50 největších antihrdinů filmového světa

11:06 | 12.6. 2020 | Seznam | Martin Kučera
Padouši filmového světa

Svět pohyblivých obrázků je odraz toho našeho světa a i v reálném světě máme zločince a bojovníky proti bezpráví. Občas některé postavy inklinují k oběma stranám. Bez padouchů by nebyli hrdinové. Hrdinou může být téměř kdokoliv, ale pravý antihrdina nosí temnotu vytetovanou v samém nitru.

Sauron z Pána prstenů představuje hlavní zápornou postavu fantasy série z pera J.R.R. Tolkiena a později i převedenou na filmové plátno.

Patrick Bateman z Amerického psycha vypadá na první pohled jako kladný hrdina, ale nesmí dostat amok pak se mění na psycho.

Mycroft Holmes, protiklad příkladného Sherlocka Holmese. Holmesův bratr, který je stejně inteligentní, ale dal se na dráhu zločinu.

Dexter Morgan - psychopat ze seriálu Dexter, kterého si lidé oblíbili. Vlastně je to sociopat a vrah. Ani nemůžeme říct "vrah s lidskou tváří", jedině by tyto sklony byly součástí nás všech.

Hans Gruber ze Smrtonosné pasti byl terorista, který bojoval na straně ultra-levicového hnutí za svobodu lidu. Nicméně pro své psychopatické sklony byl vyloučen a tak bojoval dál za sebe a svůj prospěch.

Joker z Batmana jako protiklad v duálním světě, jeden z hlavních protivníků netopýřího muže. Nepříliš úspěšný klaun, který se najde ve světě zločinu.

Freddy Krueger, démonická postava ze snů v sérii Noční můra v Elm Street. Původně oběť plamenů do kterých ho dostala nenávist davu. Vrátil se a mstil na obyvatelích městečka Elm Street. Postava spjatá s hercem Robertem Englundem.

Cruella De Vil od mírumilovného Walta Disneyho, postava ze 101 dalmatinů a pokračováních.

Dracula, hrabě z Transylvanie, který považuje lidi za zdroj potravy.

Max Cady v Mysu hrůzy od Martina Scorsese, psychopat, kterého pustí z vězení a chce se pomstí.

Marťani z Války světů od George Orwella jsou padouši, kteří ani necítí nenávist vůči lidstvu. Lidé jsou prostě žížaly. Co jsou pro lidi komáři, tak pro Marťany jsou lidé, likvidace lidí je v pořádku.

Terminátor, typický příklad padoucha, který se v průběhu času překlonil k hrdinovi. Terminátora představil v roce 1984 slavný režisér James Cameron, který se každým následujícím filmem proslaví ještě víc a každý jeho nový film boří hranice předchozího filmu. A to nejen na poli technických možností, ale i ekonomických zisků.

Žralok ze série Čelisti od Stevena Spielbarga. Ve své době objekt mnoha nočních můr. Původní film, který vznikal pro TV se pro svůj působivý a realistický vliv dostal i do kin. Vznik 1975.

Annie Wilkes, největší fanynka spisovatele z románu Stephena Kinga Misery. Ďábelská zdravotní sestřička, která si přizpůsobuje svět ke svému obrazu i za cenu převzetí role samotného Boha.

Amon Leopold Göth, velitel koncentračního tábora a nacistický důstojník. Hlavní záporná postava z Šindlerova seznamu od Stevena Spielberga.

Vetřelec je mimozemská entita, která stála na vrcholu potravního řetězce. Představil ho režisér Ridley Scott již v roce 1979 a poté vystupoval v mnoha pokračováních. Sparing partnerka Vetřelce byla v původních filmech Sigourney Weaverová

Michael Corleone fiktivní postava ze série Kmotr, mafián, který rozhodoval o životě mnoha jiných lidí.

Sestra Ratched z filmu Přelet nad kukaččím hnízdem od českého režiséra Miloše Formana podle předlohy spisovatele Kena Kesseyho o pobytu v psychiatrické léčebně.

Norman Bates z Hitchockova Psycha (1960) o synovi dominantní matky a jeho snahy se vymanit z jejího vlivu i za cenu krveprolití.

Darkseid je padouch ze světa DC Comics. Vládce planety Apokolips, která má za cíl odstranit z celého vesmíru všechnu naději a svobodnou vůli u všech bytostí schopných vnímat. Darkseid představuje úhlavního nepřítele v Justice League.

Darth Vader, temná strana světa hvězdných válek. Původně rytíř Jedi, později známější jako temný pán ze Sithu.

Regan MacNeil z Vymítače ďábla byla ztělesněním veškerého zla celého světa. Projevy této démonické holčičky se stali legendárními.

Dr. Hannibal Lecter se vyskytuje v sérii knih Thomase Harrise a jeho zfilmovaných dílech a seriálech inspirovaných právě tímto antihrdinou. Psychiatr Lecter je nesmírně vzdělaný kanibal, který má rád mozeček. Nejvýrazněji na diváky zapůsobil ve filmu Mlčení jehňátek z roku 1991 v hábitu Sira Anthony Hopkinse a v seriálu Hannibal,kde mu propůjčil svoji tvář Mads Mikkelsen.

Adolf Hitler postava z mnoha filmů inspirovaná skutečnou postavou, která ovlivnila celé 20. století. Adolf Hitler je jedná z mála postav, která plynule přechází ze skutečného světa do toho imaginárního a ponechává si neustále svoji krutost a ďábelskou auru. Setkat se s ním můžeme v mnoha dokumentárních filmech, ale i celé řady smyšlených příběhů, kterým dodává punc skutečnosti.Komentáře