoznání a za který si odnesla Oscara pro Nejlepší herečku v hlavní roli. Svůj komediální talent ukázala v akční komedii Hancock (Hancock, 2008), ve filmu Sněhurka a lovec (Snow White and the Huntsman, 2012) se proměnila v temnou, zlou macechu a nedávno jsme ji mohli vidět v komediálním westernu Všechny cesty vedou do hrobu (A Million Ways to Die in the West, 2014) v režii Setha MacFarlana. Kromě Temných koutů ji diváci letos uvidí v pokračování kultovní apokalyptické akční jízdy Šílený Max: Zběsilá cesta (Mad Max: Fury Road, 2015) v režii George Millera. Kromě úspěšné herecké kariéry Charlize Theron vlastní produkční společnost Denver & Delilah. Na filmu Temné kouty se podílela také jako producentka. Její nadace Charlize Theron Africa Outreach Project (CTAOP) pomáhá africkým dětem a vynakládá prostředky v boji proti HIV.

Chloe Grace Moretz (Diondra)
Chloe Grace Moretz se poprvé na plátně objevila v pouhých pěti letech, a to v remaku hororu v produkci Michaela Baye 3:15 zemřeš (The Amityville Horror, 2005). Ve svých 18 letech má na svém kontě téměř třicet filmů a pracovala s elitními hollywoodskými filmaři. Definitivní průlom pro ni znamenala role Hit-Girl po boku Nicholase Cage v akční komiksové klasice Kick-Ass (Kick-Ass, 2010). Následovala role v hororu Ať vejde ten pravý (Let Me In, 2010), která ji v časopise Time a novinách The New York Times zařadila do prestižního žebříčku Top 10 hereckých výkonů roku. Režisér Martin Scorsese ji obsadil do svého rodinného dobrodružství Hugo a jeho velký objev (Hugo, 2011), po boku Julianne Moore excelovala v hlavní roli v remaku slavného hororu Carrie (Carrie, 2013), v kriminálním thrilleru Equalizer (The Equalizer, 2014) zdatně sekundovala Denzelu Washingtonovi. V příštím roce ji uvidíme v hlavní roli očekávané sci-fi The Fifth Wave (2016), ve které se bude snažit přežít ve světě, který byl zdevastován mimozemskou invazí.

Nicholas Hoult (Lyle)
U nás nepříliš známý pětadvacetiletý britský herec Nicholas Hoult byl časopisem Variety v roce 2010 označen za nadějného herce. Na filmovém plátně poprvé zazářil v pouhých jedenácti letech po boku Hugh Granta v romantické komedii Jak na věc (About a Boy, 2002). Je jednou z hvězd v zahraničí velmi úspěšného britského seriálu z tanagerského prostředí - Skins (vysílá se od roku 2007). Čeští diváci ho mohou znát jako Hanka McCoye z akční sci-fi série X-Men (X-Men: První třída / X-Men: First Class, 2011; X-Men: Budoucí minulost / X-Men: Days Of Future Past, 2014). V letošním roce se potká s Charlize Theron v dalším filmu, a to apokalypse Šílený Max: Zběsilá jízda.

Corey Stoll (dospělý Ben Day)
Pravděpodobně nejznámější rolí devětatřicetiletého amerického herce Corey Stolla je postava republikána Petera Russoa v televizním seriálu House of Cards (vysílá se od roku 2013), který zatím získal dva Zlaté Glóby a mnoho dalších cen a nominací. Stoll se objevil v epizodních rolích v mnoha úspěšných seriálech, které znají diváci z našich televizních obrazovek: Kriminálka Miami, Kriminálka Las Vegas, Beze stopy, Námořní vyšetřovací služba, Právo a pořádek, Pohotovost, Alias, Dobrá manželka a další.

Čeští diváci ho mohli vidět ve vedlejších rolích ve filmech Nabít a zabít (Lucky Number Slevin, 2006), Salt (Salt, 2010) s Angelinou Jolie, romantické komedii Woodyho Allena Půlnoc v Paříži (Midnight in Paris, 2011), v akčním thrilleru Bournův odkaz (The Bourne Legacy, 2012). V létě doplní na plátnech kin hereckou sestavu ve filmové adaptaci komiksu Ant-Man (Ant-Man, 2015). Na podzim ho uvidíme ve společnosti Johnnyho Deppa a dalších hereckých hvězd v kriminálním dramatu Black Mass (Black Mass, 2015).

Christina Hendricks (Patty Day)
Americká herečka Christina Hendricks, která letos oslaví čtyřicáté narozeniny, je ve světě známá především svou rolí Joan Holloway v seriálovém bestselleru Mad Men (vysílá se od roku 2007). Za tuto roli byla již pětkrát nominovaná na prestižní televizní cenu Emmy pro Nejlepší herečku ve vedlejší roli v dramatickém seriálu. V roce 2011 ji čeští diváci mohli vidět ve vedlejší roli kriminálního thrilleru Drive (Drive) s Ryanem Goslingem v hlavní roli. Právě tento herec si ji vybral do hlavní role svého režijního debutu Lost river (Lost river, 2014).


Komentáře