Tom Hanks v Greyhound

Válečný film Greyhound s Hanksem v premiéře na Apple TV

Ve II. světové válce nebyla fronta nebezpečnější než cesta na ní, která často měla na svědomí více obětí než samotný střet. To si uvědomuje i scénárista filmu Greyhound: Bitva o Atlantik, Tom Hanks, který zároveň bude hrát i hlavní roli.

Greyhound: Bitva o Atlantik je jedním z filmů, které ovlivnila světová pandemie koronaviru a to hned dvakrát. Nejdříve byl sám Tom Hanks nakažen koronavirem SARS-CoV-2 a zároveň bylo odloženo natáčení některých scén. Nyní se válečná loď USS Keeling (s kódovým označením Greyhound) ujala vedení a vplouvá na Apple TV.

Snímek se zaměřuje na velitele Ernesta Krause (Tom Hanks) a jeho velitelské činnosti konvoje 37 ozbrojených lodí. Sám velí na jedné z nich a nebojuje pouze proti nepřátelským ponorkám, ale významný protivník je i sám sobě. Není to typický hrdina, jeho bitvy svádí i s pochybami, které mu nastražila jeho mysl. Osobní démoni jsou strážci před branami uvědomění, zda-li je vůbec dobrý vůdce.

Rukopis Toma Hankse je ve filmu zřetelný a zkušenosti z natáčení mnoho filmů jsou zúročeny. Film Greyhound bude divákům distribuovat Apple TV a dává nám tím najevo, že společnost Apple má zájem stát se lídrem i ve filmové oblasti. Pro Apple TV je Greyhound zatím největší filmová zakázka a další projekty budou jistě následovat.

Film je inspirován skutečnými událostmi. Hlavní zdroj je ve skutečné bitvě o Atlantik, která probíhala v letech 1939-1945 a byla nejdelší vojenská operace II. světové války. Film je zasazen do roku 1942 na loď USS Keeling s kódovým označením "Chrt" (Greyhound). Ta je však fiktivní a pro natáčení se používala loď USS Kidd (info na wikipedii [anglicky]). Jako předloha je použitá kniha Cecila Scotta Forestera s názvem The Good Shepherd (v překladu dobrý pastýř). Velitel Ernest Krause sice existoval (Wiki [EN]), ale působil v průběhu Španělsko-americké války a propojení s Ernestem Krausem z Greyhoundu je náhodné. Film Greyhound stál 50 milionů dolarů a premiéru si odbude 10. července 2020 na Apple TV.

Přihlášení

Nemáte účet? Registrace

Další články