Free Guy, USA, 2021

Sci-fi akční komedie FREE GUY

Guy (Ryan Reynolds) je bankovní úředník ve Free City Bank, který žije prostým životem. Vyzařují z něj pozitivita a nadšený optimismus a nikdy neodmítne dobrou kávu. Stejně jako jeho nejlepší kamarád Buddy (Lil Rel Howery) ho život baví, ale to se změní ve chvíli, kdy Guy zjistí, že je ve skutečnosti nehratelnou postavou extrémně násilné, open-world videohře „Free City“. Obrovsky úspěšnou hru, ve které mají hlavní slovo chaos a destrukce, distribuuje společnost Soonami Studios, vedená chamtivým businessmanem Antwanem (Taika Waititi). Hráči ve hře mohou dělat cokoliv, co se jim zlíbí, a na vyšší úrovně postupují tím, že páchají naprosto neodůvodněné násilí a zločiny. Guy se setkává s neodolatelnou sexy dívkou zvanou Molotovgirl, která mu okamžitě učaruje. Ta mu pomáhá se ve hře zorientovat a smířit se s tím, že život, který znal, není skutečný. Molotovgirl, ve skutečném světě Millie, má se společností Soonami nevyřízené účty, protože je přesvědčena o tom, že Antwan ukradl kód hry, kterou se svým kamarádem Keysem (Joe Kerry) této společnosti prodala.

Jak se Guy začíná ujímat poněkud aktivnější role kladného hrdiny – idealisty v cynickém světě bez omezení – stává se bojovníkem jak za hráče, tak i za ostatní nehratelné postavy, a hrdinou svého vlastního příběhu…který sám aktivně přepisuje. Guyova popularita neustále stoupá a Antwan, který si uvědomuje, jak vážnou hrozbou pro budoucnost „Free City“ a zejména pokračování „Free City: Carnage“ Guy je, se rozhodne pověřit Keyse a programátora společnosti Soonami Mousera (Utkarsh Ambudkar) úkolem Guy ze hry definitivně odstranit. Teď je výhradně na Guyovi, aby se stal tím, kdo po svém zachrání svět.

O filmu Free Guy

V létě 2018 režisér Shawn Levy zvažoval svůj další projekt, když obdržel SMSku od Ryana Reynoldse. „Ptal se mě v ní, co dělám příští jaro, že by pro nás možná něco měl. Pořád mám tu zprávu v telefonu,“ vysvětluje Levy. „Takže jsem si přečetl scénář Matta Liebermana k filmu Free Guy, druhý den jsem se sešel s Ryanem a bylo mi jasné, že se jedná o perfektní kombinaci výborného nápadu, herce, kterého obdivuji a chci s ním spolupracovat, a skutečné příležitosti vytvořit něco jedinečného, originálního a zábavného.

Málokdy se vám do rukou dostane scénář nebo narazíte na postavu, kde by byl příběh a vývoj postavy tak jednoznačně definovaný, a to se mi na tomhle filmu líbilo,“ říká Reynolds.

Reynolds je jedním z nejvšestrannějších hollywoodských herců a svůj atraktivní vzhled a komediální nadání uplatnil ve filmech jako Návrh, Sexy párty a V cizí kůži, aby se následně stal úspěšným akčním hrdinou ve filmech jako Nepřítel pod ochranou, X-Men Origins: Wolverine a samozřejmě Deadpool a Deadpool 2.

Chtěli jsme se Shawnem vzájemně spolupracovat už roky. Byl jsem jeho fanouškem po dlouhou dobu, nejenom jakožto filmového tvůrce, ale také jakožto člověka,“ vysvětluje Reynolds. „Myslím, že ho příběh filmu oslovil z podobných důvodů, jakými oslovil mě. Chybí mi příběhy o splněných přáních a tenhle scénář mě přiměl si na to vše znovu velice intenzivně vzpomenout, a myslím, že Shawn na tom byl velice podobně.

Protože si oba uvědomovali, že realizace tohoto scénáře bude stát nemalé úsilí, oslovili scenáristu Zaka Penna (Ready Player One) s úkolem scénář doladit a projít každou scénu, aby měli jistotu, že celý svět budují správným způsobem. „Shawn je tím pravým člověkem, na kterého byste se měli obrátit, pokud potřebujete vytvořit zcela nový svět, protože s tím má nejenom spoustu zkušeností, ale je v tom také velice dobrý,“ objasňuje Reynolds.

