Vybíjená

Vybíjená


2015 | 94 min | Komedie | Česko


Režie: Petr Nikolaev
Kniha: Michal Viewegh
Scénář: Miroslav Oščatka
Kamera: David Ployhar
Hudba: Jiří Chlumecký

Komedie podle Michala Viewegha


K nejočekávanějším titulům první poloviny roku 2015 patří nová komedie Petra Nikolaeva Vybíjená podle bestselleru Michala Viewegha.

Pro režiséra znamená film návrat k jednomu z nejúspěšnějších domácích autorů - v hraném filmu Petr Nikolaev v roce 1997 debutoval divácky velmi úspěšnou adaptací literárního bestselleru Michala Viewegha Báječná léta pod psa.

Už poprvé s Báječnými lety pod psa to byla vítaná příležitost se podívat na minulost s odstupem a humorem,“ vzpomíná režisér, který se v předchozích letech věnoval závažnějším žánrům – natočil divácky oceňované drama Lidice a thriller Příběh kmotra a dodává: „V tom základním – humoru se současné setkání s látkou Michala Viewegha neliší. Poslední filmy, které jsem dělal, byly dost vážné, a tak doufám, že i diváci v kině se zasmějí!

Román Vybíjená vydal jeden z nejčtenějších domácích autorů současnosti v roce 2004. Kniha i film jsou groteskou o přátelství, osudových láskách, kráse a ošklivosti, alkoholu a hledání lidského štěstí. V několika časových rovinách vypráví příběh spolužáků, kteří spolu prožívají různé životní etapy. Ocitáme se na abiturientském srazu gymnázia. Zdánlivě banální situace dává prostor nejen pro sentimentální vzpomínky, ale především k bilanci nenaplněných tužeb i uskutečněných snů a prožitého života. V centru příběhu jsou tři kamarádi – Jeff, Skippy a Tom, které životní peripetie neustále vracejí do společného bydliště – staromládeneckého doupěte, které se pro ně stává útočištěm podle toho, jak získávají či ztrácejí životní partnerky. Jejich protipólem jsou dvě ženské hrdinky – třídní kráska Eva, která se stane postupně objektem lásky všech spolužáků a ošklivka Hujerová, které schopnost sebeironického nadhledu dává nejen schopnost přežít ve světě krásných, ale najít i vlastní cestu ke štěstí.

Obsazení filmu Vybíjená

V úloze tří kamarádů se objevuje úspěšné trio z kultovního televizního seriálu Partička – Michal Suchánek, Richard Genzer a Ondřej Sokol. „Klíčové bylo,,kdo ztvární členy tříčlenné mužské party,“ přiznává Petr Nikolaev, který se nakonec přiklonil k zmíněnému obsazení. „I když kniha vznikla v době, kdy kluky rozhodně nemohl znát, je to jako by to Michal Viewegh napsal pro ně,“ tvrdí režisér. A co na to Michal Viewegh? „Jsem samozřejmě za tohle obsazení vděčný. Byl to nápad pana producenta Biermanna a já upřímně věřím, že po premiéře budeme moci k onomu nápadu přidat slovo „geniální“ :-),“ říká spisovatel.

Existuje mezi herci podobně intenzívní přátelský vztah – jako má trio postav ve filmu?
Co se týče vztahu nás tří s Michalem a Richardem, tak ho samozřejmě máme, existujeme spolu už velmi dlouho a rozhodně nejsme lidé, kteří se sešli jenom kvůli práci. Známe spoustu svých kladů i záporů a už se to taky trochu začíná podobat manželství po nějaké době,“ říká Ondřej Sokol.

Glosátorku života Hujerovou vytvoří Simona Babčáková. A proč byla herečce její postava sympatická? „Pro její nadhled a sebeironii. Ve filmu není ukázané pro mě to nejzajímavější: co ta holka dělala, že je úspěšná? A podle mě makala a šla si tvrdohlavě za svými sny nevýhodným podmínkám navzdory. A to je pro mě inspirující, “ přiznává Simona Babčáková.

Lukáš Vaculík si ve Vybíjené zahraje profesora, který Evě významným způsobem vstoupí do života.

V úloze krásky Evy se ve dvou časových rovinách vystřídají dvě známé české modelky – Simona Krainová a Linda Bartošová. „Musím říct, že když jsem se s Lindou poprvé setkala na kostýmové zkoušce, byla jsem opravdu velmi překvapená, jak jsme si podobné. Myslím, že se režisér trefil do výběru opravdu dobře,“ říká Simona Krainová, pro kterou film znamená velký návrat na filmové plátno.

Všechny hlavní postavy mají své mladší já. Mladou Hujerovou hraje Johana Vašková, trio kamarádů ve studentských letech vytvořili Michal Šášinka (Skippy), Václav Matějovský (Jeff) a Jakub Burýšek (Tom). Jak byl s jejich výkony spokojen režisér Petr Nikolaev?

Věděl jsem, že věc, kterou mohu ovlivnit nejvíc, je právě výkon mladých herců. Jsem vděčný Mirce Hyžíkové za výborný casting. A k tomu všemu jsme měli štěstí. Ti lidé jsou zkrátka skvělí,“ chválí mladou generaci režisér.

Filmy podle Michala Viewegha

Filmy podle literární předlohy Michala Viewegha patří k nejúspěšnějším titulům posledních dvou desetiletí. Počítáme-li i původní scénář k filmu Svatá čtveřice, je Vybíjená již 10 celovečerním filmem podle Michala Viewegha. Divácky nejnavštěvovanější adaptací Vieweghovy knihy jsou Účastníci zájezdu (r. J. Vejdělek, 834 708 div.), dále pak Román pro muže (r. T. Bařina, 584 425 div.), Román pro ženy (r. F. Renč, 584 382 div.) a Nestyda (r. J. Hřebejk, 582 369 div.) Pod většinou těchto filmů je jako producent podepsán Rudolf Biermann, který od filmu Román pro ženy produkuje všechny filmy podle Michala Viewegha.

Mám rád Michalův smysl pro humor a pro humorné situace, které život přináší,“ říká Rudolf Biermann a doplňuje: „Z našeho, dovolím si tvrdit, dnes už dlouhodobého přátelského vztahu, vím, že většina z nich je odpozorována a odposlechnuta ze života a Michalem potom mistrovsky zpracována do toho, co se jmenuje román s velkým R.

Na to, která další knížka by si ještě zasloužila svůj film, sám Michal Viewegh odpovídá: „Filmů bylo, myslím, už docela dost. Na Vybíjenou se těším, ale někdy si sebekriticky říkám, že úplně všechny mé knihy by se snad ani na plátno převádět nemusely, některé si to možná nezaslouží. I když zrovna ta úplně nejnovější, ještě nevydaná, by se mi na plátně líbila… Je to příběh atraktivní sexy ženy, která umí číst myšlenky druhých… Hádejte, co se vždycky dočte u mužů? :-)


Komentáře