Levy, který má na svém kontě například trilogii Noc v muzeu a filmy Noční rande nebo Ocelová pěst, se posledních několik let věnoval budování své produkční společnosti 21 Laps. Jednalo se o plodné období, během kterého vznikl například úspěšný seriál stanice Netflix Stranger Things nebo kritikou velice ceněný snímek Příchozí, ale i celá řada dalších počinů. „Když jsem skončil se sérií Noc v muzeu, rozhodl jsem se trochu změnit své zaměření, některé věci jednoduše odmítat a věnovat se hlavně své produkční společnosti,“ popisuje Levy. „Měli jsme poměrně velké štěstí s projekty jako Příchozí nebo Stranger Things, a v případě Stranger Things jsem se také v každé sezóně trochu věnoval režii, takže pro mě nebylo příliš těžké některé méně vhodné filmy prostě odmítnout.

Scénář, který společně napsali Lieberman (Addamsova rodina) a Penn, obsahuje ve stejné míře akční scény, humor i emoce, a je velmi aktuální způsobem, který nikdo nemohl předvídat. „Od svého počátku představuje Free Guy jakousi meditaci o svobodném rozhodování,“ popisuje Lieberman. „Musíme se smířit s tím, co nám život určil, nebo se můžeme svému naprogramování vymanit a změnit svět kolem nás? Když jsem s tím nápadem před šesti lety přišel, neměl jsem nejmenší tušení, jak prorocké tohle téma bude.

Free Guy je v zásadě ztvárněním osudů člověka, který dosud žil výhradně ve světe, který je do jisté míry kontrolovaný a falešný, a který má v sobě nevinnost a s ní spojenou dobromyslnou povahu,“ říká Levy. „Výsledkem toho je humor, který máme u takových postav velice rádi, ale současně tu máme velmi sympatického protagonistu, hrdinu, kterému fandíme a jehož problémy velice intenzivně a niterně vnímáme, ale současně velmi vášnivě oslavujeme jeho úspěchy.

Guy v podání Ryana Reynoldse je jednoznačně někým, kdo má rád zaběhlý pořádek. Má stále stejný denní režim a nikdy neudělal nic výjimečného, ani neměl žádné pozoruhodné výsledky. Je vstřícný a neustále veselý, i když poněkud naivní, a pracuje jako úředník ve velké bance. Má rád zpěvačky popu z 90. let. „Postavu Guye jsem si zamiloval. Snaží se získat jistou kontrolu nad svým životem a mít alespoň mlhavý dojem, že někam skutečně patří,“ vysvětluje Reynolds. „Má v sobě dětskou nevinnost a každý den se řídí velice stereotypním rozvrhem. Je neuvěřitelně optimistický, ale pak se setká se ženou, která mu pomůže se rozvíjet, a to je myslím věc, která je řadě lidí celkem blízká,“ pokračuje.

Ryanova postava Guye je pro mě přímým následovníkem postavy Toma Hankse ve filmu Velký nebo postavy Willa Ferrella ve filmu Vánoční skřítek, někoho, kdo má obrovské vnitřní kouzlo,“ míní režisér a producent Shawn Levy. „Disponuje humorem Ryana Reynoldse, ale bez cynismu série Deadpool (kterou naprosto zbožňuji, jen aby bylo jasno). Jedná se o Ryana takového, jakého jsme ho zatím nepoznali, trochu užaslejšího a milejšího a nevinnějšího,“ pokračuje. „Ryan je jedinečný v tom, že dokáže zahrát drsného akčního hrdinu, ale nikdy neztrácí svůj specifický humor a vždy je ochotný se zasmát sám sobě. Za každých okolností se vnímá se stejnou dávkou humoru, s jakou vnímá i svět kolem sebe.

Jodie Comer, která získala cenu Emmy za seriál Na mušce, se ujala dvojrole Millie a Molotovgirl. Millie je krásná, inteligentní a poněkud zdrženlivá návrhářka videoher a programátorka, která Guyovi vstoupí do života. Millie i Guy hledají způsob, jak se vymanit svým nevýrazným rolím v pozadí dění. Jejím avatarem v open-world videohře Free City je tajemná britská motorkářka s koženými botami ke kolenům, která si říká Molotovgirl a která Guyovi pomůže změnit jeho předurčený osud. „Millie je ohromně chytrá. Je hrozně inteligentní a odhodlaná. Věří si, což obdivuji. A je ohromně vtipná,“ popisuje Comer. „Ale myslím, že nejradši na ní mám skutečnost, že i když se jí přihodily nepříjemné věci, je rozhodnutá všechno napravit.

Tvůrci filmu se setkali s celou řadou opravdu skvělých hereček, které byly podle Reynoldsových slov „naprosto super. Jodie byla mezi jedněmi z posledních, které jsme na konkurz pozvali, a bylo to jako sledovat čtyři Meryl Streep v její první filmové roli…bylo to jako jedna z těch okouzlujících chvil, na které nikdy nezapomenete,“ pokračuje Reynolds. „Vzpomínám si, že jsem v té scéně během konkurzu s ní byl naprosto hrozný, protože jsem ve skutečnosti jako přihlížející divák sledoval její výkon a opravdu mě zaskočilo, jaké drobné detaily dokázala do své role zahrnout a jak dobrá byla. Dokonce i když si myslela, že se jí nějaká scéna nepodařila, byla pořád mnohem lepší, než bych kdy já sám dokázal být…prostě se do té role vžila. Všichni máme seriál Na mušce moc rádi a věděli jsme, že v něm ztvárnila roli Villanelle, takže jsme si říkali, že zjistíme, jaká by byla v takovéto roli, a samozřejmě byla ohromující.

Herečka samotná byla nadšená z možnosti spolupracovat se Shawnem Levym a s Ryanem Reynoldsem. „Ryan je jedním z nejvtipnějších lidí na světě a představa, že budu právě s ním sdílet většinu scén a budu s ním spolupracovat jako herecký partner, pro mě byla neuvěřitelná,“ říká. „A samozřejmě tu hraje roli také skutečnost, o jako výzvu půjde pro mě samotnou, ta výpravnost celého natáčení a dualita ztvárnění dvou postav současně…ale to jsou výzvy, díky kterým se posouváme kupředu.

Romantický příběh, který je podstatou filmu Free Guy, se odehrává mezi Guyem a Molotovgirl, dvěma postavami, které se náhodou setkají a které alespoň zpočátku působí velice odlišně. Guy je nevinný idealista a Molotovgirl je nekompromisně cynická, ale stejně jako Millie prožil Guy dosavadní život s pocitem, že žije kdesi v pozadí hlavního dění a že na jeho životě vlastně příliš nesejde. „Vnímáme tu jisté spojení mezi dvěma outsidery, dvěma lidmi, kteří mají pocit, že jsou odsouzeni k životu v ústraní, kteří se setkají, chápou navzájem, jaké to je, a v důsledku se z nich společně stanou hrdinové,“ vysvětluje Levy. „A jde tu právě o neuvěřitelně romantické souznění dvou postav, které se z pozadí přesouvají do popředí dění, od bezvýznamnosti k hrdinství, a činí tak společně.

Na Comer udělal také velký dojem realistický přístup k pojetí dění ve videohře. „Na filmu Free Guy se mi líbilo to, že jde o hraný snímek,“ říká Comer. „Postavám samotným i hernímu světu to dodává na lidskosti, kterou bychom při jakémkoliv jiném přístupu nevnímali. Umožňuje nám to se do těch postav vžít a vnímat totéž, co vnímají ony samotné.

O své existenční problémy se Guy nejprve podělí s Buddym, svým prostým nejlepším kamarádem a pracovníkem ostrahy v bance, která je pod neustálým útokem. Buddyho si zahrál Lil Rel Howery, který diváky okouzlil výkony ve filmech jako Uteč, Brittany Runs a Marathon nebo Good Boys. Podobně jako Guy je také vedlejší postavou ve hře Free City, ale na rozdíl od Guye necítí nejmenší nutkání příliš se vymykat osudu, který mu byl předurčený.

Tvůrci filmu hledali herce, kteří si dokážou zdatně poradit s komediálními aspekty role, ale herci, které nakonec obsadili, v sobě mají také nepopiratelnou hloubku. „Lil Rel Howery je dokonalým příkladem někoho, koho jsme obsadili v domnění, že ze sebe bude sypat vtip za vtipem a že bude výtečné, že mi tím trochu ulehčí práci a umožní mi se trochu víc soustředit na příběh,“ přiznává Reynolds. „Ale kromě toho, že je Rel vtipný, je také velice dojemný. V každé ze scén je naprosto ohromující, a to jsou věci, které prostě nejde naplánovat a na které musíte být připraveni okamžitě, jakmile je zaznamenáte, a nám se to díkybohu podařilo a některé z těch okamžiků se nám podařilo před kamerami zaznamenat.

Herec Joe Keery, který s Levym spolupracuje na populárním seriálu stanice Netflix Stranger Things, si zahrál Waltera „Keyse“ McKeyse, skromně pohledného a talentovaného počítačového nadšence, který pracuje pro společnost Soonami Studios jako programátor hry Free City. Keys je mileniál starý něco přes dvacet let a přátelí se s Millie, s níž společně vytvořili hru, kterou společnost Soonami odkoupila, jen aby ji následně nechala ležet ladem, ale jeho city vůči ní jsou mnohem silnější, než si sám uvědomuje. „Když se s Keysem setkáváme, je to tak trochu introvert a je ohromně loajální,“ vysvětluje Keery. „Ale jak příběh postupuje, začíná být odvážnější a vývoj jeho postavy odráží Guyův vývoj – každá z těchto postav činí jisté kroky k tomu, aby získaly kontrolu nad svými životy. Takové poselství mi bylo vždycky velice blízké.

Roli Mousera, zábavného, mrzoutského a idealistického programátora hry Free City ve společnosti Soonami, si zahrál Utkarsh Ambudkar (The Broken Hearts Gallery (česky: Galérie zlomených srdcí), Ladíme). Je nezdolně loajální tvůrci této hry Antwanovi, a je ochotný udělat cokoliv, aby svou oddanost dokázal. Herec se během konkurzu postavy Mousera ujal poněkud neobvyklým způsobem a dodal mu jisté rysy rockové hvězdy. „Když jsem měl jít na konkurz pro tuhle roli, říkal jsem si, že tam všichni přijdou v košili nebo polokošili nebo prostě tak, jak si představují klasického počítačového nadšence, ale programátoři videoher jsou rockové hvězdy a právě tak se také oblékají,“ míní Ambudkar. „Chovají se jako rockové hvězdy. Ve svých komunitách jsou ohromně slavní a já chtěl, aby Mouser tuhle jejich okázalost reflektoval. Jeho chování hodně připomíná chování rockové hvězdy.

Když se Guy vymkne omezením svého nudného programu, vydají se Keys a Mouser do světa Free City, aby se ho zbavili, a jsou přestrojeni za úlisného policajta, respektive za růžového králíka. „To tak nějak vystihuje, jak Mouser uvažuje,“ říká Ambudkar. „Myslí si, že králíci jsou vražedná stvoření, takže se to rozhodne ctít a chovat se podle toho.

Taika Waititi, oscarový scenárista (Králíček Jojo) a režisér (Thor: Ragnarok) představuje Antwana, chamtivého businessmana odpovědného za hru Free City, který společnosti Soonami vydělal spousty peněz. Antwan je hlučný, neomalený, otravný a útočný narcis, který v současnosti připravuje chystané vydání pokračování hry Free City s názvem Free City: Carnage. „Antwan je padouch, který víceméně ukradl zdrojový kód hry Millie a Keysovi a ten mu přinesl obrovské bohatství, tantiémy a slávu, ale o nich se přitom veřejně ani slovem nezmínil a stejně tak jim nevyplatil žádný zasloužený podíl,“ říká Levy. „Je to prostě padouch, a to velice okázalý, ale představuje ho Taika, který je nejenom úžasný režisér, ale je také jedním z nejnadanějších komediálních herců, se kterými jsem kdy spolupracoval. Taika vezme scénář, který je už tak vtipný, a improvizuje na jeho základě na úrovni, která je prostě neuvěřitelná,“ pokračuje Levy. „Myšlenky mu hlavou prolétají rychlostí blesku a Antwan se proto myslím stává padouchem, na kterého hned tak nezapomeneme. Jde o někoho, koho vás ohromně baví sledovat, ale současně ho naprosto nesnášíte, a skutečnost, že se Taika dokáže pohybovat na téhle velice tenké hraně a zahrát Antwana jako postavu, která je současně opovrženíhodná i naprosto úžasně vtipná, je důkazem jeho talentu.

Když jsem si scénář četl, líbila se mi myšlenka na to, že bychom se mohli ocitnout v herním světě a vidět, jak spolu jednotlivé postavy komunikují a jak to všechno funguje v kombinaci s lidskými postavami, které se tu objevují jako avatarové a kradou auta a páchají zločiny a dělají všechny ty věci, které máte možnost ve hře Free City dělat, a zjišťovat, jak to herní postavy ovlivňuje,“ vysvětluje Waititi, čím ho jeho role zaujala.

Taika je prostě borec,“ dodává Reynolds. „Naprosto doslova bychom byli schopni sestříhat celý film jenom z jeho vlastních nepoužitých záběrů, z věcí, které se do filmu nakonec nedostaly. Neustále vám připomíná, že je oprávněnou legendou. Věci, které dělá, a způsob, jakým uvažuje a jak pohotově a reflexivně reaguje, to je všechno prostě neuvěřitelné.

Ve filmu Free Guy se také v epizodních rolích objevují některé z nejvlivnějších postav videoherního světa, jako například: Imane „Pokimane“ Anys, Lannan „LazarBeam“ Eacott, Seán William „Jacksepticeye“ McLoughlin, Tyler „Ninja“ Blevins a Daniel „DanTDM“ Middleton.

Přihlášení

Nemáte účet? Registrace

Další články